Reklama

Wiara

Jasna Góra: Triduum Paschalne w łączności z cierpiącą Ukrainą

Tegoroczne obchody Triduum Paschalnego na Jasnej Górze upływać będą także w szczególnej łączności z cierpiącą Ukrainą. Nie tylko dlatego, że schronienie pod „jasnogórskim dachem” znalazły uciekające przed wojną matki z dziećmi, ale również ze względu na to, że tu jest siedziba przełożonego generalnego Zakonu Paulinów, który pozostaje w duchowej jedności z zakonnikami w Ukrainie. Tam paulini mają aż pięć placówek, w tym w Mariupolu. W Niedzielę Zmartwychwstania modlitwę o pokój śpiewem Akatystu zanosić będzie Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy z Kijowa. Transmisje nabożeństw przeprowadzi program pierwszy Telewizji Polskiej.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Episkopat News

Każdego dnia Triduum Paschalnego liturgia rozpoczynać się będzie o godz. 17.30 w bazylice. Paulini zapraszają do wspólnej modlitwy od tronu Jasnogórskiej Pani. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w tym świętym czasie bezpośrednio, zakonnicy zachęcają do duchowej łączności. Transmisje modlitwy przeprowadzi TVP1, łącznie z procesją rezurekcyjną, która tradycyjnie o godz. 6.00 wyruszy po jasnogórskich Wałach.

W Niedzielę Zmartwychwstania na Jasnej Górze śpiewem modlić się będzie, o godz. 15.30 w bazylice, Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grygoria Wieriowki z Kijowa. Zespół został utworzony w 1943 r. w Charkowie przez Grigorija G. Wierowkę dla podtrzymania ducha ukraińskiej armii walczącej z armią hitlerowskich Niemiec na ukraińskim froncie.

Zespół w składzie: chór, orkiestra i balet szybko stał się reprezentacyjnym zespołem Ukrainy, znanym na terenie ZSRR i w świecie. W 1997 r. uzyskał status narodowego. Jest laureatem wielu prestiżowych i międzynarodowych nagród. Wykonuje pieśni patriotyczne i ludowe Ukrainy oraz wielu narodów świata, a także klasykę światową.

Reklama

To dla Narodowego Chóru Ukrainy kolejny występ na Jasnej Górze. Zespół śpiewał już tu m.in. w 2018 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. Wtedy też zabrzmiał Akatyst ku czci Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy z modlitwą o pokój dla Ukrainy.

W Wielki Piątek tradycyjnie już drogę krzyżową miasta Częstochowy o godz. 14.00 poprowadzi na Wałach Jasnej Góry abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Grób Pański, jak co roku, znajdować się będzie w Kaplicy Matki Bożej, jednak nie po jej środku, a z boku. Tak było już w ostatnich latach. To z praktycznych względów, by mógł pozostać dłużej, a nie musiał być rozbierany w trakcie rezurekcyjnej procesji. Adoracja Jezusa w Grobie trwać będzie całą noc.

Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę odbywać się będzie przed wejściem do bazyliki, przy dużym polowym ołtarzu, w miejscu, gdzie latem święcone są dewocjonalia. Święcenie odbywać się będzie od godz. 9.00 do 14.00.

W Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.00 Wałami przejdzie procesja rezurekcyjna. Po procesji, w bazylice Mszę św. Zmartwychwstania celebrować będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Suma wielkanocna sprawowana będzie o godz.11.00 pod przewodnictwem bp. seniora Antoniego Długosza z Częstochowy.

2022-04-11 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi drohiczyńscy dotarli na Jasną Górę - po drodze dziennikarka wzięła ślub

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Magdalena Niebudek

Pielgrzymi z diecezji drohiczyńskiej dotarli na Jasną Górę. Ich trasa wyniosła od 317 do 421 kilometrów, pierwsze grupy wyruszyły już 30 lipca. W drodze było 630. Jedna z dziennikarek, relacjonujących pielgrzymkę dla katolickiej rozgłośni radiowych, w czasie pielgrzymki zawarła sakrament małżeństwa. Hasłem pielgrzymki były słowa "Nie lękaj się, wierz tylko!". Pielgrzymi realizowali program zogniskowany wokół głównych prawd wiary na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego. Pielgrzymom na trasie, swoją modlitwą i umartwieniem, towarzyszyła też w parafiach diecezji, grupa pielgrzymów duchowych.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew w ogrodzie Oliwnym

2022-07-03 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Monika Książek

Święty, święty, święty Jahwe Zastępów - oto słowa umieszczone na wspomnianym krzyżu - krzyż na Moście Karola

Święty, święty, święty Jahwe Zastępów - oto słowa umieszczone na wspomnianym krzyżu - krzyż na Moście Karola

Drugie przelanie Krwi Jezusa dokonuje się w warunkach ekstremalnego cierpienia wewnętrznego. W noc między Wielkim Czwartkiem i Wielkim Piątkiem Jezus modli się w ogrodzie Oliwnym.

Z Ewangelii św. Łukasza

Potem wyszedł i udał się, według zwyczaju, na Górę Oliwną: towarzyszyli Mu także uczniowie. Gdy przyszedł na miejsce, rzekł do nich: «Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie». A sam oddalił się od nich na odległość jakby rzutu kamieniem, padł na kolana i modlił się tymi słowami: «Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Wszakże nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!» Wtedy ukazał Mu się anioł z nieba i pokrzepiał Go. Pogrążony w udręce, jeszcze usilniej się modlił, a Jego pot był jak gęste krople krwi, sączące się na ziemię. Gdy wstał od modlitwy i przyszedł do uczniów, zastał ich śpiących ze smutku. Rzekł do nich: «Czemu śpicie? Wstańcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie». (Łk 22, 39-46)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję