Reklama

Zaglądamy na strony edycji diecezjalnych „Niedzieli”

Edycje diecezjalne „Niedzieli” zamieszczają co tydzień ciekawy materiał prasowy o życiu swoich lokalnych wspólnot, którego odbiorcami są czytelnicy z terenu poszczególnych diecezji. Postanowiliśmy część wystąpień Księży Biskupów, wywiadów z nimi, reportaży czy not prasowych udostępnić szerszemu, ogólnopolskiemu gronu czytelników. Trwa Wielki Post, proponujemy więc m.in. lekturę fragmentów niektórych listów biskupich z terenów diecezji, które mają edycję „Niedzieli”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łódź

Abp Władysław Ziółek

„Cierpienie jest tajemnicą, którą próżno usiłuje zgłębić rozum. Ale jest to przecież ważna część tajemnicy człowieka, która swe najpełniejsze wyjaśnienie znajduje tylko w Jezusie Chrystusie. W Tym, który postanowił dzielić z człowiekiem jego los, doświadczając także prawdziwego cierpienia, możemy odnaleźć sens wszystkiego, co ludzkie.
Dlatego człowiek nigdy nie staje sam wobec tajemnicy cierpienia: to Chrystus nadaje sens całemu życiu - chwilom radości i pokoju, ale także chwilom bolesnego doświadczenia i próby.
Chrystus przez wielu nie jest jednak przyjmowany. To w pewnym sensie dramat współczesnej kultury, nacechowanej egoizmem i zamkniętej na poznanie Boga i Jego miłość. Kiedy odrzuci się odniesienie do Boga, łatwo się człowiekowi zagubić, popaść w obojętność, samotność, nienawiść i przemoc. Jakże ważne jest zatem, by dawać radosne świadectwo jedynemu orędziu zbawienia - Ewangelii życia i światła, nadziei i miłości! Ewangelia nie pozwoli zwyciężyć zniechęceniu, które nie tylko pozbawia dobrego samopoczucia, odbiera życiu smak, niweczy dobre chęci i zapał, ale może sięgnąć samego serca, może oznaczać nawet utratę serca. Zniechęcenie potrafi - niby gęsta mgła - przesłonić światło nadziei. Potrzebujemy Ewangelii nadziei. Ona jest najbardziej skutecznym antidotum przeciw zniechęceniu. Ludzie przepełnieni nadzieją zawsze są świadomi zmagań i problemów, jakie niesie życie, starają się jednak żyć niejako ponad tym. Ludzie nadziei potrafią zobaczyć możliwości, które przynosi nowy dzień, nawet jeśli nie wszystko się układa. Nadzieja przekonuje, że aby przyszłość była inna, trzeba coś zrobić. Nadzieję niesie miłość, która ma w sobie bardzo wielką siłę. Świadomość tego może wielu z nas wyrwać z ogarniającego wszystko i wszystkich zniechęcenia”.

Łódzka młodzież, która przygotowuje na Niedzielę Palmową „Marsz dla Jezusa”, poprosiła o pomoc profesjonalnych nauczycieli tańca. Ich zadaniem będzie uczestniczenie w prostych układach tanecznych podczas przemarszu z placu Wolności do łódzkiej katedry.

Kielce

Bp Kazimierz Ryczan

„Nawrócenie dokonuje się na modlitwie i dzięki modlitwie. Na modlitwie staję twarzą w twarz z moim Bogiem, do Niego kieruję moje słowa. Przed Bogiem otwieram serce. To, co jest nieudolne, złe, niesprawiedliwe, muszę usunąć z mego serca. Jak z sercem pełnym bałaganu mogę stanąć przed samym Bogiem? Przed człowiekiem mogę udawać, mogę pozorować. Tak koleżanka poszła za drugą koleżankę do spowiedzi przedślubnej, by otrzymać podpis na kartce. Ale nawrócenia nie można udawać. Modlitwę można udawać. Praktyki można udawać. Można zawierać ślub kościelny dla celów politycznych. Ale nawrócenia nie można udawać, bo w nawróceniu stają oko w oko dwie osoby: Bóg i człowiek. W tym spotkaniu Bóg zwraca się z miłosiernym wezwaniem: nawróć się do mnie całym sercem. Bóg czeka na odpowiedź. Czeka na bezwarunkowe zezwolenie człowieka, by mógł zapanować w nim przez słowo i czyn Jezusa. Nawrócenie jest zezwoleniem całkowitym, by Boże słowo zarządzało całym naszym życiem.
Czy to jest możliwe? Jest możliwe! To Jezus poszukuje zagubionej owcy. Od Niego wychodzi wezwanie. To On pozwala odnaleźć siebie jak skarb ukryty w roli. To Jezus czeka wieczorem na Nikodemów dnia dzisiejszego i poświęca czas, karmi słowem. Nawrócenie oznacza zmianę człowieka, zmianę czynów, porzucenie nieładu. Nawrócony jeszcze bardziej staje się ojcem dla swoich dzieci, jeszcze bardziej staje się mężem dla swojej żony, jeszcze bardziej staje się ministrem w rządzie, jeszcze bardziej staje się kapłanem i duszpasterzem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bielsko-Biała

Bp Tadeusz Rakoczy

„Przed Kurią Diecezjalną w Bielsku-Białej stanie pomnik Jana Pawła II. Pomnik ten zostanie umieszczony na placu przed budynkiem Kurii i w najbliższym sąsiedztwie kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, w którym Jan Paweł II modlił się podczas pielgrzymki w maju 1995 r. Zakończenie prac oraz poświęcenie pomnika przewidujemy na 14 października br. Jest to dzień bliski 28. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Pragniemy, by ów pomnik był wyrazem naszej miłości i wdzięczności wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Miłości, której uczył nas przez tyle lat i której był najlepszym przykładem. Wdzięczności za to, co uczynił dla nas jako nasz biskup i nasz Papież.
Z perspektywy roku, jaki mija od Jego śmierci, trudno nam tak naprawdę i dogłębnie zrozumieć, jak wielką łaską była dla nas wszystkich Jego posługa Piotrowa. Niech ten pomnik, który stanie w naszym mieście, stale nam przypomina, kim był Jan Paweł II.
A zwłaszcza niech będzie znakiem dla przyszłych pokoleń. Dla tych, którzy będą mieszkać i żyć na naszej ukochanej podbeskidzkiej ziemi, niech stanowi inspirację i natchnienie do większej służby Kościołowi i Ojczyźnie. (...)
Niech Matka Najświętsza budzi nasze sumienia i wspomaga wysiłek wielkopostnego nawrócenia. Niech wspiera wszelki trud zmierzający do upamiętnienia wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II w pierwszą rocznicę Jego śmierci i wyjedna nam przez wstawiennictwo Świętych Apostołów łaskę Jego rychłej beatyfikacji i kanonizacji”.

Reklama

Bydgoskie rekolekcje dla inteligencji

Bp Stanisław Wielgus

W dniach 19-22 marca na zaproszenie ks. kan. Bogdana Jaskólskiego, proboszcza bydgoskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskup płocki prof. Stanisław Wielgus wygłosił w tamtejszym kościele rekolekcje wielkopostne dla inteligencji i środowisk twórczych. Przewodniczący Rady Naukowej Episkopatu swoje nauki poświęcił zagadnieniom sekularyzmu, wiary we współczesnym świecie oraz świętości. - Rekolekcje dla inteligencji i środowisk twórczych Bydgoszczy organizowane są już od 15 lat - powiedział ks. Jaskólski.
Bp Wielgus odniósł się do palących problemów współczesności. Za jedno z najpoważniejszych wyzwań dla chrześcijaństwa uznał sekularyzm, dotykający dziś całe - niegdyś chrześcijańskie - społeczeństwa. Według bp. Wielgusa, temu groźnemu dla chrześcijaństwa zjawisku, polegającemu na praktycznym odchodzeniu od religii, należy przeciwstawiać odważną wiarę, silną chrześcijańskim świadectwem i nielękającą się świętości. - Sama wiara nie wystarczy, by być dobrym chrześcijaninem. Potrzebne jest jeszcze święte, wypełnione dobrymi czynami życie.
Tymi, którzy w sposób obłudny i naganny praktykowali wiarę bez uczynków, byli wielokrotnie piętnowani przez Jezusa faryzeusze. Dlatego też postawa religijnej obłudy, jedynie zewnętrznego przeżywania religijności zyskała sobie miano faryzeizmu. Bóg tymczasem docenia ludzką pokorę i patrzy na to, co jest w ludzkim sercu. Wiara prawidłowo przeżywana nie powinna zawierać rozdźwięku między tym, w co się wierzy a tym, jak się żyje, - mówił Biskup Płocki, zachęcając słuchaczy, by w codziennych życiowych sytuacjach dążyli do świętości.
Podsumowując rekolekcyjne rozważania, ks. Bogdan Jaskólski powiedział, że była to nauka bez ozdobników, zawierała wiarę prostą i mocną jak dwa ramiona krzyża. Przedstawiciel parafian Franciszek Pawłowski stwierdził: - Księże Biskupie, prostowałeś nasze myślenie, zmusiłeś nas do postawienia sobie pytania, jakimi jesteśmy katolikami, postawiłeś nam poprzeczkę na jedynej możliwej dla chrześcijanina wysokości, jaką jest świętość.
W dowód wdzięczności przedstawiciele bydgoskiej inteligencji ofiarowali bp Wielgusowi pamiątkowy krzyż i... rzęsiste oklaski. Rekolekcjonista natomiast zachęcił ich na koniec, by „Mszę własnego życia sprawowali, mając świadomość godności dzieci Bożych”.

Pełne teksty niektórych listów biskupów można przeczytać na stronach edycji diecezjalnych „Niedzieli”

Legnicki kurs psałterzystów

W Legnicy zorganizowano pierwszy w Polsce kurs śpiewania psalmów. Pierwsza jego edycja zgromadziła aż 30 młodych ludzi, zarówno dziewczęta, jak i chłopców, którzy przez dwa weekendowe dni ćwiczyli swój talent pod okiem ks. Piotra Dębskiego i miejscowych kleryków. Kursanci odbywają także zajęcia z liturgiki, teologii biblijnej, teologii duchowości. Zajęcia teoretyczne prowadzą: ks. Marek Adaszek, ks. Sławomir Stasiak, ks. Jan Klinkowski i ks. Marek Kluwak. Do kursu włączono też zajęcia praktyczne, np. jak należy zachowywać się w prezbiterium świątyni. O higienie głosu mówi zaproszona lekarz foniatra.
Kurs, którego zapowiedziano aż 4 edycje, zakończy się egzaminem, a uroczystej promocji psałterzystów dokona 19 maja biskup legnicki Stefan Cichy - diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej.

(za: www.legnica.pl)

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowacka: w kolejnym roku szkolnym oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej

2024-05-09 10:40

[ TEMATY ]

katecheza

religia

PAP/Jarek Praszkiewicz

Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka powiedziała w czwartek w TVP Info, że jest przywiązana do idei zmniejszenia liczby lekcji religii do jednej godziny w tygodniu, bo "szkoła jest od kształcenia, a nie od formacji religijnej".

Potwierdziła, że w kolejnym roku szkolnym oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen. Będzie też możliwość łączenia grup na lekcje z tych przedmiotów. Obecnie szkoła ma obowiązek wpisać w plan lekcje religii lub etyki, jeśli w danej klasie zgłosi się na nie więcej niż siedem osób. Po zmianach będzie można te mniejsze grupy połączyć w jedną większą.

CZYTAJ DALEJ

Nadmorska Pani, módl się za nami...

2024-05-08 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Adobe.Stock

Kult Matki Bożej w Swarzewie sięga czasów przed reformacją a z Jej historią związanych jest kilka legend.

Rozważanie 9

CZYTAJ DALEJ

Bł. Carlo Acutis i Chiara Corbella Petrillo bohaterami nietypowego wyzwania w diecezji gliwickiej

Blisko 200 osób - dzieci, młodzieży i dorosłych - bierze udział w internetowym wyzwaniu „Poznaj Bożego człowieka" w diecezji gliwickiej. To część trwającego tam Kongresu Eucharystycznego. Poprzez udział w internetowej inicjatywie wierni poznają życie i dziedzictwo błogosławionego Carla Acutisa oraz służebnicy Bożej Chiary Corbelli Petrillo. „Tu wygrywa każdy, kto przy tej okazji duchowo się rozwinie, każdy, kto po prostu pozna wartościowego człowieka" - mówi Katarzyna Kłysik.

Inicjatywa miała być początkowo typowym konkursem poświęconym bł. Carlu (Karolowi) Acutisowi. To zmarły w 2006 roku nastolatek, wyniesiony na ołtarze przez Papieża Franciszka w 2020 roku. Jego kult na całym świecie szerzy się w niezwykłym tempie a w przypadku diecezji gliwickiej to właśnie urodzony w 1991 roku Włoch jest patronem Kongresu Eucharystycznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję