Reklama

Z Polski

Po półtorarocznej przerwie w Warszawie odbyło się spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.
- Zarówno strona kościelna, jak i rządowa wyraziły wzajemne uznanie i podziękowanie za klimat sprzyjający przygotowaniom do majowej wizyty Ojca Świętego w Polsce - stwierdził bp Piotr Libera, sekretarz generalny Episkopatu Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół czeka na Papieża

Chęć współpracy administracji publicznej z proboszczami i organizacjami kościelnymi w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego zgłosił wicepremier Ludwik Dorn. Bp Stanisław Wielgus natomiast potwierdził, że spotkanie było satysfakcjonujące dla obydwu stron. - Przyświeca nam jedno: troska o dobro wspólne. Tym się kierują strona rządowa i kościelna.
Bp Wielgus podziękował rządowi za prace podjęte w minionych miesiącach, a dotyczące ochrony rodziny, takie jak dodatki rodzinne, wydłużone urlopy macierzyńskie oraz za przygotowywanie dalszych ustaw.
Odpowiadając na powracające pytania dziennikarzy o ewentualne wcześniejsze wybory parlamentarne i ich wpływ na oczekiwaną pielgrzymkę Benedykta XVI, obie strony poinformowały, że Komisja nie poruszała tej sprawy, a bp Wielgus ostatecznie zakończył kwestię słowami: „Kościół modli się i czeka na spotkanie z Ojcem Świętym”.

Religia lub etyka
Strona kościelna przedstawiła także projekt uporządkowania nauczania religii w szkole. Dotychczas dziecko może uczęszczać na religię, etykę albo może w ogóle te przedmioty ominąć. - Tymczasem młody człowiek musi mieć jakiś fundament etyczny - mówił bp Wielgus. - Kościół proponuje, żeby była alternatywa: religia albo etyka. Ocena z religii lub etyki byłaby wliczana do średniej - jednak nie decydowałaby o promocji do następnej klasy - i przedmiot ten można będzie zdawać na maturze.
Wicepremier Dorn poinformował, że rząd w najbliższym czasie rozpatrzy tę propozycję, przede wszystkim musi jednak opracować podstawy programowe do nauczania etyki. Ma nadzieję, że w Polsce rozwinie się na ten temat spór intelektualny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrot dóbr kościelnych?
Podniesiono również kwestię szybkiego zakończenia prac związanych z Komisją Majątkową, która zajmuje się zwrotem dóbr kościelnych zabranych przez władze komunistyczne z pominięciem prawa. Biskupów niepokoi przewlekłość działania Komisji Majątkowej oraz przypadki łamania prawa w tym zakresie przez niektóre instytucje państwowe - stwierdził Sekretarz Episkopatu. Dodał, że orzeczenia Komisji Majątkowej - które w świetle prawa mają charakter ostateczny - są niekiedy blokowane przez państwową Agencję Nieruchomości Rolnych. - Tymczasem agencja ta nie ma prawa kwestionować ani podważać orzeczeń Komisji Majątkowej - podkreślił bp Libera.

Stanisław Klimaszewski

Pierwsze relikwie w kaplicy sejmowej

Te święte szczątki są pierwszymi relikwiami w kaplicy sejmowej.
- Myślę, że te relikwie będą dla naszych parlamentarzystów wzmocnieniem duchowym. Sejmowa walka o obronę życia poczętego zapewne będzie toczyła się zawsze - stwierdził ks. Piotr Pawlukiewicz, krajowy duszpasterz parlamentarzystów.
Po Mszy św. rozpoczęła się sesja w sali kolumnowej Sejmu, którą zorganizowała sejmowa Komisja Rodziny i Praw Kobiet. Jej specjalnym gościem był Pierluigi Molla, syn św. Joanny Molli. Włoski gość wspominał życie swojej matki, która „zawsze pragnęła być świętą na co dzień”.
- Moja matka została ogłoszona świętą podczas ostatniej kanonizacji za pontyfikatu Jana Pawła II. Wierzę, że to właśnie ona otworzyła mu bramy nieba - powiedział Pierluigi Molla. Następnie syn świętej Włoszki wręczył medal św. Joanny Beretty Molli marszałkowi Sejmu Markowi Jurkowi - za jego zasługi w obronie życia.
Na zaproszenie polskich parlamentarzystów przyjechał również Chris Smith, kongresmen amerykański z New Jersey, który jest mocno zaangażowany w politykę obrony życia poczętego. Jego zdaniem, Polska jest liderem w dziedzinie obrony życia.
- Chylę czoło przed waszymi władzami. Niewiele jest obecnie krajów, które stoją na straży życia - powiedział. Dodał, że aborcja jest wielkim przestępstwem i przemocą wymierzoną w dzieci. W USA powstaje coraz więcej stowarzyszeń kobiet, które dokonały aborcji. Sumienie nie dało im jednak spokoju. Powiedziały: Nigdy więcej! - i postanowiły walczyć przeciwko aborcji.
Na zakończenie uroczystego posiedzenia przyjęto dezyderat Komisji Rodziny i Praw Kobiet. Parlamentarzyści zaapelowali w nim o to, aby rząd wypowiedział się jednoznacznie w kwestii finansowania przez Unię Europejską badań na komórkach macierzystych embrionów. Parlamentarzyści w dezyderacie zwrócili się też do rządu, by nie wyraził zgody na współfinansowanie z unijnego budżetu programów dopuszczających aborcję jako metodę regulacji urodzeń.

Artur Stelmasiak

Tydzień w Polsce

Przygotowania do wizyty Benedykta XVI w Polsce, korekty systemu nauczania religii w szkole, działalność Komisji Majątkowej i wykorzystywanie funduszy unijnych na ochronę zabytków sakralnych - to główne tematy spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, które odbyło się 29 marca w Warszawie.

Polskie MSZ zdecydowało o czasowym zawieszeniu funkcjonowania Konsulatu RP w Grodnie. Jest to konsekwencja postępowania władz Białorusi, które przez blisko dobę przetrzymywały na przejściu granicznym 2 polskich konsulów z Grodna. Polska wprowadziła restrykcje wizowe wobec osób odpowiedzialnych za fałszowanie wyborów na Białorusi i represje wobec tamtejszej opozycji, jednocześnie nasz rząd zaoferował pomoc studentom z Białorusi. Tymczasem w Mińsku sąd białoruski skazał 2 Polaków zatrzymanych podczas wiecu opozycji. Karę 15 dni więzienia dostał Mariusz Maszkiewicz, b. ambasador RP na Białorusi, a Weronika Samolińska, stażystka GW - 10 dni więzienia.

Ambasada RP w Berlinie ostro zaprotestowała przeciwko użyciu przez niemiecki tygodnik Der Spiegel określenia „polskie obozy zagłady” w materiale opisującym kariery nazistowskich przestępców w powojennych Niemczech. O interwencji polskiej placówki dyplomatycznej poinformował zastępca ambasadora RP Wojciech Więckowski. Ambasador Andrzej Byrt wysłał list protestacyjny do redaktora naczelnego tygodnika Stefana Austa.

Rząd przyjął projekt ustawy o nadzorze nad instytucjami finansowymi, wg którego pod skrzydłami Komisji Nadzoru Finansowego mają znaleźć się działające obecnie osobno organy nadzoru nad rynkiem kapitałowym oraz ubezpieczeniowym i emerytalnym; KNF ma mieć również nadzór nad bankami.

Rząd przyjął projekty zmian w prawie karnym. Chodzi m.in. o projekt szybkiego osądzania chuliganów schwytanych na gorącym uczynku, sprawców wypadków drogowych po pijanemu, a także dyscyplinowania uczestników procesu (za niestawienie się w sądzie bez usprawiedliwienia świadkowi lub biegłemu groziłaby grzywna do 20 tys. zł).

Sejm powołał specjalną komisję śledczą do zbadania działalności sektora bankowego z ostatnich 16 lat (10-osobowe gremium prześwietli przekształcenia kapitałowe i własnościowe w tym sektorze oraz działania organów nadzoru bankowego). Za powołaniem komisji głosowały PiS, Samoobrona, LPR i PSL. Przeciwko - PO i SLD.

W gmachu Sejmu odbyła się konferencja nt. problemu alkoholizmu w Polsce, w związku z przygotowywanym przez rząd kompleksowym programem profilaktyki antyalkoholowej.

Życie Warszawy opublikowało listę sponsorów Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”, której ujawnienia odmówiła ona posłom z komisji ds. afery Orlenu. Głównymi „darczyńcami” Fundacji byli szefowie państwowych spółek oraz przedsiębiorstwa należące do prominentnych działaczy dawnej PZPR.

W wieku 84 lat zmarł w Krakowie Stanisław Lem, autor cenionych na całym świecie książek science fiction, publicysta m.in. Tygodnika Powszechnego.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

2024-05-07 20:53

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co zrobił Jan, kiedy Jezus dał mu Maryję za matkę? Czy naprawdę po prostu „wziął Ją do siebie”? I co to właściwie oznacza dla nas samych? Zapraszamy na ósmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że Maryi wcale nie zaprasza się tylko do domu.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: TK potwierdził kary dla osób modlących się pod klinikami aborcyjnymi

2024-05-08 20:12

[ TEMATY ]

aborcja

Hiszpania

Adobe Stock

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązująca od 2022 r. ustawa, która zabrania odwodzenia kobiet zamierzających dokonać aborcji od tego zamiaru jest zgodna z ustawą zasadniczą tego kraju. Sędziowie TK utrzymali tym samym kary dla osób, które m.in. modlą się pod klinikami aborcyjnymi za kobiety, które zamierzają przerwać ciążę. Ustawa uznawana przez wielu komentatorów i polityków za sprzeczną z zasadą swobody wypowiedzi oraz ograniczającą prawo do zgromadzeń została przyjęta przez Kongres Deputowanych, niższą izbę parlamentu Hiszpanii, w lutym 2022 r. Zgodnie z nią za próbę wpływania na kobietę planującą aborcję, aby donosiła ciążę przewidziane zostały kary od 3 do 12 miesięcy pozbawienia wolności.

W maju 2023 r. TK Hiszpanii orzekł, że obowiązująca ustawa aborcyjna jest zgodna z konstytucją. Jego sędziowie stwierdzili, że przerwanie ciąży może zostać przeprowadzone w sytuacji, kiedy nie dochodzi do przypadku zmuszania kobiety do aborcji. Orzeczenie TK w tej sprawie pojawiło się blisko 13 lat od skargi złożonej do tego organu.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Carlo Acutis i Chiara Corbella Petrillo bohaterami nietypowego wyzwania w diecezji gliwickiej

Blisko 200 osób - dzieci, młodzieży i dorosłych - bierze udział w internetowym wyzwaniu „Poznaj Bożego człowieka" w diecezji gliwickiej. To część trwającego tam Kongresu Eucharystycznego. Poprzez udział w internetowej inicjatywie wierni poznają życie i dziedzictwo błogosławionego Carla Acutisa oraz służebnicy Bożej Chiary Corbelli Petrillo. „Tu wygrywa każdy, kto przy tej okazji duchowo się rozwinie, każdy, kto po prostu pozna wartościowego człowieka" - mówi Katarzyna Kłysik.

Inicjatywa miała być początkowo typowym konkursem poświęconym bł. Carlu (Karolowi) Acutisowi. To zmarły w 2006 roku nastolatek, wyniesiony na ołtarze przez Papieża Franciszka w 2020 roku. Jego kult na całym świecie szerzy się w niezwykłym tempie a w przypadku diecezji gliwickiej to właśnie urodzony w 1991 roku Włoch jest patronem Kongresu Eucharystycznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję