Reklama

Wiadomości

Ukraina: Blokują pomoc z Polski dla potrzebujących

[ TEMATY ]

Ukraina

mac_ivan / Foter.com / CC BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od kilku dni ks. Stefan Batruch – polski kapłan greckokatolicki z Lublina – próbuje bezskutecznie oclić pomoc humanitarną, z jaką przybył na Ukrainę, aby wesprzeć tamtejszych potrzebujących. Docelowo jest ona przeznaczona dla greckokatolickiej parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Kijowie. Trudności z przewiezieniem pomocy stwarzają zarówno Ministerstwo Polityki Społecznej, jak i władze celne Ukrainy. W rozmowie z przedstawicielami Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) duchowny wyjaśnił, że jest to już druga jego próba dostarczenia potrzebującym parafianom darów zebranych przez Polaków. Po raz pierwszy nie wpuścili go celnicy przez granicę, uzasadniając to tym, że parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Kijowie nie ma w wykazie organizacji, które mają prawo otrzymywać pomoc. Toteż ks. Batruch przez ponad tydzień szukał innej zarejestrowanej organizacji dobroczynnej, która zgodziłaby się przyjąć pomoc, zobowiązując się jednocześnie przekazać ją wspomnianej parafii stołecznej.

Zdaniem kapłana, znalezienie takiej organizacji „zastępczej” było bardzo trudne, gdyż wszystkie instytucje charytatywne boją się obecnie mieć cokolwiek do czynienia z władzami celnymi i z Ministerstwem Polityki Społecznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Za drugim podejściem księdzu udało się wprawdzie przeprowadzić transport z pomocą przez urząd celny, ale niebawem trzej celnicy, którzy się na to zgodzili, zostali zwolnieni z pracy. Obecnie cały ładunek znajduje się w Kijowie i czeka na zgodę Ministerstwa.

„Większość organizacji, z którymi się kontaktowałem, jest zastraszonych, boją się nacisków ze strony Ministerstwa. Na oclenie pomocy humanitarnej czekają one po kilka miesięcy i jedynie pojedynczym z nich to się udaje” – opowiada kapłan z Lublina. Dodaje, że jego problem jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej. „Gdy organizowaliśmy tę pomoc, nie wiedzieliśmy, jaki scenariusz zastosuje władza ukraińska, aby złamać i upokorzyć najbardziej bezbronną część swego społeczeństwa. To, co tutaj zobaczyłem, świadczy o jednym: rząd ukraiński umyślnie blokuje pomoc humanitarną dla potrzebujących” – oświadczył ks. Batruch.

Reklama

Według niego działania te przypominają to, co się działo w czasie Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach trzydziestych XX wieku. „Uważam, że w ten sposób ów bezbronny sektor społeczeństwa usiłuje się doprowadzić do jeszcze większego zubożenia, aby w czasie kolejnych wyborów był on gotów głosować za kilogram kaszy” – stwierdził z oburzeniem proboszcz z Lublina.

Zwrócił przy tym uwagę, że kilka tygodni temu Ministerstwo Polityki Społecznej wydało ustne wytyczne, aby nie clić jakiejkolwiek pomocy humanitarnej. Cała ta sytuacja wygląda niezwykle cynicznie, gdyż instytucja państwowa, a zatem istniejąca za pieniądze podatników i mająca bronić Ukraińców, świadomie stwarza przeszkody w zapewnieniu ludziom podstawowych rzeczy. „Ponieważ państwo ukraińskie nie jest obecnie w stanie zapewnić swym obywatelom niezawodnego minimum socjalnego, przeto powinno w jak największym stopniu uprościć procedury dostarczania pomocy potrzebującym, a nie przeszkadzać w tych działaniach” – podkreślił ks. Batruch.

Ministerstwo żąda obecnie spisów konkretnych osób, do których ma dotrzeć pomoc, poza tym wszystkie rzeczy mają być policzone, podana ich nazwa, ilość, wartość, masa oraz cena jednostkowa i ogólna. Zdaniem kapłana, wymagania te są nie całkiem stosowne, gdyż cały ładunek waży 15 ton, a większość znajdujących się tam rzeczy to 3 tys. swetrów i ponad 2 tys. kurtek. Ministerstwo domaga się też podania nazwisk tych, do których jest skierowana pomoc. Księdza poproszono również, aby opatrzył przywiezione dary uwagą, iż nie będą one skierowane do manifestujących na stołecznym Majdanie Niepodległości. Odmówił on stanowczo spełnienia tego żądania, gdyż – jak zaznaczył – pomoc ma być przeznaczona dla wszystkich, którzy będą jej potrzebowali.

2014-02-07 07:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Delegacja Biskupów Polski odwiedzi Ukrainę z wizytą solidarnościową

[ TEMATY ]

Ukraina

inwazja na Ukrainę

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi katoliccy z Polski, na czele z przewodniczącym Konferencji Episkopatu abp Stanisławem Gądeckim złożą wizytę w Ukrainie. Celem wizyty jest okazanie solidarności i wsparcia dla Ukrainy w czasie wojny obronnej przed niesprawiedliwą agresją Rosji.

W dniach 17-20 maja abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański; abp Wojciech Polak, Prymas Polski, metropolita gnieźnieński oraz abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski odwiedzą Lwów i Kijów. Towarzyszyć im będzie ks. Stefan Batruh, proboszcz wspólnoty Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Boże Ciało i wianki

Niedziela łowicka 21/2005

www.swietarodzina.pila.pl

Boże Ciało, zwane od czasów Soboru Watykańskiego II Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest liturgicznym świętem wdzięczności za dar wiecznej obecności Jezusa na ziemi. Chrześcijanie od początków Kościoła zbierali się na łamaniu Chleba, sławiąc Boga ukrytego w ziemskim chlebie. Święto jest przedłużeniem Wielkiego Czwartku, czyli pamiątki ustanowienia Eucharystii. A z tego wynika, że uroczystość ta skryta jest w cieniu Golgoty, w misterium męki i śmierci Jezusa.

Historia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. W klasztorze w Mont Cornillon, w pobliżu Liege we Francji, przebywała zakonnica Julianna, która wielokrotnie miała wizję koła na wzór księżyca, a na nim widoczną plamę koloru czarnego. Nie rozumiała tego, więc zwróciła się do przełożonej. Gdy ta ją wyśmiała, Julianna zaczęła się modlić i pewnego razu usłyszała głos, oznajmiający, że czarny pas na tarczy księżyca oznacza brak osobnego święta ku czci Eucharystii, które ma umocnić wiarę, osłabioną przez różne herezje.
Władze kościelne sceptycznie odnosiły się do widzeń prostej Zakonnicy. Jednak kolejne niezwykłe wydarzenie dało im wiele do myślenia. W 1263 r. w Bolsenie, niedaleko Rzymu, kapłan odprawiający Mszę św. zaczął mieć wątpliwości, czy to możliwe, aby kruchy opłatek był Ciałem Pańskim. I oto, gdy nastąpił moment przełamania Hostii, zauważył, że sączy się z niej krew i spada na białe płótno korporału na ołtarzu. Papież Urban IV nie miał już wątpliwości, że to sam Bóg domaga się święta Eucharystii i rok po tym wydarzeniu wprowadził je w Rzymie, a papież Jan XXII (1334 r.) nakazał obchodzić je w całym Kościele. Do dziś korporał z plamami krwi znajduje się we wspaniałej katedrze w Orvieto, niedaleko Bolseny. Wybudowano ją specjalnie dla tej relikwii.
W Polsce po raz pierwszy święcono Boże Ciało w 1320 r., za biskupa Nankera, który przewodził diecezji krakowskiej. Nie było jednak jeszcze tak bogatych procesji, jak dziś. Dopiero wiek XVI przyniósł rozbudowane obchody święta Bożego Ciała, zwłaszcza w Krakowie, który był wówczas stolicą. Podczas procesji krakowskich prezentowały się proporce z orłami na szkarłacie, obecne było całe otoczenie dworu, szlachta, mieszczanie oraz prosty lud z podkrakowskich wsi.
W czasie procesji Bożego Ciała urządzano widowiska obrzędowe lub ściśle teatralne, aby przybliżyć ich uczestnikom różne aspekty obecności Eucharystii w życiu. Nasiliło się to zwłaszcza pod koniec XVI wieku, kiedy przechodzenie na protestantyzm znacznie się nasiliło i potrzebna była zachęta do oddania czci Eucharystii.
W okresie rozbiorów religijnemu charakterowi procesji Bożego Ciała przydano akcentów patriotycznych. Była to wówczas jedna z nielicznych okazji do zademonstrowania zaborcom żywej wiary. W procesjach niesiono prastare emblematy i proporce z polskimi godłami, świadczące o narodowej tożsamości.
Najpiękniej jednak Boże Ciało obchodzono na polskiej wsi, gdzie dekoracją są łąki, pola i zagajniki leśne. Procesje imponowały wspaniałością strojów asyst i wielką pobożnością prostego ludu, wyrażającego na swój sposób uwielbienie dla Eucharystii. Do dziś przetrwał zwyczaj zdobienia ołtarzy zielonymi drzewami brzóz i polnymi kwiatami. Kiedyś nawet drogi wyścielano tatarakiem. Do dziś bielanki sypią też przed kroczącym z monstrancją kapłanem kolorowe płatki róż i innych kwiatów.
Boże Ciało to również dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.
Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.
Gdzieniegdzie do poświęconych wianków dodawano paski papieru, z wypisanymi słowami czterech Ewangelii. Paski te zakopywano następnie w czterech rogach pola, dla zabezpieczenia przed wszelkim złem.
Dziś Boże Ciało to jedna z niewielu już okazji, aby przyodziać najpiękniejszy strój świąteczny - strój ludowy. W Łowickiem tego dnia robi się tęczowo od łowickich pasiaków. Kto wie, czy stroje ludowe zachowałyby się do dziś, gdyby nie możliwość ich zaprezentowania podczas uroczystości kościelnych. Chwała zatem i wielkie dzięki tym duszpasterzom, którzy kładą nacisk, aby asysty procesyjne występowały w regionalnych strojach. Dzięki temu procesje Bożego Ciała są jeszcze wspanialsze, okazalsze, barwniejsze. Ukazują różnorodność bogactwa sztuki ludowej i oby tak było jak najdłużej.
W ostatni czwartek oktawy Bożego Ciała, oprócz święcenia wianków z ziół i kwiatów, szczególnym ceremoniałem w naszych świątyniach jest błogosławieństwo małych dzieci. Kościoły wypełniają się najmłodszymi, często także niemowlętami, by i na nich spłynęło błogosławieństwo Boże. Wszak sam Pan Jezus mówił: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im, do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” (Mk 10, 13-15).

CZYTAJ DALEJ

Kwietne dywany na Kozanowie

2024-05-30 15:16

Marzena Cyfert

Kwietny dywan przygotowany na procesję Bożego Ciała w parafii św. Jadwigi na Kozanowie

Kwietny dywan przygotowany na procesję Bożego Ciała w parafii św. Jadwigi na Kozanowie

Już po raz piąty w parafii św. Jadwigi wierni wraz ze swoimi duszpasterzami przygotowali kwietne dywany na uroczystość Bożego Ciała.

Powstało pięć wielobarwnych dywanów z różnymi motywami; znalazło się na nich również logo Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Wykorzystano do tego płatki kwiatów, zielone gałązki, ale również korę. W pracę zaangażowało się ok. 50 osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję