Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Turcja

List zamordowanego kapłana do Papieża

W Trapezuncie na północy Turcji niewykryty dotychczas sprawca zastrzelił 60-letniego ks. Andrea Santaro. Do zbrodni doszło 5 lutego, gdy kapłan skończył odprawiać w kościele Mszę św. dla miejscowej wspólnoty katolickiej. Nie wiadomo jeszcze, czy zabójstwo to ma związek z toczącą się obecnie w wielu krajach muzułmańskich kampanią protestów przeciw karykaturom Mahometa.
Datowany na 31 stycznia 2006 r. list zamordowanego ks. Santoro do Benedykta XVI zamieścił 8 lutego watykański dziennik L’Osservatore Romano. Proboszcz parafii Matki Bożej z Trapezuntu (po turecku: Trabzon) zaprosił Papieża, by w czasie swej planowanej na listopad br. wizyty w Turcji odwiedził tę małą katolicką społeczność.
Do listu włoskiego kapłana osobny list, napisany po turecku, dołączyły trzy mieszkające w tym tureckim mieście parafianki, pochodzące z Gruzji. Skarżą się one na skrajną biedę, brak pracy i dachu nad głową i proszą Papieża o modlitwę m.in. w intencji ks. Santoro.

Wielka Brytania

Jubileusz polonijny

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik przewodniczył 5 lutego w Londynie Mszy św. z okazji 75. rocznicy konsekracji najstarszego kościoła polskiego na Wyspach Brytyjskich - świątyni Matki Bożej Częstochowskiej przy ulicy Devonia. Jednym z koncelebransów był długoletni opiekun emigracji - abp Szczepan Wesoły.
Kościół przy Devonia Road służy wspólnocie polskiej w Anglii od października 1930 r., kiedy to konsekrował go ówczesny prymas Polski kard. August Hlond. W czasie II wojny światowej świątynia odegrała szczególną rolę, tu bowiem od czerwca 1940 r. gromadził się na nabożeństwa przebywający na wygnaniu w Londynie rząd Rzeczypospolitej. Warto pamiętać, że po upadku Francji był to jedyny wolny kościół polski w Europie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

USA

Prezydent Lech Kaczyński z roboczą wizytą w USA

9 lutego, podczas roboczej wizyty Prezydenta RP w USA, Lech Kaczyński i George Bush rozmawiali o sytuacji w Europie Wschodniej, bezpieczeństwie energetycznym oraz obecności Polski w Iraku i Afganistanie.
„Zdumiała mnie i przyjaźń, i szczerość prezydenta USA” - mówił prezydent Kaczyński po spotkaniu w Białym Domu. „Cenię ludzi z charakterem, którzy o coś walczą i są w stanie dla pewnych wartości wiele zaryzykować” - powiedział polskiemu prezydentowi George Bush.
Prezydent USA pogratulował Lechowi Kaczyńskiemu zwycięstwa w ubiegłorocznych wyborach oraz podziękował prezydentowi i narodowi polskiemu za poparcie w Iraku. Pytał też Lecha Kaczyńskiego o radę w sprawie Ukrainy.
Polski prezydent podkreślił, że poparcie Stanów Zjednoczonych dla procesów związanych z wolnością na Ukrainie i Białorusi jest niezwykle ważne. Dodał, że rozmawiał z George’em Bushem o potrzebie nowych stosunków z Rosją. Według Lecha Kaczyńskiego, są pewne sygnały, które pozwalają mieć nadzieję, iż nastąpi poprawa relacji polsko-rosyjskich.
Podczas wizyty w USA prezydent Kaczyński spotkał się z czołowymi senatorami w gmachu Kongresu, na Kapitolu i w rozmowie z nimi poruszył kwestię wiz amerykańskich dla Polaków, o zniesienie których zabiegają bezskutecznie kolejne rządy RP.

Reklama

Ludzie

Abp Michael Fitzgerald - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego - zdecydowanie potępił pełne nienawiści reakcje części muzułmanów na publikacje w prasie europejskiej karykatur obrażających ich uczucia religijne. - Obraza uczuć religijnych nie usprawiedliwia protestów nacechowanych przemocą - powiedział w Radiu Watykańskim. Przyznał zarazem, że wartości i symbole święte dla wyznawców nie powinny być przedmiotem drwin i satyry. Arcybiskup podkreślił, że dochodzi także do obrazy chrześcijaństwa, nigdy jednak nie wywołuje to gwałtownych protestów. Chrześcijanie starają się korzystać ze środków pozostających do ich dyspozycji w granicach prawa, domagając się np. wycofania z rynku obraźliwych publikacji.

Abp Fitzgerald ma 68 lat. Urodził się w 1937 r. w Walsall w Wielkiej Brytanii. W 1961 r. przyjął święcenia kapłańskie w Zgromadzeniu Ojców Białych. Od 1987 r. pracuje w Papieskiej Radzie ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Burundi

W nocy 5 lutego w Burundi został zastrzelony jezuita o. Elie Koma.
O. Koma wracał samochodem z Kanyosha do domu wspólnoty znajdującego się w Kolegium Ducha Świętego w Kamenge, ubogiej dzielnicy miasta Bużumbura. Został postrzelony w starciach między milicjantami plądrującymi miejscowy magazyn a żołnierzami armii Burundi. Zginął na miejscu. Niektórzy świadkowie mają wątpliwości, czy była to śmierć przypadkowa.

Reklama

Białoruś

W katolickiej katedrze w Mińsku kard. Kazimierz Świątek przewodniczył 4 lutego Mszy św. w intencji ofiar katastrofy w Katowicach i ich rodzin. W homilii bp Antoni Dziemianko polecał Bogu wszystkich zmarłych. „Modlę się o wieczny pokój dla tych, którzy odeszli w tak tragiczny sposób. Modlę się także o zdrowie dla wszystkich rannych, a także o pociechę, która płynie z wiary w Boga, dla tych, którzy stracili w katastrofie najbliższe osoby” - powiedział. Mińską archikatedrę licznie wypełnili wierni. Obecni byli także przedstawiciele polskich władz konsularnych.

Wielka Brytania

Dopuszczenie kobiet do święceń biskupich będzie głównym przedmiotem rozpoczętych 7 lutego w Londynie obrad Synodu Generalnego Kościoła Anglii. Już wcześniej anglikańscy hierarchowie nie wykluczyli, że kiedyś na czele tego Kościoła, a tym samym całej światowej Wspólnoty Anglikańskiej, mogłaby stanąć kobieta.
Od 1994 r. Kościół anglikański wyświęca kobiety na kapłanów, co od początku budziło wielkie kontrowersje i podziały w jego łonie. Dotychczas kobiety nie mogą przyjmować sakry biskupiej. Dla wiernych, którzy nie życzą sobie kobiet na tym stanowisku, utworzono instytucję tzw. latających biskupów.

Tydzień na świecie

Nieodpowiedzialne zachowanie europejskich gazet, które zamieściły na swoich łamach karykatury Mahometa, doprowadziło do wystąpień w wielu krajach islamskich, traktujących ten krok niemal jako wypowiedzenie im wojny - podpalono m.in. placówki dyplomatyczne Danii, Norwegii i Austrii; sytuacji nie uspokoiły nawet przeprosiny przywódców państw europejskich. Publikacje potępiła Stolica Apostolska.

Muzułmański duchowny Abu Hamza al Masri został uznany przez sąd w Londynie za winnego podżegania do morderstw i nienawiści rasowej (skazano go na 7 lat więzienia). Tymczasem Mounir Motasadek, jedyny terrorysta skazany (w Niemczech) za przygotowywanie ataku na Amerykę 11 września 2001 r., wyszedł już na wolność. Tak postanowił niemiecki trybunał konstytucyjny.

Niemiecki land Badenia-Wirtembergia wydał zakaz noszenia chust przez wychowawczynie przedszkoli będące muzułmankami (od 2 lat zakaz noszenia chust obowiązuje też nauczycielki w szkołach publicznych tego kraju federalnego). Decyzję o zakazie noszenia wszelkich symboli religijnych przez nauczycieli w szkołach państwowych podjęły też władze Szlezwiku-Holsztyna.

Dzięki lobbingowi polskich eurodeputowanych kandydat białoruskiej opozycji na prezydenta - Aleksander Milinkiewicz złożył wizytę w Brukseli, podczas której rozmawiał m.in. z Jose Manuelem Barroso i Javierem Solaną.

Białoruś ogranicza swobodę poruszania się cudzoziemców: goście zagraniczni, którzy będą tam przybywać, winni obecnie dysponować niemałą kwotą pieniędzy i informować władze o każdej zmianie miejsca pobytu. Przejeżdżanie tranzytem przez to państwo możliwe jest jedynie na trasach międzynarodowych. Taki wymóg postawiły władze białoruskie w ramach obowiązujących nowych „zasad przebywania obywateli zagranicznych i osób bez obywatelstwa na terytorium Republiki Białoruś”.

Rosyjski sąd w Niżnym Nowgorodzie skazał Stasa Dmitrijewskiego, niezależnego dziennikarza, szefa Towarzystwa Przyjaźni Rosyjsko-Czeczeńskiej, na 2 lata łagru za „szerzenie nienawiści etnicznej”. Redagowana przez niego gazeta Obrona Praw przedstawia znacznie odbiegający od oficjalnego obraz konfliktu na Kaukazie (m.in. opublikowała apel czeczeńskich przywódców o podjęcie rozmów pokojowych). - Ten wyrok to początek totalnej, starannie przygotowywanej rozprawy z niezależnymi od Kremla organizacjami - powiedział znany obrońca praw człowieka Siergiej Kowaliow (niebawem w Rosji wejdzie w życie nowe prawo, pozwalające władzom kontrolować i likwidować organizacje pozarządowe).

Sąd w Stambule umorzył sprawę Orhana Pamuka, pisarza oskarżonego o „obrazę tureckości” (w wywiadzie dla szwajcarskiej prasy przyznał, że na początku XX wieku Turcy dokonali rzezi Ormian).

Prawdopodobnie 90 osób zginęło, a 280 zostało hospitalizowanych w wyniku wybuchu paniki na stadionie w stolicy Filipin - Manili (panikę wywołał fałszywy alarm bombowy).

Władze Iranu oznajmiły, że nadal są gotowe do negocjacji z międzynarodową społecznością w sprawie swego programu atomowego. Jednocześnie Teheran ostro wystąpił przeciwko decyzji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) o odesłaniu sprawy do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Rząd izraelski zadecydował o odblokowaniu zamrożonych funduszy, które miał przekazać Autonomii Palestyńskiej. Izraelski minister ds. integracji imigrantów Zeew Boim zagroził jednak, że w przyszłości wypłaty takie mogą zostać ponownie wstrzymane, jeśli na czele rządu Autonomii staną działacze radykalnej organizacji Hamas.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryja uczy nas waleczności i odwagi

2024-04-15 13:27

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-27.

Piątek, 3 maja. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski

CZYTAJ DALEJ

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

[ TEMATY ]

profanacja

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Rzecznik diecezji gliwickiej ks. Krystian Piechaczek powiedział, że w nocy z poniedziałku na wtorek nieznani sprawcy rozbili taberankulum, z którego zabrali cyboria (pojemniki na Najświętszy Sakrament), małą monstrancję oraz relikwiarz św. Faustyny. W kościele i poza nim znaleziono rozrzucone i sprofanowne konsekrowane hostie. Skradziono także ekran, na którym wyświetlane były pieśni religijne podczas nabożeństw. Parafia nie oszacowała jeszcze strat.

CZYTAJ DALEJ

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

W maju, miesiącu przesiąkniętym wdzięcznością do naszej Matki w Niebie łatwiej też

odnajdujemy ślady jej obecności w naszym otoczeniu. Kamienna figura Pani Rzeszowa na osiedlu Staroniwa, bliźniaczo podobna do tej, która objawiła się Jakubowi Ado w 1513 na gruszy w ogrodzie bernardyńskim...

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję