Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: św. Józef stworzył dom, w którym zagościło błogosławieństwo Boże

Biskup Andrzej Przybylski przewodniczył w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Wieluniu Sumie odpustowej i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Mottem rozważań w wygłoszonym słowie pouczenia pasterskiego stały się słowa z Litanii do św. Józefa: „Ustanowił go panem domu swego”. – Dom to miejsce, gdzie człowiek czuje się bezpieczny, gdzie otacza go rodzina, gdzie zawsze chce się wrócić po dłuższej nieobecności – powiedział biskup. Zwrócił uwagę, że dom może zniszczyć wojna, czego doświadczają teraz Ukraińcy. – Wielu z nich straciło swoje domy bezpowrotnie przez zło i nienawiść agresora. Wielu z nich straciło swój inny dom – ojczyznę. Dziś są bezdomnymi – wskazał bp Przybylski. Dodał, że św. Józef, by ocalić rodzinę, również musiał opuścić swoją ojczyznę i swój dom.

– Bóg wiedział, jak ważny jest dom i rodzina, kiedy misję zbudowania szczęśliwego domu dla Jezusa i Maryi powierzył Józefowi, biblijnemu cieśli, człowiekowi dojrzałemu, odpowiedzialnemu, uczciwemu i sprawiedliwemu, człowiekowi głębokiej wiary, wolnemu od egoizmu, człowiekowi, który nie zawahał się wziąć do siebie Jezusa i Maryi i tym samym stworzył dom, w którym zagościło błogosławieństwo Boże – podkreślił bp Przybylski.

Zwracając się do bierzmowanych chłopców, zaznaczył, że św. Józef uczy ich „dorastania do świadomego ojcostwa”. – Gotowi do ojcostwa będziecie wtedy, kiedy przestaniecie myśleć tylko o sobie, o swoich korzyściach – tłumaczył.

Zwracając się do dziewcząt, bp Przybylski wskazał, że „wzorem odpowiedzialności za swoje dzieci są dziś kobiety ukraińskie, które w imię zachowania ich bezpieczeństwa podjęły trudną decyzję, zostawiły ojczyznę, mężów, którzy jej bronią”. – Pamiętajcie, że planując budowę domu i założenie rodziny, musicie myśleć o tym, by w tym domu zamieszkał Bóg. Wtedy dom przetrwa kryzysy, które nad nim zawisną. Dom bez Boga jest budowlą na piasku. Zaproście więc do niego św. Józefa, Jezusa i Maryję – zachęcił biskup.

Reklama

Za wstawiennictwem św. Józefa modlił się również o szczęśliwy powrót do ojczyzny dla ukraińskich uchodźców i odbudowę zniszczonych domów.

Uroczystości odpustowe zakończyła procesja z figurą św. Józefa ulicami miasta, odśpiewanie hymnu „Ciebie, Boga, wysławiamy” i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Podczas liturgii śpiewał chór parafialny pod kierunkiem Szymona Blajera.

2022-03-21 00:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o poległych w miejscu ich kaźni

[ TEMATY ]

Powstanie Styczniowe

Wieluń

Zofia Białas

22 stycznia Wieluń uczcił 159. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

Tradycyjnie przy pomniku upamiętniającym zabitych i pomordowanych powstańców spotkali się przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, kombatanci, członkowie Chrześcijańskiego Porozumienia Wieluń i Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej”, harcerze, pracownicy Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej „Gloria Victis”, którzy ubrani w mundury z epoki powstania pełnili wartę honorową. Skromnej z powodu pandemii koronawirusa uroczystości towarzyszył tylko poczet sztandarowy z chorągwią powiatu wieluńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję