Reklama

Nie dyskryminować nauki religii

Niedziela Ogólnopolska 5/2006, str. 17

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Adam Łach: - Niedawno powrócił Ksiądz Biskup z Rzymu, gdzie odbywało się spotkanie konsultorów watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej. Jaka problematyka stanowiła przedmiot obrad?

Bp Stanisław Wielgus: - Odpowiadając na to pytanie, chcę podkreślić, że Kongregacja Edukacji Katolickiej obejmuje swoją opieką seminaria duchowne, uniwersytety katolickie oraz istniejące w innych, także niekatolickich uniwersytetach wydziały kościelne, takie jak teologia, prawo kościelne, filozofia chrześcijańska, a następnie szkoły katolickie i tzw. papieskie dzieło powołań kapłańskich. Obrady konsultorów wraz z władzami kongregacji dotyczyły przede wszystkim zagadnienia tożsamości uniwersytetów i szkół katolickich, roli filozofii w kształceniu studentów i młodzieży licealnej, a także opracowania takich metod intelektualnego formowania młodzieży, które pozwoliłyby dać jej pełną wizję rzeczywistości, uwzględniającą zarówno najlepszą współczesną wiedzę naukową, jak również nadprzyrodzony, transcendentny wymiar całej rzeczywistości i człowieka.

- Katolicki publicysta Szymon Hołownia w swojej książce „Kościół dla średnio zaawansowanych” przytacza opinię anonimowego rektora jednego z polskich seminariów, który twierdzi, że proces wychowawczy w tych instytucjach pozostawia wiele do życzenia. Czy Ksiądz Biskup zgodziłby się z tą opinią?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Wszelkie uogólnienia ze swej natury są fałszywe, poza jednym - że każdy z nas umrze. Są bardzo liczne seminaria, w których robi się wszystko, by proces wychowawczy realizowany był jak najlepiej. Odniósłbym to przede wszystkim do seminariów polskich, w których podejmowane są wszelkie starania, by zgodnie z adhortacją Jana Pawła II Pastores dabo vobis dać klerykom zarówno jak najlepszą formację ludzką, jak również intelektualną, moralną i ascetyczną. Trzeba mieć jednak świadomość, że powodzenie procesów wychowawczych, mających na celu ukształtowanie osobowości młodego człowieka, zwłaszcza takiego, który będzie kapłanem, zależy od wielu czynników. Należy do nich przede wszystkim kondycja intelektualna, moralna i religijna współczesnych kandydatów do kapłaństwa, na którą kolosalny wpływ ma rodzina, z jakiej kandydaci się wywodzą, szkoły, jakie ukończyli, środowisko, w jakim żyli, itp. Drugim bardzo ważnym elementem w tym kształtowaniu i formowaniu kandydatów do kapłaństwa jest kondycja kadry profesorów i wychowawców, wyrażająca się w ich wiedzy, talentach, zaangażowaniu, a zwłaszcza świętości osobistej. Często to właśnie wychowawcy seminaryjni są zmuszeni do uzupełniania rozmaitych braków w wiedzy czy kulturze osobistej kandydatów. Tych braków nie byłoby, gdyby dom rodzinny i szkoła spełniały odpowiednio swoje zadanie. Moderatorzy muszą więc wypełniać to, czego nie wypełnili inni, często muszą też leczyć np. głębokie poranienia, których kandydaci do kapłaństwa doznali w swoich domach rodzinnych i w środowiskach, z których wyszli. W związku z powyższym wychowawcy i profesorowie seminaryjni winni prezentować bardzo wysoki poziom intelektualny i moralny, będąc przy tym dobrymi psychologami i kapłanami świadczącymi całym swoim życiem o Chrystusie.
Podczas obrad w kongregacji i rozmów, które były tam prowadzone na temat seminariów duchownych, zwrócono uwagę na charakterystyczne dla współczesnych kandydatów do kapłaństwa cechy, które wychowawcy i profesorowie winni koniecznie uwzględniać w swojej pracy. Są one następujące: współczesna młodzież jest dość odważna i to nie tylko w Polsce, ale w ogóle we współczesnym świecie, jest to młodzież bez kompleksów, dość autonomiczna w zakresie tworzenia opinii, w tym także w zakresie kształtu kapłaństwa w świecie współczesnym. Jednocześnie bardzo często w rodzinach tej młodzieży brakuje miłości, stąd zdarza się, że seminarzyści są niedojrzali emocjonalnie, słabi psychicznie, mało odporni. W czasie obrad stwierdzono, że u seminarzystów zanika tożsamość eklezjalna - Kościół traktuje się często jako instytucję, w której i z której się żyje, ale nie ma wyczucia życia dla Kościoła. Zanika poczucie rozumienia Kościoła jako osobistego środowiska rodzinnego, wobec którego człowiek ma obowiązki, wypływające z aktu osobistego wyboru powołania. Jak często podkreślano, młodzież bywa utylitarystyczna. Stawia pytania i oczekuje odpowiedzi prostej, bezpośredniej i konkretnej, poszukuje świadków wiary.
Podkreślano też potrzebę umieszczenia w nowym ratio studiorum problemów formacji formatorów. W związku z tym akcentowano, że w wielu seminariach są oni zbyt młodzi, że nie ma wystarczającej troski o odnowę ich życia duchowego.

- Co zdaniem Księdza Biskupa jest w tej sferze mocną, a co słabą stroną polskich seminariów, w porównaniu z seminariami np. w zachodniej Europie?

- Seminaria zachodniej Europy znam tylko z opinii i lektur, trudno na tej podstawie ważyć się na wnikliwe porównania. Jeśli chodzi o polskie seminaria, to mocną ich stroną jest to, że zachowały swoją tożsamość, że panuje w nich ład i konieczna dla kształtowania młodych charakterów dyscyplina oraz wielkie przyjazne nastawienie do młodzieży ze strony wychowawców i profesorów. Do pracy w polskich seminariach biskupi posyłają, generalnie biorąc, doskonale przygotowanych intelektualnie i pod każdym innym względem profesorów i wychowawców. Ogólnie ujmując, polscy współcześni kapłani są bardzo dobrze przygotowani i dobrze sprawdzają się w życiu, mimo absolutnie niesprzyjającej rozwojowi religijnemu atmosfery życia publicznego, w którym niezliczone media lansują absolutnie obcy chrześcijaństwu model zachowań. Widać to wyraźnie w pracy katechetycznej z młodzieżą, do której świadomości trafia prymitywny i otwarcie wrogi moralności chrześcijańskiej, płaski i całkowicie skoncentrowany na konsumpcji i hedonizmie światopogląd, lansowany w najrozmaitszych kanałach telewizyjnych, czasopismach itp.

Reklama

- Przed kilkoma dniami młodzież gimnazjalna z tzw. Inicjatywy Uczniowskiej, wspierana przez Federację Anarchistyczną, protestowała - leżąc krzyżem - przed Ministerstwem Edukacji, przeciwko „katolicyzacji” szkół. Jako bezpośredni powód podano zapowiedź powołania Narodowego Instytutu Wychowania, który opierałby się w swej pracy na wartościach płynących z chrześcijaństwa. Jak Ksiądz Biskup skomentowałby ten protest?

- Trockistowska, lewacka, anarchistyczna ideologia, której szczególna erupcja miała miejsce w Europie Zachodniej w 1968 r., nie przestała istnieć. Hasła w rodzaju „precz ze wszystkim, co nas ogranicza”, a więc z religią, Kościołem, przykazaniami, Dekalogiem, cnotami, ascezą, wartościami chrześcijańskimi itd. - ciągle wracają. Są potężne międzynarodowe siły pełne pieniędzy, arogancji i nienawiści do chrześcijaństwa, które prowokują i finansują takie zachowania.

- Ostatnio prasa doniosła, że jest Ksiądz Biskup zwolennikiem wprowadzenia religii jako przedmiotu do wyboru na egzaminie maturalnym. Czy w kontekście powyższego i temu podobnych protestów nie obawia się Ksiądz Biskup zarzutu o „katolicyzację” szkół?

Reklama

- Na ostatnim zebraniu Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski 13 stycznia 2006 r. członkowie tej Rady, tj. rektorzy uczelni katolickich oraz dziekani wydziałów kościelnych podjęli problem rangi lekcji religii w nauczaniu szkolnym, wskazując na przedziwne programowe rozstrzygnięcia: religii nie można zdawać na maturze, natomiast, jak stwierdzili dyskutanci, można zdawać na maturze wiedzę o tańcu, jako odrębny przedmiot. Zarzut o katolicyzacji szkoły lewacy formułują od 1990 r. Nienawidzą wszystkiego, co związane jest z chrześcijaństwem. To zrozumiałe z uwagi na to, jakie są ich ideowe korzenie, ale to nie oznacza, że mają rację. Nawet niewierzący, ale obiektywny i rozumny w swoich sądach człowiek zgodzi się z tym, że nauczanie religii poza funkcją formacyjną, moralną i światopoglądową spełnia niesłychanie ważną funkcję intelektualną i ogólnokulturową. Czy człowiek, który nie zapoznał się w trakcie porządnie prowadzonych wykładów (a nie w formie jakichś dygresji w ramach innych przedmiotów) z doktryną i moralnością chrześcijańską, wiedzą biblijną, historią Kościoła oraz filozofią chrześcijańską, będzie w stanie zrozumieć kulturę euroatlantycką? Bynajmniej. Nie będzie rozumiał ani malarstwa, ani architektury, ani literatury europejskiej, ani też moralności czy też procesów historycznych w Europie. Tylko fanatyk, ignorant bądź człowiek o wyjątkowo złej woli może kwestionować nauczanie religii chrześcijańskiej w szkole europejskiej. Religia odgrywała i odgrywa fundamentalną rolę w każdej kulturze. Świat, jak twierdzą myśliciele, dzieli się na naturę i kulturę. Kultura, czyli efekt świadomego ludzkiego działania, obejmuje cztery dziedziny: naukę, sztukę, moralność i religię. Przewidywania marksistów, pozytywistów, scjentystów i innych, że religia w miarę rozwoju nauki będzie zanikać, były całkowicie fałszywe. Dziś uczone gremia stwierdzają jednoznacznie, że świat pulsuje religijnością - w różnej postaci. Nie mówię, że staje się coraz bardziej chrześcijański, bo nie odważyłbym się na takie stwierdzenie, ale w różnych formach religia się pojawia. Człowiek jest po prostu istotą religijną i tęskni za transcendencją, tęskni za Bogiem i daje temu wyraz. Zjawisko religii bynajmniej nie zanika - wprost przeciwnie, staje się coraz potężniejsze, stąd rola religii w każdej kulturze, nie tylko chrześcijańskiej, jest niezmiernie ważna i nie można tego pomijać. Poza tym jest też wzgląd praktyczny - w Polsce na siedmiu uniwersytetach, w tym na kilku państwowych, są wydziały teologiczne, na których uzyskuje się dyplomy pełnoprawne i równoprawne z dyplomami z innych dziedzin. Mamy doskonałych specjalistów w zakresie, nazwijmy to, nauczania religijnego: wybitnych teologów, biblistów, historyków. Co roku wielu młodych ludzi w całej Polsce wybiera studia teologiczne. Winni oni mieć szansę dobrego przygotowania do wybranego kierunku studiów i wybrania religii na egzaminie maturalnym.
Niektórzy ludzie, i to związani z edukacją, stwierdzają (ostatnio czytałem to w jednym z wywiadów), że postulat wprowadzenia religii na maturze jest nieuzasadniony, ponieważ problematyka religijna jest wykładana na języku polskim. Takie stwierdzenie to kpina. Kilka uwag na marginesie nie załatwi kształcenia w tak doniosłej dziedzinie jak teologia, która istnieje od 2 tysięcy lat, rozwija się i jest wykładana na najznakomitszych uniwersytetach. Nie sądzę, żeby tego rodzaju argumentacja miała rację bytu.

- Inna podnoszona przez przeciwników religii na maturze kwestia to fakt, iż katecheci nie są licencjonowanymi egzaminatorami państwowymi...

- Warto zapytać, dlaczego tak się stało. Otóż, kiedy osoby dziś powołujące się na ten argument przygotowywały listę przedmiotów maturalnych, religia na niej się nie znalazła. W związku z tym katecheci nie mogli rozpocząć niezbędnych szkoleń w celu uzyskania licencji. Chcę też podkreślić, że na liście przedmiotów maturalnych znalazły się przedmioty praktycznie niewykładane w szkołach ponadgimnazjalnych, takie jak wiedza o tańcu czy język szwedzki. To prawdziwy paradoks, że nauka religii, w której bierze udział zdecydowana większość uczniów, jest w ten sposób dyskryminowana.

- Dziękuję za rozmowę.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Likwidacja "Wychowania do życia w rodzinie" sprzeczna z dobrem uczniów. Organizacje pro-life piszą do Donalda Tuska

- Nie ulega wątpliwości, że zamiar MEN o likwidacji „Wychowania do życia w rodzinie” oznacza depriorytetyzację roli rodziny w państwie i społeczeństwie. Jest on sprzeczny z dobrem uczniów i ich rodzin. Z tego powodu apelujemy o interwencję Pana Premiera, która pozwoli na zachowanie i doskonalenie tego przedmiotu dla dobra naszych dzieci i całego społeczeństwa - piszą przedstawiciele Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w liście do Donalda Tuska.

Publikujemy treść listu:
CZYTAJ DALEJ

Trump chce nałożyć cła na Rosję, jeśli umowa ws. Ukrainy nie zostanie zawarta

2025-01-22 18:19

[ TEMATY ]

podatki

Rosja

Donald Trump

sankcje

cła

Adobe Stock

Donald Trump grozi cłami Rosji

Donald Trump grozi cłami Rosji

Jeśli wkrótce nie zawrzemy umowy, nie będę miał wyjścia, jak tylko nałożyć wysokie podatki, cła i sankcje na Rosję - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do wojny w Ukrainie.

"Zamierzam zrobić Rosji, której gospodarka upada i prezydentowi Putinowi wielką PRZYSŁUGĘ. Dojdźmy do porozumienia teraz i ZATRZYMAJMY tę absurdalną wojnę! BĘDZIE TYLKO GORZEJ. Jeśli nie zawrzemy +umowy+, i to wkrótce, nie będę miał innego wyjścia, jak tylko nałożyć wysokie podatki, cła i sankcje na wszystko, co Rosja sprzedaje Stanom Zjednoczonym i różnym innym uczestniczącym krajom" - napisał Trump na portalu społecznościowym Truth Social. "Możemy to zrobić w łatwy, lub trudny sposób - łatwy jest zawsze lepszy. Czas +ZAWRZEĆ UMOWĘ+!" - dodał (pisownia oryginalna).
CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wystawa „Pamięć ruin…”

2025-01-23 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wystawa „Pamięć ruin” została zaaranżowana w ocalałej klatce schodowej dawnego Niemieckiego Rozszerzonego Więzienia Policyjnego w Radogoszczy – miejsca o szczególnym znaczeniu historycznym, będącego częścią Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję