Reklama

Niedziela Częstochowska

Wieluń pamięta

Po raz 11. w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych włączył się Wieluń.

I część uroczystości odbyła się przy pomniku Witolda Pileckiego, gdzie po odśpiewaniu hymnu narodowego, wysłuchaniu historii Żołnierzy Wyklętych i odczytaniu apelu poległych zapalono znicze oraz złożono biało-czerwone wiązanki kwiatów.

Krótką historię przygotował Marek Gogola – historyk, pracownik Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Okolicznościowe przemówienia wygłosili także: Paweł Rychlik – poseł na Sejm RP, Marek Kieler – starosta wieluński i Paweł Okrasa – burmistrz Wielunia. Wystąpienia wszystkich mówców skierowały uwagę na aktualną sytuację na Ukrainie. – Dziś słowo „niezłomni” możemy odnieść do żołnierzy ukraińskich i do wszystkich, którzy niosą zaatakowanemu krajowi wszelką pomoc – powiedział Paweł Rychlik. Wszyscy swoje wystąpienia kończyli słowami: „Boże, błogosław Ukrainie!”.

Kolejna część uroczystości odbyła się w kolegiacie wieluńskiej. Tu w intencji poległych i pomordowanych została odprawiona Msza św. Mówiąc o Żołnierzach Wyklętych, ks. Jacek Zieliński przywołał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane 18 maja 1994 r. pod Monte Cassino: „Trzeba wspomnieć wszystkich, zamordowanych rękami także polskich instytucji i służb bezpieczeństwa pozostających na usługach systemu przyniesionego ze wschodu. Trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i historią, aby nie zamazywać prawdy naszej przeszłości w tym decydującym momencie dziejów”.

– Ojciec Święty Jan Paweł II już wtedy wołał o przedłużenie pamięci o tych, którzy zginęli w heroicznej walce o niezawisłość Rzeczypospolitej, o godność, honor, wielkość i ducha narodu, którzy ginęli w komunistycznych więzieniach i pochowani zostali bez czci i honoru w bezimiennych mogiłach. Mówił o nich: „Wszyscy ci, którzy w rzekomo wolnym państwie stali się ofiarami totalitarnego systemu, i którzy na własnej ziemi oddali życie tak samo, co żołnierze 1939 r. podczas okupacji, (...) muszą mieć przywróconą godność” – przypomniał ks. Zieliński.

Reklama

Przywołał także treść grypsu, który Łukasz Ciepliński „Pług”, prezes Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, zostawił synowi: „Odbiorą mi tylko życie, a to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście. Gdybyś odnalazł moją mogiłę, to na niej możesz te słowa napisać. Żegnaj, mój ukochany. Całuję i do serca tulę. Błogosławię i Królowej Polski oddaję. Ojciec” [20 I 1951].

Eucharystię zakończyło zawierzenie Polski i Ukrainy Matce Bożej Pocieszenia Pani Ziemi Wieluńskiej i wielkie wołanie o pokój za Jej przyczyną.

W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, członkowie Chrześcijańskiego Porozumienia Wieluń, harcerze, liczni, przedstawiciele Solidarności oraz mieszkańcy Wielunia.

Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II.

Jej organizatorem była gmina Wieluń we współpracy z powiatem wieluńskim, Chrześcijańskim Porozumieniem Wieluń i 5. Wieluńskim Szczepem Harcerskim „Piątka”.

2022-03-02 12:40

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie z Teresa Lipowską

[ TEMATY ]

spotkanie

Wieluń

Zofia Białas

Dyskusyjny Klub Książki „Dobra książka i kawa” działający przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu zaprosił w dniu 1 października na spotkanie autorskie z Teresą Lipowską - aktorką teatralną, kabaretową i filmową. Spotkanie poprowadziła dr Monika Mularska – Kucharek – poetka, terapeutka.

Spotkanie zgromadziło wielu sympatyków talentu p. Teresy, znanej szerokiej publiczności odtwórczyni roli Barbary Mostowiakowej w serialu „M jak miłość”, w którym występuje od 20 lat, kreując rolę żony i matki, babci, obecnie prababci. Tematem spotkania nie był jednak serial, lecz książka zatytułowana „Nad rodzinnym albumem. Teresa Lipowska w rozmowach z Iloną Łepkowską”, książka zapraszająca czytelnika do jej świata.

CZYTAJ DALEJ

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

[ TEMATY ]

nagroda

Biały Kruk

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Program spotkania:

CZYTAJ DALEJ

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2022-12-04 11:38

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

pl.wikipedia.org

90 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brat Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii zaraził się szkarlatyną.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję