Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 33/2005

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty będzie przebywał w Castel Gandolfo do połowy września br.

Ojciec Święty będzie przebywał w Castel Gandolfo do połowy września br.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Zaproszenie do Kolonii

Do udziału w sierpniowym Światowym Dniu Młodzieży w Kolonii zaprosił Benedykt XVI młodych wiernych z całego świata w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 31 lipca w Castel Gandolfo. Powiedział m.in.: „Zbliża się XX Światowy Dzień Młodzieży, który odbędzie się w Kolonii i w którym, jeśli Bóg pozwoli, ja także wezmę udział od czwartku 18 do niedzieli 21 sierpnia. Ze wszystkich stron Europy i świata w najbliższych dniach wyruszą w podróż do Niemiec grupy chłopców i dziewcząt za przykładem Trzech Króli, jak to podpowiada temat [tego spotkania]: Przybyliśmy oddać Mu pokłon (Mt 2,2). Chciałbym zaprosić młodych wierzących z całego świata, także tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w tak niezwykłym wydarzeniu kościelnym, do zjednoczenia się we wspólnej pielgrzymce duchowej do źródeł naszej wiary.
Według szczęśliwej intuicji umiłowanego Papieża Jana Pawła II, Światowy Dzień Młodzieży stanowi uprzywilejowane spotkanie z Chrystusem, z pogłębioną świadomością, że tylko On nadaje ludziom pełnię życia, radości i miłości. Każdy chrześcijanin jest powołany do nawiązania głębokiej komunii z Panem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, do wielbienia Go modlitwą, rozważaniami, a zwłaszcza pobożnym udziałem w Eucharystii, przynajmniej w niedzielę. W ten sposób stają się prawdziwymi Jego uczniami, gotowymi do głoszenia i świadczenia w każdej chwili o pięknie i odnowicielskiej sile Ewangelii”.
Ojciec Święty przyjął z zadowoleniem niedawną zapowiedź Irlandzkiej Armii Republikańskiej, iż wyrzeka się ona walki zbrojnej na rzecz środków pokojowych. „To dobra wiadomość, kontrastująca z bolesnymi wydarzeniami, których codziennie jesteśmy świadkami w tak wielu częściach świata. Ta dobra wiadomość słusznie wzbudziła zadowolenie i nadzieję na tej wyspie i w całej wspólnocie międzynarodowej” - powiedział Ojciec Święty.

O rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Do 61. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego nawiązał Bendykt XVI 31 lipca w przemówieniu wygłoszonym po polsku po odmówieniu modlitwy Anioł Pański.
Ojciec Święty powiedział: „Pozdrawiam serdecznie obecnych tu Polaków. Jutro rozpoczyna się sierpień - miesiąc ważnych rocznic. Dziś razem z Wami wspominam Powstanie Warszawskie. Niech Bóg Miłosierny udzieli światu daru pokoju. Wszystkim Wam błogosławię”.
Ta krótka wypowiedź spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony naszych rodaków, obecnych na dziedzińcu papieskiej rezydencji, którzy m.in. odśpiewali Papieżowi Sto lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja Generalna

Środowa katecheza

O modlitwy w intencji powołań kapłańskich prosił Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej 3 sierpnia w Watykanie. W wypełnionej po brzegi Auli Pawła VI Papież spotkał się z ponad 6 tys. pielgrzymów z całego świata, w tym z kilkusetosobową grupą Polaków. Katechezę Ojciec Święty poświęcił rozważaniu Psalmu 125 [124]: Pan strzeże swojego ludu. Była to pierwsza audiencja środowa po jego powrocie z wypoczynku w Dolinie Aosty.
Po wygłoszeniu katechezy Benedykt XVI tradycyjnie pozdrowił pielgrzymów. Naszym rodakom Ojciec Święty powiedział: „Witam pielgrzymów polskich. Pozdrawiam Was tu obecnych i Waszych bliskich, w sposób szczególny pielgrzymkę rowerową z Rzeszowa. Jutro jest wspomnienie św. Jana Vianneya, proboszcza z Ars. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o licznych i świętych kapłanów. Kościół tak bardzo ich dzisiaj potrzebuje. Niech Bóg Wam błogosławi!”.

Chińscy księża w Watykanie

Duchowni „oficjalnego” Kościoła katolickiego w Chinach oceniają swoją obecność na audiencji papieskiej 3 sierpnia br. w Watykanie jako „nieoczekiwany dar i znak jedności ze Stolicą Apostolską”. 22 kapłanów entuzjastycznie powitało Benedykta XVI w Auli Pawła VI i podarowało mu Biblię w języku chińskim z dedykacją i podpisami całej grupy. Byli to rektorzy i kierownicy duchowni niektórych wyższych seminariów katolickich w tym kraju.
Jeden z księży, pochodzący z diecezji Xian, komentując na gorąco to spotkanie, powiedział: „To sen, który się spełnił; nigdy bym nie uwierzył, że będzie mi dane oglądać papieża tak blisko”. Ksiądz z Shenyangu przyznał: „Jestem bardzo szczęśliwy - tą niespodziewaną podróżą mogliśmy wyrazić naszą jedność ze Stolicą św. Piotra”.
Wszyscy podkreślają, że okazja pozdrowienia Ojca Świętego była dla nich niespodzianką. Ich podróż do Niemiec i Włoch miała na celu przede wszystkim zapoznanie się z najnowszymi nurtami duchowymi i psychologicznymi związanymi z kryteriami formacji w seminariach chińskich oraz ponowne odkrycie duchowości benedyktyńskiej. W Niemczech goście z Chin uczestniczyli w dwutygodniowym kursie w opactwie benedyktyńskim w St. Ottilien w Bawarii. Słuchali tam wykładów z duchowości, psychologii i duszpasterstwa powołań. „Była to niepowtarzalna okazja odkrycia na nowo wartości naszego kapłańskiego posłannictwa” - powiedział jeden z księży.
Tak zwana rewolucja kulturalna w Chinach w latach 1966-76, która m.in. nakazała zamknięcie seminariów i uwięzienie wielu księży, spowodowała, że brakuje tam obecnie całego pokolenia kapłanów w wieku 50-60 lat. Zdaniem ekspertów, w Chinach są albo księża bardzo starzy, kształceni jeszcze przed Soborem Watykańskim II, albo całkiem młodzi, nie mający dużego doświadczenia.

Reklama

Nabożeństwo różańcowe w Ogrodach Watykańskich

29 lipca wieczorem, w liturgiczne wspomnienie św. Marty, w Ogrodach Watykańskich odbyło się specjalne nabożeństwo różańcowe, połączone z procesją ze światłami. Uczestnicy zatrzymywali się przy stacjach odpowiadających poszczególnym tajemnicom Różańca. Każdą stację ozdabiała kopia jednego ze słynnych wizerunków Matki Bożej, w tym również ikona jasnogórska.
W specjalnym telegramie, skierowanym w imieniu Benedykta XVI do uczestników nabożeństwa, sekretarz stanu kard. Angelo Sodano przypomniał, że inicjatywa ta ma za sobą już 10-letnią tradycję. Wiąże się ona z umieszczeniem w ogrodach ostatniej stacji o nazwie „Matka Miłosierdzia”, którą to inwokację maryjną wprowadził do Różańca Jan Paweł II. W nabożeństwie biorą udział głównie pracownicy Watykanu oraz osoby zakonne, w tym - dzięki Radiu Watykańskiemu - siostry klauzurowe zamieszkujące klasztor położony na jego terenie.

Reklama

Kondolencje po zabójstwie dyplomatów w Iraku

Po zamordowaniu w Iraku 27 lipca dwóch dyplomatów algierskich Benedykt XVI przesłał kondolencje prezydentowi Algierii Abdelazizowi Buteflice. W depeszy, podpisanej przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano, wyrażono głęboki ból z powodu tego tragicznego wydarzenia, „które dotyka także wspólnotę międzynarodową”. Kardynał zapewnił, że Ojciec Święty wyraził uznanie dla odwagi i wierności zabitych dyplomatów, „ich misji budowniczych pokoju i rokowań” w Iraku, którzy tym samym pomagali jego odbudowie.
„Papież wzywa jeszcze raz tych wszystkich, którzy odczuwają pokusę rozwiązywania konfliktów drogą przemocy, aby wkroczyli na drogę człowieczeństwa i sprawiedliwości, w duchu poszanowania godności osoby - czytamy w depeszy z Watykanu. - Żadna śmierć ludzka nie może być rozwiązaniem jakichkolwiek żądań, a z zabójców nie można czynić partnerów dialogu i pokoju”.

Polscy rowerzyści spotkali się z Benedyktem XVI

Uczestnicy 6. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej są już w Rzymie. 80 pielgrzymów pokonało na rowerach prawie 2 tys. km. przez Karpaty, Alpy i Apeniny. Wszyscy osiągnęli cel po 18 dniach walki z własnymi słabościami i upałami. Pielgrzymi modlili się przy grobie Jana Pawła II i zwiedzali Rzym.
3 sierpnia, podczas audiencji generalnej, spotkali się z Papieżem Benedyktem XVI.
„Jadąc do Rzymu, mieliśmy nadzieję, że spotkamy się z Ojcem Świętym. Dziś nasze marzenia się spełniły - mówi Katarzyna Kolbusz, rzecznik prasowy pielgrzymki. - Mieliśmy okazję stać w sektorze umiejscowionym najbliżej przejścia. Ojciec Święty, przechodząc, błogosławił stojących najbliżej. Wielu z nas mogło podać mu rękę. Kiedy Benedykt XVI pozdrowił naszą grupę, zaśpiewaliśmy pieśń Abba, Ojcze. Przyłączyły się do nas pozostałe grupy. To było wspaniale przeżycie”.
Po audiencji generalnej pielgrzymi udali się na Monte Cassino, gdzie uczestniczyli we Mszy św. i złożyli kwiaty na mogiłach polskich żołnierzy. Podczas pobytu w Rzymie zwiedzili najważniejsze zabytki Wiecznego Miasta. Do Polski powrócili 7 sierpnia.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

W homilii metropolita katowicki zatrzymał się nad znaczeniem namaszczenia, szczególnie namaszczenia krzyżmem, „najszlachetniejszym ze wszystkich dziś poświęcanych olejów, mieszaniną oliwy z oliwek i wonnych balsamów.” Jak zauważył, olej od zawsze, aż do naszych czasów wykorzystywany jest jako produkt spożywczy, kosmetyczny i liturgiczny. W starożytności był także zabezpieczeniem walczących. Namaszczali się nim sportowcy, stający do zapaśniczej walki. Śliski olej wtarty w ciało stanowił ochronę przed uchwytem przeciwnika.

CZYTAJ DALEJ

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Piątek jest dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to dzień, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest natomiast Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

Piątek jest w zasadzie pierwszym dniem Triduum Paschalnego. Dni najważniejszych Świąt Kościoła są bowiem liczone zgodnie z tradycją żydowską, od zachodu słońca.

CZYTAJ DALEJ

Zatęsknij za Eucharystią

2024-03-28 23:37

Marzena Cyfert

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Tęsknimy za różnymi rzeczami (…) Czy kiedyś jednak tęskniłem za przyjęciem Komunii świętej? To jest chleb pielgrzymów przez świat do królestwa nie z tego świata – mówił bp Maciej Małyga w katedrze wrocławskiej.

Ksiądz biskup przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej. Eucharystię koncelebrowali abp Józef Kupny, bp Jacek Kiciński oraz kapłani z diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję