Matka Boża Pięknej Miłości - Madonna z Różą
Katedra pw. św. Marcina i św. Mikołaja
Bydgoszcz, diecezja bydgoska
Posłuchajmy przede wszystkim Najświętszej Dziewicy Maryi, w której tajemnica Eucharystii jawi się bardziej niż w kimkolwiek innym jako tajemnica światła. Patrząc na Nią, poznajemy przemieniającą moc, jaką posiada Eucharystia. W Niej dostrzegamy świat odnowiony w miłości. Kontemplując Ją wziętą do Nieba z duszą i ciałem, dostrzegamy skrawek „nowych niebios” i „nowej ziemi”, które otworzą się przed naszymi oczyma wraz z powtórnym przyjściem Chrystusa.
Jan Paweł II
Encyklika Ecclesia de Eucharistia, 62
Na sierpniowej stronie tegorocznego kalendarza Niedzieli znajduje się obraz Matki Bożej Pięknej Miłości - Madonny z Różą. Ponad 500-letnie dzieje kultu tego wspaniałego arcydzieła gotyku związane są z Bydgoszczą. Według tradycji, obraz powstał po zwycięstwie nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem, a jego uroczysta intronizacja w bydgoskiej świątyni nastąpiła po zakończeniu wojny trzynastoletniej 28 października 1466 r.
Madonnę z Różą namalował nieznany artysta ze szkoły flamandzkiej techniką temperową na lnianym płótnie naklejonym na deskę. Matka Boża ukazana jest w postawie stojącej, okryta ciemnoniebieskim, przechodzącym w zieleń, płaszczem. Lewą ręką podtrzymuje Dziecię Jezus, a w prawej dłoni trzyma rozwiniętą pąsową różę. Nad głową Matki Bożej aniołowie oburącz unoszą koronę.
Uroczystej koronacji słynącego łaskami obrazu, znajdującego się od wieków w bydgoskiej farze św. Marcina i św. Mikołaja, dokonał 29 maja 1966 r. Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski. U progu trzeciego tysiąclecia bydgoski obraz Madonny z Różą zajaśniał nowym blaskiem koron papieskich. Aktu powtórnej koronacji, 7 czerwca 1999 r., dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II w trakcie swojej siódmej apostolskiej pielgrzymki do Ojczyzny, podczas Mszy św. odprawionej na bydgoskim lotnisku. Wówczas Papież ustanowił też bydgoską farę konkatedrą archidiecezji gnieźnieńskiej. Po pięciu latach, 24 lutego 2004 r., została utworzona nowa diecezja bydgoska, a konkatedra z obrazem Matki Bożej Pięknej Miłości została podniesiona do godności katedry.
Papieska Madonna z Bydgoszczy, w swej tajemnicy Matki Bożej Pięknej Miłości, ukazuje nam świat odnowiony w miłości. Można odnieść do Niej słowa, które Jan Paweł II zapisał w zakończeniu encykliki o Eucharystii, wskazując na eucharystyczne świadectwo świętych (tekst nad tytułem).
Kontemplacja Dziewicy Maryi z bydgoskiej katedry może nam pomóc w jeszcze głębszym odczytaniu i przyjęciu daru przemieniającej miłości ukrytego w Eucharystii. To z Nią, Wniebowziętą Matką Pięknej Miłości, nam wszystkim łatwiej jest stawać się prawdziwymi braćmi i siostrami Chrystusa, ludźmi Eucharystii, tymi, których będzie się zawsze poznawało po pięknie miłości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu