Modlitwa „Anioł Pański”
Europo, odkryj swe początki!
Reklama
24 lipca przed modlitwą Anioł Pański w Les Combes w Dolinie Aosty Benedykt XVI przypomniał Europie o jej chrześcijańskich korzeniach i zwrócił uwagę na znaczenie Światowych Dni Młodzieży dla Europy.
Nawiązał też do postaci świętych, których wspomnienie Kościół obchodził w tych dniach. Powiedział m.in.: „Patrząc na świętych, spontanicznie człowiek zatrzymuje się na refleksji nad wkładem, jaki chrześcijaństwo dało i nadal nie przestaje dawać w budowanie Europy. Chciałbym uczynić to, biegnąc myślą ku pielgrzymce, jaką mój umiłowany poprzednik, sługa Boży Jan Paweł II odbył w 1982 r. do Santiago de Compostela, gdzie dokonał uroczystego Aktu Europejskiego, wypowiadając te wiekopomne i stale aktualne słowa: „Ja, biskup Rzymu i pasterz Kościoła powszechnego, kieruję do ciebie, Europo, z Santiago, okrzyk pełen miłości: obudź siebie samą, odnajdź siebie samą, bądź sobą, odkryj swe początki; ożyw swe korzenie, ożyw te prawdziwe wartości, które uczyniły twe dzieje wspaniałymi, a twoją obecność pośród innych kontynentów - błogosławioną”.
Tak mówił Papież Jan Paweł II, i w tych słowach skierował apel do Europy, by była świadoma swej duchowej jedności. Do tego problemu powrócił on podczas Światowego Dnia Młodzieży w 1989 r., który obchodzony był właśnie w Santiago de Compostela. Wyrażał życzenie Europy bez granic, która nie zaprzecza swym chrześcijańskim korzeniom, z których wyrosła, i nie rezygnuje z prawdziwego humanizmu chrześcijańskiej Ewangelii. Jakże aktualny pozostaje ten jego apel w świetle niedawnych wydarzeń na kontynencie europejskim.
Ojciec Święty o zamachach terrorystycznych
Benedykt XVI po raz kolejny potępił zamachy terrorystyczne, do jakich doszło w ostatnich dniach. W przemówieniu wygłoszonym 24 lipca po modlitwie Anioł Pański Papież powiedział: „Pogodne dni wypoczynku zakłóciły liczne informacje o strasznych zamachach terrorystycznych, które przyniosły żniwo śmierci, zniszczeń i cierpień w kilku krajach, jak Egipt, Turcja, Irak i Wielka Brytania”. Papież powierzył Bożej dobroci zabitych oraz ich rodziny, a także rannych - ofiary tych „ataków, które stanowią obrazę Boga i człowieka”. Prosił Wszechmogącego, aby powstrzymał zbrodniczą rękę tych, którzy popełnili zbrodnie, kierowani fanatyzmem i nienawiścią.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Papież potępił akty terroru również w Izraelu
Reklama
Fakt, że w swym niedzielnym przemówieniu nt. terroryzmu Benedykt XVI nie wymienił Izraela, nie oznacza, że nie potępia on zamachów terrorystycznych w tym kraju - powiedział rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls w specjalnej deklaracji, ogłoszonej 25 lipca w Watykanie.
Wypowiedź ta nawiązuje do oświadczenia izraelskiego MSZ, żądającego wyjaśnienia, dlaczego Papież nie wspomniał 24 lipca o zamachu w Netanii z 12 lipca, w którym zginęło pięciu Izraelczyków.
Navarro-Valls wyjaśnił, iż przemówienie Ojca Świętego wyraźnie nawiązywało do zamachów z ostatnich dni. Dodał, że zaskakujący jest dla niego fakt, że izraelskie MSZ próbowało wypaczyć słowa Benedykta XVI, choć znane są liczne wypowiedzi Kościoła i papieży, łącznie z obecnym, potępiające wszelkie formy terroryzmu, niezależnie od tego, kto i przeciw komu ich dokonuje. Zdaniem rzecznika, zamach w Netanii sprzed prawie dwóch tygodni „mieści się w ogólnym potępieniu terroryzmu bez żadnych zastrzeżeń”.
„Czarna legenda” Piusa XII dziełem sowieckim
Utrzymującą się do dziś „czarną legendę” Piusa XII jako rzekomego przyjaciela hitlerowskich Niemiec i sojusznika faszystowskich reżimów totalitarnych zapoczątkowała przed 60 laty propaganda sowiecka. Przypomniał o tym na łamach dwutygodnika włoskich Jezuitów La Civilta Cattolica o. Giovanni Sale.
Jezuicki historyk omawia papieskie przemówienie z 2 czerwca 1945 r. i reakcje na nie. W dniu swego patrona, św. Eugeniusza, Pius XII co roku wygłaszał przemówienie imieninowe do kardynałów, transmitowane przez Radio Watykańskie. W niecały miesiąc po zakończeniu wojny poświęcił je temu właśnie historycznemu wydarzeniu. Podkreślił, że Kościół zdecydowanie potępił ideologię nazizmu i prześladowania katolików przez reżim hitlerowski.
Pius XII przypomniał też w swoim przemówieniu, że jego poprzednik Pius XI wyraźnie potępił hitleryzm w encyklice Mit brennender Sorge z 1937 r. Zresztą w jej redagowaniu kard. Eugenio Pacelli - przyszły papież, a wówczas sekretarz stanu - miał czynny udział. Pius XII przytoczył przykłady hitlerowskich prześladowań Kościoła - także w okupowanej Polsce. Mówiąc o męczeństwie duchownych w obozie koncentracyjnym w Dachau podkreślił, że najliczniejsi wśród nich byli Polacy. Wspominając więzionych tam księży niemieckich, nie pominął pastorów protestanckich.
Pięć dni później Radio Moskwa w komentarzu do papieskiego przemówienia stwierdziło, że Watykan nie przestawał popierać Hitlera i Mussoliniego. Milczał wobec niemieckiej machiny śmierci, dymów krematoriów, bombardowań cywilnej ludności Londynu i wprowadzania w życie hitlerowskiej doktryny eksterminacji. Podobne oskarżenia Piusa XII, że pomagał faszystowskim przywódcom w utrzymaniu władzy, zaczęły się również pojawiać w lewicowej prasie na Zachodzie.
Rzeczywiście, w przemówieniu Pius XII nie wspomniał wprost zagłady Żydów. Nawiązał do niej w pewnym stopniu, gdy mówił o stosowanych przez hitlerowców „wyrafinowanych naukowych metodach mordowania osób, często niewinnych”. W pięć miesięcy później Papież omówił szerzej ten temat, przyjmując 29 października 1945 r. delegację Żydów. Przybyli oni, by podziękować mu za pomoc, której w latach wojny udzielił im Kościół. W przemówieniu do nich - również urzędowo opublikowanym w Acta Apostolicae Sedis - Pius XII raz jeszcze odrzucił rasizm i opowiedział się za zasadami braterstwa.
Podsumowanie 100 pierwszych dni pontyfikatu
„Bycie papieżem jest w pewnym sensie trudne. Nigdy nie myślałem o takiej funkcji, ale ludzie wokół mnie są bardzo dobrzy, a Bóg mnie wspiera”. To słowa Benedykta XVI skierowane do dziennikarzy w odpowiedzi na prośbę o podsumowanie pierwszych stu dni swego pontyfikatu. 25 lipca Ojciec Święty rozmawiał z reporterami przed kościołem parafialnym w Introd, gdzie spotkał się z duchowieństwem diecezji Aosta. „Czuję stale bliskość mojego poprzednika Jana Pawła II - dodał Benedykt XVI - zarówno przez to, co napisał, jak przez duchową obecność”.
Spotkanie w Introd miało charakter poniekąd pożegnalny. 27 lipca Papież opuścił Dolinę Aosty. Resztę okresu wakacyjnego - poza sierpniową pielgrzymką na Światowe Dni Młodzieży do Kolonii - spędzi w letniej rezydencji w Castel Gandolfo.
Benedykt XVI pracuje podczas wakacji nad swą pierwszą encykliką, kończy pisanie rozpoczętej 3 lata temu książki oraz przygotowuje przemówienia, które wygłosi podczas podróży do Kolonii - powiedział dziennikarzom Joaquin Navarro-Valls, ujawniając przy okazji, że papieska książka już niebawem powinna się ukazać. Jej zawartość będzie kontynuacją tematów wcześniej podejmowanych przez kard. Ratzingera, takich jak: kryzys wiary w Europie, sekularyzacja zachodnich społeczeństw, ryzyko utraty odniesień etycznych w praktycznym ateizmie czy relatywizm kulturowy odrzucający korzenie chrześcijańskie. Encyklika zostanie opublikowana dopiero po ukazaniu się książki - powiedział watykański rzecznik. Dodał on również, że Ojciec Święty powinien podjąć w najbliższym czasie także inne pilne kwestie. Należą do nich: sprawa jego wizyty w Turcji na zaproszenie patriarchy Konstantynopola, przebieg sesji zwyczajnej Synodu Biskupów poświęconej Eucharystii oraz obchody 40. rocznicy zakończenia Soboru Watykańskiego II. Trzeba także wspomnieć o relacjach watykańsko-chińskich i sprzecznych sygnałach napływających w tej kwestii z Państwa Środka.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.