Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: remont zabytkowych organów godzinkowych

Mają za sobą ok. 200 lat i burzliwą historię - były przenoszone, demontowane, a ostatnio upodobały je sobie korniki. Remont organów godzinowych wkroczył w zaawansowany etap. Paulini i jasnogórscy organiści planują ich powrót do Kaplicy Matki Bożej w maju.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

organy

Karol Porwich/Niedziela

- Instrument odkrywany jest w wymiarze historycznym, a niedługo poznamy go w pełni w wymiarze muzycznym - wyraził nadzieję o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. Zwrócił uwagę, że prace remontowe przy zabytkowym instrumencie wymagają ogromnej precyzji i staranności.

Decyzja o renowacji tego starego instrumentu zapadła, kiedy po zagospodarowaniu zebranej kwoty na zakończony w ubiegłym roku remont organów w Kaplicy Matki Bożej, okazało się, że została „nadwyżka” - wyjaśnił kustosz. - Zebrana kwota przerosła nasze oczekiwania. Chcemy być w porządku wobec wszystkich ofiarodawców i po namowie z przeorem i pozostałymi ojcami ustaliśmy, że przywrócimy do kaplicy jasnogórskiej organy godzinkowe – mówił zakonnik.

Podziel się cytatem

- Niektóre elementy muszą być z racji dużego zniszczenia zrekonstruowane - powiedział Damian Kaczmarczyk z Zakładu Budowy, Renowacji i Naprawy Organów z Zabrza, który podjął się remontu organów godzinkowych. - Nie ma tutaj ani jednego elementu, który byłby dobry. Są piszczałki, które zostały zmiażdżone, podeptane, porozrywane, dlatego podlegają natychmiastowej renowacji. Wszystkie elementy są zżarte przez korniki i to bardzo mocno. Będziemy musieli pozbyć się wszystkich drewnojadów, a jest to długotrwały proces - wyliczał Kaczmarczyk.

Reklama

Na ogromną wartość historyczną organów godzinkowych zwraca uwagę jasnogórski organista Marcin Lauzer. Jak zauważa obecna materia tychże organów pochodzi głównie z pracowni krakowskiego organmistrza Ignacego Wojciechowskiego, który w 1852 r. wykonał instrument na prawej emporze w Kaplicy Cudownego Obrazu. Podczas prac konserwatorskich w zabrzańskiej firmie organmistrzowskiej Orgelbau Kaczmarczyk potwierdzono wieloletnie przypuszczenia, że materiał piszczałkowy tego instrumentu może pochodzić z wcześniejszych organów chórowych umieszczonych na tej emporze. Mogą to być zatem piszczałki z warsztatu organmistrza warszawskiego Kosmowskiego, co widać na pierwotnych inskrypcjach wśród materiału piszczałkowego.

Równolegle istnieje podejrzenie, iż piszczałki te mogą pochodzić z warsztatu śląskiego organmistrza Adama Horacego Caspariniego, który w okresie późnego baroku skonstruował organy na chórach głównych Kaplicy Matki Bożej i Bazyliki, a także na chórze prezbiterium Bazyliki. Świadczy o tym nazewnictwo włoskie inskrybowane na piszczałkach organów godzinkowych. - Zatem przywrócenie ich do pełni używalności w ich pierwotnym przeznaczeniu jest już z samego historycznego punktu bardzo wartościowe – stwierdza jasnogórski organista.

Przypomniał również, że organy te towarzyszyły głównie śpiewom godzinek oraz innym modlitwom kanonicznym. Obecnie Godzinki ku czci Maryi śpiewane są o godz. 5.30, dawniej wzorowane na liturgii godzin, złożone były z siedmiu części: jutrzni, prymy, tercji, seksty, nony, nieszporów i komplety. - Organy godzinkowe delikatnym brzmieniem dobrze wspierały śpiewy chorałowe i psalmowe, zaś organy większe podrywały swym mocniejszym tonem śpiew ludu oraz współtowarzyszenie kapeli jasnogórskiej – wyjaśnił organista.

Reklama

Jak zauważył także Marcin Lauzer instrument ten stwarza też możliwości praktyczne, by w czasie szczególnego natężenia ruchu pielgrzymkowego dać „wytchnienie” głównym organom, które są jednym z najbardziej eksploatowanych świątynnych instrumentów muzycznych na świecie.

Organy godzinkowe będą służyły m.in. akompaniowaniu podczas czuwań nocnych oraz chórom śpiewającym na bocznej emporze.

Instrument przez lata były zdeponowany w kaplicy św. Józefa na tzw. Halach, a po remoncie wróci do Kaplicy Matki Bożej, gdzie było jego pierwotne miejsce.

2022-02-22 11:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obchody Jubileuszu 300-lecia koronacji jasnogórskiego Obrazu podczas uwielbienia na Stadionie Narodowym

[ TEMATY ]

Jasna Góra

koronacja

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Spotkanie ewangelizacyjne "Jezus na Stadionie 2017" w Warszawie 1 lipca nawiązywać będzie do rocznicy 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Zostanie zainaugurowana peregrynacja milenijnej kopii cudownego wizerunku Maryi w diec. warszawsko – praskiej.

- Uwielbienie Jezusa w mocy Ducha Świętego na Stadionie narodowym będzie w tym roku połączone z obchodami Jubileuszu 300-lecia koronacji jasnogórskiego Obrazu. Spotkanie rozpocznie modlitwa różańcowa prowadzona przez ojców paulinów – poinformował o. Tomasz Tlałka, koordynator inicjatywy Żywa Korona Maryi. Jak podkreślił paulin, na narodowych rekolekcjach na Stadionie Narodowym nie może zabraknąć Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

90 rocznica Hołodomoru – jednej z największych zbrodni ludobójstwa

2022-11-26 08:21

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Wielki Głód

wikipedia.org

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

90 lat temu, w latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 miliony ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

Klęska głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych nie była pierwszą w dziejach reżimu sowieckiego. W końcowym okresie wojny domowej, w latach 1921-1922 głód pochłonął kilka milionów ofiar. Wówczas władze sowieckie uznały, że zwrócą się o pomoc do Zachodu. Kolejna fala głodu została wywołana celowo i niezwykle dokładnie zakamuflowana przez propagandę oraz usłużnych wobec Kremla korespondentów prasy zachodniej, którzy udawali, że nie dostrzegają skali katastrofy mającej miejsce stosunkowo niedaleko od Moskwy. Przez kilka dziesięcioleci ze Związku Sowieckiego docierały jedynie niejasne informacje na temat skali tragedii mieszkańców Ukrainy. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych możliwe stało się upamiętnienie ofiar tej zbrodni oraz wyjaśnienie niektórych jej okoliczności. Od 2004 r. w czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji.

CZYTAJ DALEJ

PŚ w skokach - Żyła trzeci w Ruce, wygrana Laniska

2022-11-26 11:41

[ TEMATY ]

sport

skoki narciarskie

Piotr Żyła

PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskiej Ruce. Zwyciężył Słoweniec Anze Lanisek, drugi był Austriak Stefan Kraft. Czwartą pozycję wywalczył lider cyklu Dawid Kubacki, który dwukrotnie wygrał na inaugurację sezonu w Wiśle.

Żyła po raz dwudziesty w karierze stanął na podium konkursu Pucharu Świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję