Reklama

Polska

Rycerze Kolumba w całej Polsce przeprowadzili akcję „Rycerska Paczka”

W okresie Bożonarodzeniowym i na początku 2022 roku Rycerze Kolumba przeprowadzili akcję „Rycerska Paczka” w kilkudziesięciu parafiach w całej Polsce. Zebrano kilkaset paczek z darami dla potrzebujących we współpracy z takimi inicjatywami jak m.in. „Szlachetna Paczka” czy „Paczuszka dla Maluszka”. Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

akcja

„Rycerska Paczka”

Rycerze Kolumba

Miłosierdzie jest jedną z czterech Zasad Rycerzy Kolumba, realizującą się szczególnie w obszernej działalności charytatywnej tej organizacji. „Nasi rodacy, parafianie z miejscowości, w których działają Rycerze Kolumba, ochoczo włączyli się w pomoc, zaś Rycerze byli swoistymi koordynatorami tych dzieł. Dzięki temu dary trafiły do tych, którym były w szczególny sposób potrzebne” – powiedział w rozmowie z KAI Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

„Jako Delegata Stanowego bardzo cieszy mnie również fakt, że Rycerze tak licznie włączyli się w akcje «Paczuszka dla Maluszka». Pomogli samotnym matkom, przekazując pieluszki oraz środki czystości zarówno bezpośrednio do nich, jak i do placówek, które wspierają je w tych trudnych dla nich czasach” – dodał.

W ramach tegorocznej edycji inicjatywy „Rycerska Paczka” Rycerze zebrali żywność, artykuły chemiczne, sprzęty domowe oraz inne produkty dla dzieci, samotnych matek, potrzebujących rodzin, domów pomocy społecznej, hospicjów czy innych placówek, organizując różnego rodzaju zbiórki na terenie swoich parafii i miejscowości. Najwięcej darów zostało przygotowanych pod egidą ogólnopolskiej akcji Fundacji Małych Stópek – „Paczuszka dla Maluszka”.

Działania pomocowe Rycerzy zostały przeprowadzone w kilkudziesięciu parafiach w całej Polsce. Rycerze Kolumba z Sieradza zorganizowali zbiórkę potrzebnych dzieciom produktów na terenie 5 parafii, przekazując jej owoce do Domu Pomocy Społecznej ss. Urszulanek w Sieradzu. Z kolei w Gdańsku podczas Dnia Formacji 11 grudnia oraz kolejnego dnia w kościele pw. MB Nieustającej Pomocy w ramach „Paczuszki” zebrano dary, które zostały przekazane do Domu Samotnej Matki przy kościele w Gdańsku Matemblewie. W Krakowie Rycerze działający przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach przeprowadzili zbiórkę w 7 punktach – zebrane przez nich dary wspomogły krakowskie hospicja dziecięce.

Reklama

Z kolei Rycerze z Dąbrowy Górniczej już kolejny rok z rzędu zorganizowali „Szlachetną Paczkę”, przygotowując potrzebne rzeczy i świąteczne podarunki dla pięciu rodzin. Z kolei członkowie rycerskiej wspólnoty z Gilowic przeprowadzili natomiast trwającą dwa tygodnie zbiórkę żywności, od 6 do 19 grudnia gromadząc w sumie produkty na 66 paczek, które zostały przekazane do potrzebujących z tej miejscowości oraz Domu Pomocy Społecznej w Żywcu.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn.

W Polsce Rycerze Kolumba obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

2022-02-18 19:16

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jestem Niepokalane Poczęcie

Słowa: „Jestem Niepokalane Poczęcie” usłyszała Bernadeta Soubirous z ust Matki Bożej, która ukazała się jej we francuskim Lourdes. 8 grudnia przeżywamy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół celebruje tę uroczystość w Adwencie, czyli na progu nowego roku liturgicznego, i niejako kieruje już spojrzenie wiernych ku uroczystości Bożego Narodzenia. Nie byłoby jej, gdyby nie zgoda Maryi na zostanie Matką Najwyższego, co odnotowuje św. Łukasz w swojej Ewangelii. Anioł powiedział Jej wtedy: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą” (por. Łk 1, 28). Właśnie owa pełnia łaski Bożej sprawiła, że Maryja od początków chrześcijaństwa była szczególnie czczona przez wiernych ze względu na swoje wybraństwo i uprzywilejowanie, również to związane z prezentowaną uroczystością.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Kościół katolicki 8 grudnia obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wydarzenie Niepokalanego Poczęcia Maryi jest zasługą specjalnej Bożej łaski. Tajemnica ta pokazuje szczególną rolę Maryi a także, że każdy z nas cieszy się Bożą pomocą w zadaniach, które Bóg stawia na drodze naszego życia.

Czym jest niepokalane poczęcie? Wyraża prawdę o tym, że rodzice Maryi - Joachim i Anna - poczęli swoją córkę, która została przez Boga zachowana od zranienia grzechem pierworodnym. Poczęcie nieskalane przez grzech pierworodny dotyczy tylko Maryi, która w wyjątkowy sposób została zachowana od grzechu ze względu na to, że stała się Matką Syna Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Strzegom. Realizują program duszpasterski

2022-12-08 21:37

[ TEMATY ]

Strzegom

ks. Piotr Sipiorski

ks. Mirosław Benedyk

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Ks. dr Piotr Sipiorski, wikariusz strzegomskiej bazyliki, od zaledwie kilku miesięcy jest dekanalnym duszpasterzem młodzieży, a już odnalazł wspólny język z młodymi w sprawach wiary i Kościoła.

Ks. Piotr jest doświadczonym pedagogiem i katechetą. Jeszcze przed wstąpieniem do seminarium z powodzeniem pracował zawodowo jako nauczyciel w jednej z wałbrzyskich szkół. - Umiejętność nawiązywania kontaktów i relacji z dziećmi oraz młodzieżą sprawia, że i w pracy duszpasterskiej jest odrobinę łatwiej. Choć w dzisiejszych czasach praca nad wiarą młodych to wielkie wyzwanie nie tylko dla katechetów, ale przede wszystkim dla rodziców - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję