Reklama

Kościół

Rzym: opublikowano wskazówki dla diecezji, chcących włączyć się w obchody X Światowego Spotkania Rodzin

Odkąd zadecydowano, że X Światowe Spotkanie Rodzin, zaplanowane w dn. 22-26 czerwca br. nie będzie wielkim, ogólnoświatowym zjazdem rodzin w Rzymie, ale odbędzie się równolegle w diecezjach na całym świecie, nie milkną zarówno głosy zachęty, by Kościoły lokalne na całym świecie włączyły się w to wydarzenie, jak też echa rozczarowania. Z myślą o diecezjach, które chciałyby włączyć się w obchody, diecezja rzymska wspólnie z Dykasterią ds. Świeckich, Rodziny i Życia przygotowała "niezbędnik duszpasterski", który pomoże w zorganizowaniu spotkania zharmonizowanego z centralnymi obchodami w Watykanie.

[ TEMATY ]

rodzina

"Niezbędnik duszpasterski", opublikowany na oficjalnej stronie X Światowego Spotkania Rodzin, ma na celu pomoc w takim zaplanowaniu lokalnych obchodów tego spotkania, aby w dn. 22-26 czerwca br. rodziny na całym świecie przeżywały podobne doświadczenia i łączyły się z Ojcem Świętym w modlitwie i odkrywaniu swej chrześcijańskiej misji we współczesnym świecie.

"Kolejne Światowe Spotkanie Rodzin będzie miało charakter policentryczny i rozproszony w diecezjach całego świata. Ograniczenia podyktowane pandemią okazują się być w tym sensie szansą, aby rodziny mogły rzeczywiście uczestniczyć i ofiarować swój wkład w spotkania diecezjalne. Każdy Kościół partykularny będzie mógł przeżyć doświadczenie eklezjalne, z jednej strony poprzez jak największe wykorzystanie lokalnych możliwości, z drugiej zaś poprzez możliwość słuchania i śledzenia na żywo Spotkania z Ojcem Świętym w Rzymie" - czytamy we wstępie, który przypomina, że lokalne obchody z jednej strony powinny zawierać elementy charakterystyczne dla lokalnego duszpasterstwa i sposobu przeżywania wiary, z drugiej zaś pomóc w budowaniu więzi i jedności z Kościołem powszechnym - "Światowe Spotkanie wpisuje się między innymi w aktualną drogę synodalną Kościoła i może okazać się cennym doświadczeniem 'uczestnictwa, komunii i misji' rodzin."

Choć czasu do zorganizowania diecezjalnych obchodów pozostało stosunkowo niewiele, organizatorzy zachęcają, by w każdej diecezji powstał zespół odpowiedzialny za przygotowania do spotkania, a także, aby diecezje korzystały z przygotowanych zawczasu materiałów: m.in. siedmiu katechez przygotowawczych, czy multimediów przygotowanych przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia z okazji Roku Rodziny "Amoris Laetitia", który potrwa aż do czerwcowego Światowego Spotkania Rodzin.

Niezbędnik przypomina, że lokalne obchody można zorganizować wspólnie w kilku diecezjach, w liczącym się dla Kościoła lokalnego sanktuarium, czy też na poziomie ogólnokrajowym, koniecznie z zachowaniem powszechnego i policentrycznego charakteru tego wydarzenia, jaki proponuje Ojciec Święty.

Reklama

Podpowiadając możliwe punkty programu obchodów X Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się pod hasłem: "Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości", autorzy niezbędnika zachęcają do zorganizowania "Tygodnia Rodziny", który postawi rodziny w centrum zainteresowania duszpasterskiego i będzie inspirowany hasłem, wybranym przez Ojca Świętego. "Podstawowym kryterium jest wolność i kreatywność każdej diecezji. Nie chodzi o to, aby powtórzyć dokładnie to, co jest robione w Rzymie, nie jest też konieczne, aby realizować cały program, który jest proponowany w Rzymie" - czytamy w dokumencie. Zachęca on też do transmisji bądź retransmisji części wydarzeń, które odbędą się w tym czasie w Rzymie z udziałem papieża i delegatów z poszczególnych krajów, a także do organizowania konferencji, najchętniej prowadzonych przez małżonków, oraz paneli dyskusyjnych, których tematy zasugerowane są w niezbędniku. Dokument zawiera też szczegółowe propozycje programu wydarzeń i treści nabożeństw. Zachęca też, aby spotkanie zakończyło się obrzędem posłania rodzin, podczas którego biskup lub inny główny celebrans powierzy im konkretne misje do wypełnienia w lokalnej wspólnocie.

Niezbędnik, opublikowany w pięciu językach można znaleźć na stronie X Światowego Spotkania Rodzin: www.romefamily2022.com/it/wmof-diocesi.

2022-02-15 15:15

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Decydująca bitwa

W świecie działają potężne siły, które „współpracują” z szatanem w walce z rodziną, w promowaniu aborcji i homoseksualizmu.

Księże, nadejdzie czas, kiedy decydująca bitwa między królestwem Chrystusa a szatanem toczyć się będzie o małżeństwo i rodzinę. A ci, którzy pracują na rzecz rodziny, doświadczą prześladowań i ucisku. Ale nie wolno nam się bać, bo Matka Boża zmiażdżyła mu już głowę”. Te słowa znajdują się w liście s. Łucji, ostatniej żyjącej wizjonerki z Fatimy, który wystosowała do ks. Carla Caffarry, gdy ten organizował Papieski Instytut Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II w Rzymie. Papież z Polski postanowił powołać instytut w 1981 r. i powierzył jego zorganizowanie i kierowanie temu specjaliście od bioetyki. Początki placówki były trudne, gdyż nie wszystkim – poza Kościołem, ale i w samym Kościele – podobała się linia jej działalności. I to właśnie w tym niełatwym okresie dyrektor instytutu postanowił napisać do s. Łucji. Tak to wspominał: „Przyszło mi to kiedyś do głowy, bo jak wiadomo, patronką instytutu od samego początku była Matka Boża Fatimska. Papież powierzył instytut – zawarte jest to w Konstytucji Apostolskiej – patronatowi Najświętszej Dziewicy Fatimskiej. (...) Napisałem do niej po prostu, mówiąc: «Papież chciał tego instytutu. Przechodzimy przez bardzo trudny czas. Proszę tylko o modlitwę». I dodałem: «Nie oczekuję odpowiedzi. Modlitwy Siostry wystarczą»”. Ku swojemu zdziwieniu po kilku tygodniach ks. Caffarra otrzymał odpowiedź – długi, odręcznie napisany list, w którym znajdują się cytowane powyżej słowa: „decydująca bitwa między królestwem Chrystusa a szatanem toczyć się będzie o małżeństwo i rodzinę”. Dziś widać, że po prawie 40 latach słowa s. Łucji się spełniają.

CZYTAJ DALEJ

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

2022-06-27 13:31

[ TEMATY ]

Cudowny Medalik

#świadectwo

Materiał prasowy

Doskonale pamiętamy słynną pielgrzymkę 27-letniego Michała, który w 2020 r. przeszedł Polskę wzdłuż i wszerz, czyniąc tym samym na niej znak krzyża. Modlił się w ten sposób o nawrócenie narodu. W tym roku Michał pielgrzymuje z równie imponującym przesłaniem.

Cel pielgrzymowania związany jest z Cudownym Medalikiem.

CZYTAJ DALEJ

W służbie Bogu i ludziom. Złoty jubileusz kapłaństwa ks. Aleksandra Zenia

2022-07-01 08:07

Agnieszka Marek

Rok 2022 to rok złotego jubileuszu dla kapłanów, którzy przyjęli święcenia prezbiteratu 15 czerwca 1972 r. w lubelskiej katedrze z rąk bp. Piotra Kałwy. Dokładnie 50 lat później, w tej samej katedrze, dziękowali Bogu za życie i kapłaństwo, odprawiając uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Złoty jubileusz domaga się świętowania również w tych wspólnotach, z których wyszli i w tych, do których Pan Bóg ich przed laty posłał. Jedna z takich uroczystości odbyła się w parafii św. Brata Alberta w Puławach, gdzie, pomimo przejścia na zasłużoną emeryturę, posługuje jeden ze złotych jubilatów - ks. kan. Aleksander Zeń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję