Reklama

Historia

Kielce: Pokolenie K.K. Baczyńskiego na wystawie w „Przystanku Historia”

Karol Wojtyła, Gustaw Herling-Grudziński, Regina Pleśniewicz, czy Wanda Pomianowska – to niektórzy bohaterowie wystawy dostępnej od dzisiaj w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia IPN w Kielcach. Wystawa nosi tytuł „Pokolenie Baczyńskiego”.

[ TEMATY ]

IPN

Kielce

Krzysztof Kamil Baczyński

wikimedia.org

Kamil Baczyński

Kamil Baczyński

Edukatorzy IPN przygotowali ją z okazji stulecia urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Wystawa składa się z dwóch części, ogólnopolskiej i regionalnych, których jest trzynaście. Inauguracyjna prezentacja wystawy miała miejsce jesienią 2021 r. na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie.

To wystawa o pierwszym pokoleniu wychowanym w niepodległej Polsce. Jego najlepsi reprezentanci wybierali bardzo różne drogi życiowe – jak Karol Wojtyła – kapłaństwo, czy Ryszard Kaczorowski – ostatni prezydent II RP na Uchodźstwie, ale wszystkie biografie charakteryzuje duch służby bliźnim i ojczyźnie.

Reklama

– Wystawa opowiada o całym pokoleniu ludzi, którzy urodzili się w czasach odzyskania przez Polskę niepodległości. Byli wychowywani w państwie, które po 123 latach odbudowywało się i powstawało od nowa. Ukształtowały ich określone wartości. Jako młodzi ludzie stanęli przed pierwszym dużym wyzwaniem, jakim był wybuch drugiej wojny światowej – mówiła Edyta Krężołek z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Ekspozycja ma również swoją część regionalną. Na planszach znalazły się biogramy Wandy Pomianowskiej oraz Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Wanda Pomianowska to naukowiec, filolog, pracownik Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Została żołnierzem Armii Krajowej, była łączniczką. Zaangażowała się w ruch „Solidarności”, a w stanie wojennym była internowana. Z kolei Gustaw Herling-Grudziński to nie tylko znakomity pisarz, ale także żołnierz generała Andersa, walczący pod Monte Cassino. Zdecydował się pozostać na emigracji i tam, wykorzystując swój talent służył sprawom Polski.

Wystawa jest dostępna do końca lutego, a potem będzie pokazywana w innych miastach regionu.

2022-02-03 17:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję