Reklama

Niedziela Częstochowska

Pamięć o poległych w miejscu ich kaźni

22 stycznia Wieluń uczcił 159. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

[ TEMATY ]

Powstanie Styczniowe

Wieluń

Zofia Białas

Tradycyjnie przy pomniku upamiętniającym zabitych i pomordowanych powstańców spotkali się przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, kombatanci, członkowie Chrześcijańskiego Porozumienia Wieluń i Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej”, harcerze, pracownicy Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej „Gloria Victis”, którzy ubrani w mundury z epoki powstania pełnili wartę honorową. Skromnej z powodu pandemii koronawirusa uroczystości towarzyszył tylko poczet sztandarowy z chorągwią powiatu wieluńskiego.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie historię powstania przybliżył Jan Książek, historyk i dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Refleksjami na temat powstania podzielili się także: Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia, Marek Kieler, starosta wieluński, i Paweł Rychlik, poseł na Sejm RP. Spotkaniu towarzyszyła refleksja i zaduma, zwłaszcza po słowach mówiących o niepokojach panujących w dzisiejszej Europie.

Reklama

– 159. rocznica wybuchu powstania zobowiązuje nas do pochylenia się nad zbiorowymi mogiłami powstańczymi, rozsianymi na różnych parafialnych cmentarzach historycznej ziemi wieluńskiej – powiedział Marek Kieler. – Mogiły powstańcze znajdziemy w Białej, Dzietrznikach, Lututowie, Mokrsku, Osjakowie, Praszce, Rudnikach. Pielgrzymujmy do miejsc symbolicznych im poświęconych, do przydrożnych krzyży i głazów upamiętniających miejsca bitew i potyczek oraz miejsca kaźni – zachęcał.

Uroczystości wieluńskie odbyły się przed symbolicznym pomnikiem postawionym w 1934 r. w Lasku Wieluńskim, na tzw. Podszubienicach, które w 1864 r. stały się miejscem kaźni powstańców styczniowych – mieszczan z Wielunia, Praszki i Złoczewa oraz kilku Rosjan i Ukraińców – dezerterów z wojska rosyjskiego. Pomnik w 1940 r. zniszczyli Niemcy. Obecny jest rekonstrukcją z 1958 r. Widnieją na nim nazwiska zamordowanych w tym miejscu powstańców.

Spotkanie zakończyło się złożeniem biało-czerwonych wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy pamięci.

2022-01-22 20:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieluń: „Świat Ajnów z Hokkaido. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano”

[ TEMATY ]

Japonia

Wieluń

Muzeum Ziemi Wieluńskiej

15 września w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarto wystawę czasową poświęconą Ajnom, ludowi autochtonicznemu zamieszkującemu do końca XIX wieku teren południowego Sachalinu w Rosji, japońską wyspę Hokkaido, wyspy Kurylskie i południową część Kamczatki, dziś tylko Hokkaido. Według badań z 1993 roku było ich na Hokkaido zaledwie 28830 osób. Jak jest dziś? Od 6 czerwca 2008 roku Ajnowie są uznawani w Japonii za lud tubylczy mający swój język, religię i kulturę.

Wystawa „Świat Ajnów z Hokkaido. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano” przygotowana przez Muzeum Miejskie w Żorach przedstawiająca życie codzienne i kulturę Ajnów na przełomie XIX i XX wieku, właściwie w okresie ostatnich 150 lat, przybliżająca postać polskiego etnografa badającego i fotografującego Ajnów, Bronisława Piłsudskiego, zesłańca i starszego brata Józefa Piłsudskiego, zakończyła obchodzone przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej Europejskie Dni Dziedzictwa. Będzie eksponowana do 24 listopada br.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża w Bazylice św. Piotra w Watykanie

2022-05-24 07:02

[ TEMATY ]

Watykan

Bazylika

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Miesiąc maj w sposób szczególny poświęcony jest kultowi maryjnemu. I właśnie z tej okazji Wikariat Państwa Watykańskiego i parafia św. Piotra organizują w Bazylice szereg uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny, która tutaj jest czczona jako „Mater Ecclesiae” – Matka Kościoła.

Wizerunek Maryi, którą dziś czcimy jako „Mater Ecclesiae”, został namalowany na kolumnie starożytnej bazyliki konstantyńskiej na początku XV w. i przez wieki znany był jako „Madonna Kolumny”, do czasu, gdy św. Paweł VI nadał jej nowy tytuł – Matki Kościoła. Ołtarz z freskiem Madonny, zaprojektowany przez Giacomo della Porta, ozdobiony jest cennymi marmurami i pięknymi kolumnami z alabastru. Św. Jan Paweł II w 1981 r., kilka miesięcy po zamachu, pobłogosławił mozaikę inspirowaną freskiem „Mater Ecclesiae” umieszczoną na bocznej fasadzie Pałacu Apostolskiego – dominuje ona dziś nad placem św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Listy od przodków

2022-05-24 07:25

Niedziela/Ks. Wojciech Kania

W trakcie prac konserwatorskich na wieży janowskiego sanktuarium odnaleziono podwójna „kapsułę czasu”.

Przy renowacji ścian elewacji kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim w kuli wieńczącej wieżę kościoła odnaleziono „kapsułę czasu”. Jak się okazało znalezisko kryło niezwykle ciekawe artefakty pozostawione podczas dwóch remontów kościelnej wieży prowadzonych w 1852 i 1912 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję