Reklama

Wiara

III Niedziela zwykła, rok C

Kim jest Teofil, dla którego Łukasz napisał Ewangelię?

[ TEMATY ]

Ewangelia

Sr. Amata CSFN

1. Początek Ewangelii Łukasza

Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono – w tym pierwszym zdaniu Ewangelii wg św. Łukasza jest bardzo wiele wątków i treści. Jeśli zrozumiemy to zdanie, łatwiej zrozumiemy całą Ewangelię.

2. Słowa Klucze

Teofil.

To imię ma prawdopodobnie podwójne znaczenie. Oznacza nie tylko imię konkretnej osoby, ale ma też sens symboliczny. Teofil po grecku to „kochający Boga” lub „kochany przez Boga”. Św. Ambroży tak to skomentował: „Napisana jest Ewangelia dla Teofila, to jest dla tego, którego Bóg miłuje. Jeśli Boga kochasz, dla Ciebie jest napisana”.

Reklama

Abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono.

Na określenie „pewności” nauk jest użyte greckie słowo „asfaleia”, od którego wywodzi się wyraz asfalt. Jest to więc mocne określenie stałości i niezmienności nauczania chrześcijańskiego płynącego z Ewangelii.

Nauki, których ci udzielono.

Reklama

Dosłownie oznacza nauki, o których go katechizowano, ponieważ w oryginale greckim jest użyty czasownik „katecheo”.

Jezus w dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać.

Pierwszym, który katechizuje jest Jezus. On często chodził do synagog lub spotykał się z ludźmi, aby ich nauczać. W dzisiejszej Ewangelii Jezus pośrednio wskazuje, że na nim spełniły się zapowiedzi Proroka Izajasza, który napisał: „Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana”.

3. Dziś

Jezus traktuje każdego spotkanego człowieka jako symbolicznego Teofila – ukochanego przez Boga. Tak jak kiedyś uczył w synagogach, tak dziś mówi przez Pismo Święte. Niedziela Słowa Bożego, którą dziś obchodzimy jest dobrą okazją, aby zrobić postanowienie, że będziemy codziennie otwierali Biblię, a może to być też w smartfonie, o czym przypomina Papież Franciszek

Św. Hieronim mówił, że nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Jezusa, czyli znajomość Pisma Świętego jest znajomością Jezusa.

2022-01-22 17:56

Ocena: +38 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami

Słowa Ewangelii według św. Jana (J 1, 1-18 lub krótsza perykopa: J 1, 1-5. 9-14)

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, z tego, co się stało.

CZYTAJ DALEJ

Święto Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Niedziela podlaska 21/2002

Tak bliska, Matko nasza.

Tyś bliższa niż ktokolwiek,

Bo komu bym powierzył

dni swoje, złe czy dobre,

jak je powierzam Tobie?

(modlitwa do Wspomożycielki Wiernych)

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ruszyły przygotowania do ŚDM w Lizbonie

2022-05-24 11:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

Podczas Eucharystii kończącej Światowe Dni Młodzieży w Panamie 27 stycznia 2019 r. papież Franciszek ogłosił następne spotkanie młodych planowane jest na 2023 rok w Lizbonie. Młodzież Archidiecezji Łódzkiej rozpoczęła przygotowania do tego wydarzenia już od tej chwili.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję