Reklama

Niedziela Częstochowska

Goście z Berdyczowa

Szkołę Podstawową nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie odwiedziła 19 stycznia delegacja samorządowców i nauczycieli z ukraińskiego Berdyczowa.

[ TEMATY ]

Ukraina

Marian Florek

Matka Boża z Berdyczowa

Matka Boża z Berdyczowa

Goście ze wschodu, będący w Częstochowie po raz pierwszy, swoją wizytę rozpoczęli od spotkania z Matką Bożą na Jasnej Górze. – Uczestniczyliśmy w Apelu. To był dla nas bardzo ważny moment. Cieszymy się, że od tego miejsca zaczęła się nasza wizyta. Jesteśmy wdzięczni za ciepłe przyjęcie. Czujemy się tutaj dobrze z wami. Doświadczamy waszej serdeczności – zapewniała Olga Krikowcowa, nauczycielka języka polskiego w Berdyczowie.

Początek

Reklama

Powodem obecności gości była październikowa ubiegłoroczna wizyta delegacji częstochowskich szkół w Berdyczowie. Wtedy to wyrażono wolę współpracy. Rewizyta jest kontynuacją tamtego spotkania i dobrym impulsem do dalszej kooperacji. – Chcemy ustalić zadania, priorytety i przedsięwzięcia, które będziemy realizować ze szkołami w najbliższym czasie – mówiła Joanna Zasępa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie.

Dla przyjezdnych z Ukrainy szkoła przygotowała specjalny program artystyczny w trzech odsłonach. W pierwszej zaprezentowano baśń Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. – Wybrałam tę uniwersalną opowieść, bo uważam, że baśnie, bajki, legendy są napisane uniwersalnym językiem obrazów i zdarzeń, zrozumiałym przez wszystkich. Duński pisarz na pewno jest znany na Ukrainie i chcieliśmy przez jego twórczość znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia – tłumaczy wybór Izabela Rydel, nauczycielka języka polskiego.

W drugiej odsłonie zaprezentowano się wokalnie. Goście mogli wysłuchać w rodzimym języku ludowej ukraińskiej pieśni w wykonaniu szkolnego chóru. W ostatniej odsłonie widzowie zostali uraczeni tańcami. Najpierw wykonano taniec regionu częstochowskiego „Dwa Michały”, a potem wręcz akrobatyczne: „Cheerleaders dance” oraz show dance „Piraci z Karaibów”.

Reklama

– W ramach szeroko rozumianej współpracy pragniemy propagować kult Matki Bożej. Berdyczów ma swoją Matkę w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Świętego Szkaplerza, tę samą Matkę Bożą, co na Jasnej Górze i tę samą obecną w całym Kościele powszechnym. Chcemy razem z wiernymi z Ukrainy odkrywać nie tylko piękno ich kraju, ale też ich pobożność – snuje plany ks. Stanisław Bukalski, katecheta i proboszcz parafii Opatrzności Bożej, na terenie której znajduje się szkoła.

Przemowy gospodarza miejsca i gości, wzajemne obdarowywanie się upominkami i zapewnienia o serdecznej współpracy dzisiaj i jutro zwieńczyły spotkanie, które okazało się kolejnym, zacieśniającym więzi przyjaźni dwóch narodów ku pożytkowi ich obu.

2022-01-19 23:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: w niedzielę separatyści w Donbasie 80 razy naruszyli rozejm

[ TEMATY ]

Ukraina

Donbas

Adobe Stock

Wspierani przez Rosję separatyści w Donbasie na wschodzie Ukrainy w niedzielę naruszyli rozejm 80 razy - poinformował w poniedziałek sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińskie władze podały, że przeciwnik przeprowadził prowokacyjny ostrzał Ługańska z ciężkiego uzbrojenia.

W niedzielę separatyści 80 razy naruszyli zawieszenie broni, w tym 72 razy z wykorzystaniem uzbrojenia zakazanego przez porozumienia mińskie - czytamy w komunikacie. Wskutek ostrzałów ranny został jeden ukraiński żołnierz.

CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

[ TEMATY ]

wspomnienia

Karol Porwich/Niedziela

Obchodząc to wspomnienie przypomnijmy sobie, że wiara musi powinna przerodzić się w czyn. Jednak człowiek wierzący nie modli się jedynie ustami. Modli się także dobrem, które spełnia, niosąc pomoc potrzebującym; modli się także odpowiedzialnością za najbliższych.

Tak bliska, Matko nasza.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie organizacyjne Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2022-05-24 09:44

ks. Piotr Czarniecki

Logo 42. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Góre

Logo 42. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Góre

18 maja 2022 r. w Błażowej odbyło się kolejne spotkanie robocze przed 42. Przemyską Archidiecezjalną Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę.

Jak zapowiedział abp Adam Szal, tegoroczna pielgrzymka ma przyjąć formę tradycyjną, dwunastodniowego wędrowania od Przemyśla do Jasnej Góry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję