Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Utrwalona miłość do gór. Ku pamięci tragicznie zmarłego w Tatrach Pawła

Paweł był miłośnikiem wędrówek górskich i fotografowania. Od 15 lat służył przy ołtarzu jako ministrant, a później lektor w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. Angażował się też przy budowie stajenki Bożonarodzeniowej i organizacji Orszaku Trzech Króli. Zginął tragicznie w sierpniu 2021 r. w Tatrach.

[ TEMATY ]

Tatry

wystawa fotografii

Monika Jaworska

Rodzice Pawła z Franiem na wystawie.

Rodzice Pawła z Franiem na wystawie.

Jego rodzice Barbara i Ireneusz Mendrochowie z Domowego Kościoła wraz z rodzeństwem postanowili przygotować wystawę zdjęć widoków gór, jakie 22-latek wykonywał aparatem analogowym. Zatytułowali ją: „W górach jest wszystko to, co kocham”.

Reklama

Syn nieraz tak mówił. W Beskidach bywał właściwie codziennie. Pozostawił po sobie wiele pamiątek, których nikt już nie zobaczy. Nie przekaże ich swoim dzieciom ani nikomu. Nie chcieliśmy, aby to umarło razem z nim. Po jego śmierci zaczęliśmy przeglądać te przepiękne górskie fotografie, które nanosił z aparatu analogowego na płyty CD. Jest ich około 500 – mówi p. Barbara. W momencie śmierci Paweł miał przy sobie ten aparat, który podczas wypadku zaginął. Dopiero po dwóch miesiącach policja z Zakopanego przywiozła go rodzicom.

Był bardzo zniszczony, ale udało się coś wywołać. Gdy zobaczyliśmy ostatnie zdjęcia, to postanowiliśmy zaprezentować je publicznie. Wybraliśmy te najpiękniejsze, pokazaliśmy np. jedną górę w różnych porach roku. Podpisaliśmy je fragmentami z książki, którą piszę o moim synu – podkreśla p. Barbara.

Wystawa jest czynna w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie do końca stycznia. Towarzyszy jej akcja: „Brat bratu”, w ramach której zwiedzający mogą złożyć datek na leczenie Franciszka – najmłodszego brata Pawła. 4-latek choruje na dystrofię mięśniową Duchenne’a. Jest codziennie rehabilitowany. Bierze też drogie sterydy. Szybko się męczy. Leczenie przerasta możliwości finansowe rodziców, a ponadto konieczny jest zakup specjalistycznego wózka spacerowego. Darowiznę można również wpłacać na stronie Fundacji Serca dla Maluszka, wpisując tam w wyszukiwarkę imię i nazwisko chłopca oraz przez 1% KRS 0000387207 cel: 1275 Franciszek Mendroch.

2022-01-19 20:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W trosce o przyrodę

Niedziela sandomierska 15/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

wystawa fotografii

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wspólne sprzątanie brzegów Wisły

Wspólne sprzątanie brzegów Wisły

W Tarnobrzegu przy Regionalnym Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 otwarto wystawę fotograficzną pt. Plastikowa Odyseja.

Ekspozycja poświęcona jest sprzątaniu polskich plaż i zbieraniu śmieci nad brzegami Wisły. – W niedzielne słoneczne południe spotykamy się przed siedzibą Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły, by otworzyć wystawę fotograficzną Plastikowa Odyseja, ukazującą w interesujący sposób stan zaśmiecenia i problem plastiku w środowisku naturalnym. Zaraz po otwarciu wyruszamy z wolontariuszami nad Wisłę, by posprzątać jej brzeg – mówił Konrad Niedźwiedź, kierownik Centrum Natura 2000. Wystawa wpisuje się w kampanię #mniejplastiku, której liderem jest Dominik Dobrowolski. Jak podkreślał inicjator w pierwszej edycji kampanii, odbyło się sprzątanie polskich plaż od Kołobrzegu do Mierzei Wiślanej. Efekty pracy wolontariuszy można oglądać na prezentowanej wystawie. W tym roku ekolodzy chcą wysprzątać brzegi Wisły od jej źródeł do ujścia do Morza Bałtyckiego. Królowa naszych rzek została podzielona na poszczególne etapy. Organizatorzy podkreślają, iż ideą akcji nie jest tylko sprzątanie, ale również uświadomienie konieczności wprowadzenia zmian systemowych pomagających w walce z zaśmieceniem choćby np. przez wprowadzenie kaucji na opakowania, które zamiast trafiać do koszy, byłyby powtórnie wykorzystywane. Z inicjatywą organizatorów w pełni zgadza się Dariusz Bożek, prezydent miasta, który zwrócił również uwagę, że wielu ludzi wywozi odpady wielkogabarytowe do lasu lub nad brzegi rzek na nielegalne wysypiska. – W tym przypadku, zanim przystąpimy do zmian systemowych, należy dokonać zmian w myśleniu, w mózgu, bo jeśli tego nie zrobimy to worków ze śmieciami zbieranymi podczas akcji sprzątania, jak ta dzisiejsza, jeszcze długo będzie bardzo, bardzo wiele – powiedział prezydent Bożek. Akcja Wiślana Odyseja rozpoczęła się 21 stycznia w Wiśle, a zakończy 8 października w Gdańsku.

CZYTAJ DALEJ

Święto Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Niedziela podlaska 21/2002

Tak bliska, Matko nasza.

Tyś bliższa niż ktokolwiek,

Bo komu bym powierzył

dni swoje, złe czy dobre,

jak je powierzam Tobie?

(modlitwa do Wspomożycielki Wiernych)

CZYTAJ DALEJ

Koncert papieski w Rozborzu

2022-05-24 09:31

GOK Przeworsk

Koncert obfitował w różnorodne formy muzyczne

Koncert obfitował w różnorodne formy muzyczne

Bogurodzica, Miłosierni, W cieniu Twoich rąk - to tylko kilka utworów, jakie można było usłyszeć podczas wczorajszego Koncertu uwielbienia „Szukałem was a teraz wy przyszliście do mnie”.

Najpiękniejsze strofy w hołdzie Ojcu Świętemu – Janowi Pawłowi II wybrzmiały na placu przy kościele parafialnym pw. Matki Bożej Fatimskiej w Rozborzu. Ten niezwykły koncert poprzedziła uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ksiądz dr Jan Gołąb. W wygłoszonym Słowie Bożym proboszcz parafii odwołał się do najważniejszych idei głoszonych przez papieża. Przytaczane słowa mówiły o życiu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję