Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: tu też rozpoczyna się modlitwa o jedność chrześcijan

W rozpoczynającym się dziś Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan także na Jasnej Górze trwa ekumeniczne wołanie przez wstawiennictwo Jasnogórskiej Maryi. Ikona Matki Bożej Częstochowskiej pochodzi z czasów niepodzielonego chrześcijaństwa. Tu praktykowany jest głównie ekumenizm duchowy. Maryja jest Matką Jedności, Ona umacnia więź wspólnoty w Kościele.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Episkopat News

- Matko Pięknej Miłości zjednocz nas wszystkich w miłości i prowadź nas do jedności. Rozpoczynając tydzień powszechnej modlitwy o jedność chrześcijan módlmy się, aby Pan zastał nas przygotowanych i zjednoczonych we wspólnej modlitwie, kiedy do nas powróci - prosił podczas porannej Mszy św. paulin, o. Antonii Skwarko.

- Jedność chrześcijan była intencją samego Chrystusa - przypominał z kolei o. Andrzej Grad. Podkreślał, że „podczas spotkania z uczniami w Wieczerniku Jezus modlił się do Ojca prosząc, aby uczniowie i wszyscy, którzy dzięki ich wierze będą wierzyć, aby stanowili jedno”. - Widzimy, że na przestrzeni wieków jedność Kościoła Chrystusowego została naruszona. Chciejmy też w swoich modlitwach, szczególnie w tym czasie, prosić o tę jedność i modlić się także o jedność w naszych ludzkich relacjach - zachęcał paulin.

- Jasna Góra zawsze łączy wszystkich wyznawców Chrystusa - podkreśla ks. Jarosław Grabowski, kierownik kurialnego Referatu Dialogu: ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi.

Reklama

Przypomina, że ikona Matki Bożej Częstochowskiej pochodzi z czasów niepodzielonego chrześcijańskiego świata, co oznacza, że tym bardziej jest źródłem jedności.

Zauważa, że tę jedność widać tu wbrew różnym stereotypom. - Na przykład to, że luteranie nie uznają Maryi za Matkę Boga, nie oznacza, że nie mają tutaj wstępu - podkreśla. Przywołuje też głos ewangelicko-augsburskiego proboszcza ks. Adama Glajcara, który często organizuje np. koncerty na Jasnej Górze. - Niektórzy pytają go, co ten ksiądz luterański robi na Jasnej Górze? Jasna Góra jest dla wszystkich, łączy wszystkich, tu też mają miejsce modlitwy ekumeniczne, i to coraz częściej - zauważa ks. Grabowski.

Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej zapragnęli mieć w swojej kaplicy mnisi prawosławni w klasztorze w Nilo-Stołbieńsku w Rosji. Został tam przekazany w 2009 r. Archimandryta Arkadij Gubanow podkreślał wtedy, że ołtarz z ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej będzie ważnym miejscem dla całego Kościoła prawosławnego w Rosji. Zauważył, że ikona częstochowska „łączy chrześcijan Polski i Rosji, łączy oba Kościoły i oba narody”.

Hasłem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który obchodzony jest w Kościele już po raz 114 są słowa: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon”. Wspólne spotkania i modlitwy, jednoczące wiernych w dialogu ekumenicznym, potrwają do 25 stycznia.

2022-01-18 15:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kult Aniołów Stróżów w Polsce - rozpowszechniony przez ojców paulinów

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Anioł Stróż

Adobe Stock

Kult Aniołów jest ważnym elementem duchowości paulińskiej. To wyraz wdzięczności za ich opiekę na pustyni nad św. Pawłem z Teb, Patriarchą Zakonu. W XVII w. na Jasnej Górze powstało pierwsze Bractwo Aniołów Stróżów podejmujące też opiekę nad uboższymi pielgrzymami. To właśnie wówczas dzięki paulinom i Bractwu kult Bożych Posłańców rozpowszechnił się w Polsce. Do Bractwa Aniołów Stróżów wpisali się m.in. Zygmunt Krasiński, Józef Ignacy Kraszewski, Jan Matejko, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus czy Stanisław Reymont.

Konstytucje zakonu zachęcają, by paulini rozwijali w swej osobistej pobożności i w oddziaływaniu apostolskim nabożeństwa właściwe rodzinie paulińskiej. Do tych nabożeństw zaliczają, oprócz kultu maryjnego, nabożeństwo do św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patrona zakonu także nabożeństwo do Świętych Aniołów (Konstytucje zakonne, art. 32). Do tego zobowiązuje również najstarsza tradycja zakonna, w której dniem szczególnie poświęconym Aniołom Stróżom jest każdy wtorek.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Premier: armia nie może być reliktem przeszłości, musi być gwarantem przyszłości

2022-07-03 20:41

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Armia nie może być reliktem przeszłości, jak było to w przypadku naszych poprzedników, armia musi być gwarantem przyszłości - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się w niedzielę na Poligonie w Orzyszu z żołnierzami wielonarodowej grupy bojowej eFP NATO. Po tym spotkaniu premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że Polska buduje "siłę ognia artyleryjskiego w oparciu o nasze własne zasoby, a także zasoby nabywane od naszych sojuszników".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję