Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Początki polskiej ideologii narodowej

Halina Szotek opowiedziała o cieszyńskich drogach do niepodległości.

[ TEMATY ]

Niepodległość

muzeum

wykład

Fot. Monika Jaworska

Halina Szotek mówiła o początkach niepodległości.

Halina Szotek mówiła o początkach niepodległości.

Wykład w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie poświęciła m.in. sytuacji na Śląsku Cieszyńskim na przełomie IX i XX w.

W drugim dziesięcioleciu XIX w. oddziaływały na społeczeństwo polskie nowoczesne ideologie narodowe. Niemcy dążyli do kierowania polityką i życiem społecznym także w realiach cieszyńskich, czemu przeciwstawiała się grupa inteligencji czeskiej, w tym pastor Jan Winkler, który był protektorem powstałej w 1842 r. w ewangelickim gimnazjum Czeskiej besedy. Polską ideologię narodową wnieśli w życie społeczności czeskiej Śląska Cieszyńskiego pisarz i krzewiciel polskiej tradycji i języka Paweł Stalmach oraz Andrzej Kotula. Następnie zaczęły powstawać biblioteki, w tym w 1848 r. Czytelnia Polska.

Halina Szotek przypomniała o ważnej rocznicy przypadającej w tym roku – mianowicie 150 lat temu odbyło się specjalne zebranie z udziałem m.in. Pawła Stalmacha oraz ks. Ignacego Świeżego inaugurujące we wrześniu 1871 r. działalność Polskiej Czytelni Katolickiej w Skoczowie, która siedzibę miała wówczas w Domu bł. Jana Sarkandra – w miejscu, gdzie dziś znajduje się muzeum. Jest to najstarsza organizacja kulturalno-oświatowa w mieście założona z inicjatywy księży wikariuszy – Antoniego Nogola i Karola Paździory.

Te i szereg informacji usłyszeli uczestnicy spotkania prowadzonego przez kierownika placówki Jakuba Staronia. Spotkanie zorganizowało Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie razem z Uniwersytetem III Wieku.

2021-12-29 19:57

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie zapomnieć

[ TEMATY ]

muzeum

pl.wikipedia.org

Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy zaprasza na uroczystości upamiętniające 74. rocznicę agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął biskup świdnicki Ignacy Dec.

CZYTAJ DALEJ

Polska stara się odzyskać dzieła sztuki zagrabione przez Niemcy podczas II WŚ

2022-12-03 08:06

[ TEMATY ]

II wojna światowa

dzieła sztuki

Domena publiczna

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

"Szacuje się, że na skutek działań wojennych prowadzonych przez Niemcy i Związek Sowiecki oraz w wyniku dokonanych przez tych najeźdźców kradzieży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1945 r. zniknęło z jej zbiorów ponad 516 tysięcy dzieł sztuki" - pisał prof. Gliński w artykule z okazji tegorocznego Narodowego Dnia Niepodległości opublikowanym na portalu Wszystko co Najważniejsze i w wielu światowych mediach.

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję