Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Jędraszewski o abp. Nowaku: dziękujemy za twoją żarliwość pasterską

Mszą św. na Jasnej Górze rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe śp. abp. Stanisława Nowaka, pierwszego metropolity częstochowskiego. To tradycja Kościoła częstochowskiego, że celebra pożegnania kolejnego „ministra Matki Bożej”, jak nazywają siebie kolejni biskupi częstochowscy, rozpoczyna się u tronu Matki, w jasnogórskim sanktuarium.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pogrzeb

abp Stanisław Nowak

Karol Porwich/Niedziela

Eucharystii żałobnej w bazylice przewodniczył abp Marek Jędraszewski z Krakowa. To Kościół krakowski dał abp. Nowaka Kościołowi częstochowskiemu. Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

– Śp. abp Stanisław Nowak, czwarty biskup częstochowski, bardzo dobrze rozumiał rolę tego szczególnego miejsca w kształtowaniu wiary i moralności swoich wiernych – przypomniał na początku uroczystości ks. Łukasz Połacik, wikariusz parafii archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, prowadzący komentarz liturgiczny. Podkreślił, że zmarły ukazywał, że Kościół częstochowski powstał dzięki Maryi na Jasnej Górze: „Sam abp Stanisław już w 1985 r., w 60-lecie powstania diecezji, dokonał aktu oddania Kościoła częstochowskiego Matce Bożej. U progu swojej posługi tak zwracał się do diecezjan: «Nie możemy w żadnym wypadku nosić imienia ludu maryjnego bez pokrycia w rzeczywistości, a przynajmniej bez zdecydowanych starań, żeby za tym słowem kryła się prawda naszego życia»”.

Reklama

Ks. Połacik zaznaczył, że abp Nowak, w trosce, aby lud częstochowski był bardziej maryjny, podjął nocne czuwanie diecezjalne na Jasnej Górze w Kaplicy Cudownego Obrazu z 11. na 12. dzień każdego miesiąca, wygłaszając osobiście konferencje duchowe i odprawiając Mszę św. o północy. W każdą sobotę zaczął odbywać pieszo krótkie, bo najwyżej kilkusetmetrowe pielgrzymki z domu biskupiego do świętego sanktuarium na Jasnej Górze, by odprawić wotywy o Matce Bożej Częstochowskiej i pogłębiać zawierzenie się Matce Kościoła Chrystusowego. – Pielęgnując ruch pielgrzymkowy na Jasną Górę, odnowiliśmy pielgrzymki w diecezji z dekanatów, regionów i poszczególnych parafii – zauważył kapłan.

– Od Maryi nauczył się upodobnienia do Chrystusa poprzez miłość i służbę według stylu wiary i posługi św. Jana Pawła II, który – jak wyznał w testamencie – był dla niego wzorem świętości – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że śp. abp Stanisław Nowak jako kapłan i pasterz Kościoła dobrze odczytał i wypełnił radykalizm św. Pawła zawarty w wezwaniu: „Trwajcie mocno w Panu”. Przytoczył również słowa zmarłego, który mówił: „Jezus Chrystus i Jego Kościół jest i powinien być dla biskupa całym światem. Dlatego biskup powinien dać Kościołowi, któremu przewodzi, wszystko, co ma – całe życie, a nawet śmierć. W Częstochowie szczególnie należało oddać wszystko w duchu Maryi”.

Reklama

„Drogi ojcze Stanisławie, dziękujemy dzisiaj Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu przez Maryję, że wytrwałeś pod krzyżem z Matką Pana do końca, że wytrwałeś przy Eucharystii sprawowanej przez wiernego biskupa Andrzeja aż do ostatnich chwil swego życia i zamknąłeś je Mszą św. 12 grudnia o godz. 7.45, przechodząc z życia do Życia – mówił abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. wdzięczność za życie i posługę śp. abp. Stanisława Nowaka, „syna krakowskiej ziemi”, wyraził w imieniu Kościoła krakowskiego abp Marek Jędraszewski. – Dziękujemy za twoją żarliwość pasterską, za Twoją gotowość przyjmowania także cierpienia, by Kościół wzrastał. Dziękujemy za twoje piękne, pełne szlachetności i oddania życie na wzór Matki Najświętszej.

Wielką pokorę zmarłego podkreślił z kolei bp Piotr Turzyński z Radomia. – On miał pewną stałość w Bogu, a to jest cecha wielkich ludzi – zauważył.

W uroczystościach na Jasnej Górze licznie uczestniczyło duchowieństwo i przedstawiciele wiernych świeckich. Obecni byli także biskupi z metropolii częstochowskiej, archidiecezji krakowskiej, przemyskiej i diecezji rzeszowskiej.

Przy dźwiękach monumentalnych jasnogórskich dzwonów trumna z ciałem abp. Nowaka została wyniesiona przed bazylikę, skąd wyruszył kondukt żałobny Alejami Najświętszej Maryi Panny do częstochowskiej bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny. Tam odbywać się będzie kolejna stacja uroczystości pogrzebowych pierwszego metropolity częstochowskiego.

Jutro ciało abp. Stanisława Nowaka spocznie w krypcie biskupów częstochowskich w podziemiach archikatedry.

2021-12-17 19:07

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: w Jezusie jest nasza nadzieja

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Msza św.

Mazur/episkopat.pl

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

„W ludzkich dziejach rozszerzał się całun ciemności, ale Bóg dał Syna, dał nadzieję stwarzając nas na nowo. W Jezusie, w Nim jest nasza nadzieja na życie” – mówił w homilii abp Wacław Depo, który rano 4 lutego przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny oraz w intencji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali: o. Mieczysław Polak, podprzeor klasztoru Paulinów na Jasnej Górze, o. Jerzy Tomziński, ks. Mariusz Frukacz, redaktor „Niedzieli”, oraz ks. dr Mariusz Trojanowski, sekretarza arcybiskupa metropolity częstochowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do odważnego świadczenia wiary

2022-05-18 10:24

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Do naśladowania męstwa św. Andrzeja Boboli w trosce o jedność oraz odważnego świadczenia wiary zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Był na niej obecny metrpolita łódzki, abp Grzegorz Ryś.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Polscy biskupi we Lwowie: Modlimy się za Ukrainę oraz chcemy być z wami teraz i zawsze

2022-05-19 09:33

[ TEMATY ]

Ukraina

Lwów

Stanisław Budzik/twitter

„Niniejszym staramy się zapewnić was o naszej modlitwie za Ukrainę. Chcemy być z wami teraz i zawsze” – powiedział wczoraj abp Wojciech Polak, prymas Polski na briefingu prasowym w Kurii Archidiecezji Lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego. W środę, 18 maja, metropolita gnieźnieński wraz z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, metropolitą poznańskim i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski oraz abp Stanisławem Budzikiem, metropolitą lubelskim odwiedzili Lwów z wizytą solidarności. Towarzyszył im ks. Stefan Batruch, proboszcz wspólnoty Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w Lublinie.

Na briefingu prasowym w Kurii Archidiecezji Lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego abp Stanisław Gądecki podziękował za zaproszenie na Ukrainę, które biskupi polscy otrzymali zarówno ze Lwowa, jak i Kijowa, i podkreślił, że wizyta na Ukrainie ma dla nich ogromne znaczenie. "Jeśli przed wojną stosunki ograniczały się do wizyt jednostek i grup, to wraz z wojną sytuacja się zmieniła i wśród narodów europejskich Polacy najbardziej chcą uhonorować Ukrainę i pomóc jej modlitewnie i finansowo" – powiedział przewodniczący KEP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję