Reklama

Kościół

- Był pogodną twarzą Jasnej Góry – powiedział abp Stanisław Gądecki po śmierci o. Krystiana Gwioździka, paulina

- Był zawsze pod ręką, gdzie tylko mógł i jak mógł, starał się nam pomagać - tak o śp. o. Krystianie Gwioździku, paulinie, który był prefektem gości, przyjmującym na Jasnej Górze przede wszystkim hierarchów kościelnych, mówi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Abp Stanisław Gądecki w imieniu KEP wyraził smutek z powodu jego śmierci. Także bp Artur Miziński, sekretarz Episkopatu podkreśla wielką radość i pogodę ducha o. Krystiana, wyrażając wdzięczność za lata współpracy. Msza pogrzebowa zakonnika odbędzie się jutro na Jasnej Górze o godz. 11.00 w Bazylice.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Stanisław Gądecki

Waldemar Deska

- Był pogodną twarzą Jasnej Góry - zauważył przewodniczy Episkopatu i dodał, że „Jasna Góra straciła coś co świadczyło o jej gościnności”.

„Niech pamięć o nim i modlitwa wspiera samych ojców paulinów w przeżyciu tego smutnego momentu - powiedział abp Gądecki w opublikowanym na Twitterze Episkopatu video-słowie.

Reklama

- Będzie nam bardzo brakowało o. Krystiana na dziedzińcu Jasnej Góry, który oczekuje na nas, witając nas z wielką radością i pogodą ducha - mówi bp Artur Miziński, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski w rozmowie z Biurem Prasowym Jasnej Góry. Przypomina, że „nie tak dawno byliśmy na Jasnej Górze i wszystkie sprawy związane z organizacją naszych rekolekcji i Zebrania Plenarnego były prowadzone właśnie z o. Krystianem. On jako prefekt gości był pierwszym kontaktem, zarówno dla nas - Konferencji Episkopatu Polski, jak i dla innych”.

- Pamiętam także organizowane różne uroczystości np. wizytę Ojca Świętego, święta maryjne, w których uczestniczył Episkopat, nasze spotkania KEP, to on swą przedsiębiorczością, bystrością umysłu, życzliwością, rzetelnością w podejściu do spełnianych obowiązków, wielką sprawnością organizacyjną, a przy tym ogromną pogodą ducha, wypełniał miejsca, przestrzenie i czas, szczególnie wtedy, kiedy trudno było dograć różne fakty, połączyć wydarzenia - wspomina bp Miziński. Podkreśla, że „niewątpliwie było to dla niego możliwe dlatego, że swą niezwykłą aktywność łączył z głęboką modlitwą”. - Ta modlitwa, lata spędzone w Zakonie, są owocem współpracy powołanego z Tym, który powołuje. Pokornie łączył powierzoną mu posługę, z darem dla innych - zauważył bp Miziński.

„Takiego go zapamiętuję, taki pozostaje w moim sercu, w mojej myśli i w modlitwie”, powiedział sekretarz generalny KEP.

Podziel się cytatem

Reklama

- Nich Ten który dał mu życie i powołał go do swego Domu obdarzy go życiem wiecznym, a nasza wdzięczność i modlitwa towarzyszą mu w tym czasie przejścia i w ostatnim pożegnaniu ziemskim, które dokona się jutro - powiedział bp Artur Miziński dodając, że „po ludzku pozostaje wielka wyrwa i ból, ale ufamy, że jest już u Tego, który jest Dawcą życia i śmierci.

O. Krystian Gwioździk odszedł do Pana 12 grudnia w wieku 65 lat, w 36 roku kapłaństwa i 42 roku życia zakonnego. Pierwszą profesję zakonną złożył w 1979 r. a święcenia kapłańskie otrzymał 25 maja 1985 r. z rąk bpa Stanisława Nowaka.

W Zakonie Paulinów był m.in. referentem do spraw Nawiedzenia parafii w Polsce przez kopię Cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i sześć lat podprzeorem Jasnej Góry.

W 2016 r. podczas Mszy św. za zmarłych ojców i braci paulinów mówił: „wiara w nieśmiertelność jest wielkim darem Stwórcy nam udzielonym, tylko ta wiara pozwala nam spokojnie przyjąć śmierć, bo w progach Ojca Domu czeka i wyjdzie po nas litościwa Matka”.

2021-12-14 17:08

Ocena: +6 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz na Jasnej Górze o konieczności praktycznego chrześcijaństwa

O konieczności praktycznego chrześcijaństwa przypomniał na Jasnej Górze kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przewodniczył o godz. 8.00 Mszy św. tradycyjnie wieńczącej pielgrzymowanie piesze ze Stolicy do Częstochowy. Kardynał podziękował pątnikom za ich świadectwo wiary i trud pielgrzymowania.

Kończąc Mszę św. kard. Kazimierz Nycz zauważył, że praktyczne chrześcijaństwo najpiękniej ujawnia się na pielgrzymce, gdzie panuje „atmosfera życzliwości, miłości i spokojnych słów, taka atmosfera, której nigdzie indziej nie widzimy”. Metropolita warszawski zastanawiał się zatem skąd jest taka rozbieżność w codziennym naszym życiu na polskiej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Wiedeń: Polskie Sanktuarium Narodowe na Kahlenbergu uczciło rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

2022-05-18 15:13

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Joanna Łukaszuk-Ritter

15 maja br. w kościele św. Józefa na Kahlenbergu odbyła się Msza św. oraz koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II w 102. rocznicę jego urodzin. Eucharystię sprawował oraz homilię wygłosił o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, administrator Fundacji Jana Pawła II w Rzymie, specjalnie zaproszony na tę uroczystość, a koncelebrował ks. Piotr Halczuk.

Uroczystość odbyła się w ramach przygotowań do 20. rocznicy zawierzenia świata Miłosierdziu Bożemu przez św. Jana Pawła II, przypadającej na 17 sierpnia 2022 r. Organizatorem akcji jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Z inicjatywy ks. Rektora Romana Krekory oraz p. Agaty Wiśniowskiej wspólnota na Kahlenbergu przyłączyła się do tego przedsięwzięcia. Od października ubiegłego roku w każdą trzecią niedzielę miesiąca, nazywaną tu „Niedzielą ze św. papieżem Janem Pawłem II“, odprawiane są Msze św., podczas których rozważany jest za każdym razem inny fragment tekstu aktu zawierzenia Miłosierdziu Bożemu.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pożegnanie śp. ks. kan. Zdzisława Góry

2022-05-19 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W kościele pw. św. Wojciecha w Łodzi – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – celebrowana była Msza święta żałobna za zmarłego śp. księdza kanonika Zdzisława Górę – byłego proboszcza i budowniczego kościoła parafialnego pw. św. Krzysztofa w Tuszyn Lesie. Uroczystej liturgii przewodniczył ksiądz arcybiskup senior Władysław Ziółek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję