Reklama

Świat

USA: po serii tornad biskupi apelują o modlitwę i pomoc poszkodowanym

Po tornadach, jakie nawiedziły środkową część Stanów Zjednoczonych w nocy z piątku na sobotę 10/11 grudnia powodując śmierć ponad 80 osób, katoliccy biskupi i organizacje pomocowe w USA zaapelowali o modlitwę i pomoc materialną dla ofiar kataklizmu. Według informacji CNN, tornada uderzyły ponad 30-krotnie w sześciu stanach, pozostawiając w wielu miejscach ogromne zniszczenia. Władze informują o 80 ofiarach śmiertelnych, ale dane te mogą się jeszcze zmienić, gdyż kilkadziesiąt osób uważa się za zaginione. Trudno jeszcze oszacować rozmiary zniszczeń.

[ TEMATY ]

USA

PAP/EPA/TANNEN MAURY

„Widok zniszczeń i dewastacji spowodowanych przez tornada, które w nocy przetoczyły się przez Południe i Środkowy Zachód, jest przejmujący”, przyznali przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich USA abp José Gomez z Los Angeles oraz komisji episkopatu ds. sprawiedliwości i rozwoju człowieka abp Paul Coakley z Oklahoma City w oświadczeniu wydanym 11 grudnia.

„W tym czasie Adwentu (...) modlimy się za tych, którzy odnieśli obrażenia, za tych, którzy zginęli, za ich pogrążone w żałobie rodziny i wspólnoty. (...) Modlimy się także za ratowników i tych, którzy zajmują się potrzebami poszkodowanych w społecznościach dotkniętych katastrofą”, stwierdzili biskupi. Jednocześnie zaapelowali o datki dla ofiar i na odbudowę ze zniszczeń.

Tornada zrujnowały w wielu miastach domy, fabryki i kościoły. W samym stanie Kentucky zginęło ponad 70 osób, jak poinformował gubernator Andy Beshear. Istnieją obawy, że liczba ta wzrośnie do ponad 100, powiedział w rozmowie z CNN.

Reklama

Według gubernatora, szczególnie dotknięte zostało miasto Mayfield. Zawaliła się tam fabryka świec, w której przed świętami ludzie pracowali przez całą dobę. Według Besheara w momencie zawalenia się budynku przebywało w nim 110 osób. Dokładna liczba ofiar nie jest znana. W stanie Arkansas nawałnica uszkodziła m.in. dom opieki, zginęła co najmniej jedna osoba, wiele innych zostało rannych. W Illinois zawalił się magazyn Amazona, zabijając co najmniej sześć osób.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest to jedna z „największych serii tornad w naszej historii” i obiecał pomoc władz centralnych USA dla dotkniętych stanów. Zapowiedział, że wyśle Gwardię Narodową na tereny dotknięte klęską żywiołową i jak tylko sytuacja na to pozwoli, bez utrudniania działań ratunkowych, sam przekona się o tym na miejscu. „Moje serce boli, gdy myślę o tych ludziach, również o ratownikach i ciężarze, jaki na nich spoczął”, przyznał prezydent USA.

O pomoc dla poszkodowanych zaapelował Amerykański Czerwony Krzyż, Catholic Charities, Armia Zbawienia, World Vision i inne organizacje pomocowe, które już przygotowały pomoc dla ludzi na obszarach dotkniętymi tornadami.

2021-12-12 15:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do biskupów amerykańskich: Bądźcie pasterzami bliskimi ludzi

[ TEMATY ]

USA

Franciszek na Kubie i w USA

Grzegorz Gałązka

Na niebezpieczeństwa narcyzmu i izolacji od wiernych oraz na potrzebę dialogu wolnego od lęku we wspólnotach i języka pełnego miłości, które budują jedność w Kościele zwrócił uwagę Franciszek 23 września w przemówieniu do biskupów amerykańskich w waszyngtońskiej katedrze św. Mateusza. Zachęcił też do troski o powierzonych im kapłanów. "Czuwajcie, aby wasi kapłani niestrudzenie powstawali, żeby odpowiedzieć tym, którzy pukają w nocy, nawet wówczas, gdy już uważamy, że mamy prawo do wypoczynku" - powiedział papież.

Oto polski tekst papieskiego przemówienia.

CZYTAJ DALEJ

Polski głos na zgromadzeniu w Pradze: nie ulegajmy pokusie budowy innego Kościoła

2023-02-07 12:45

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Przed uleganiem pokusie budowy „innego Kościoła” przestrzegł prof. Aleksander Bańka w imieniu polskiej delegacji podczas kontynentalnego zgromadzenia synodalnego w Pradze. To europejskie spotkanie trwa w stolicy Czech w dniach 5-12 lutego. Wskazał na konieczność znalezienia takich „rozwiązań pastoralnych, które nie naruszając spójności doktrynalnej, pozwolą adekwatnie odpowiedzieć na współczesne wyzwania duszpasterskie”.

Z Polski w zgromadzeniu uczestniczą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądccki, koordynator prac synodalnych w Polsce abp Adrian Galbas SAC z Katowic, s. Mirona Turzyńska OSF z archidiecezjalnego zespołu synodalnego w Gnieźnie oraz prof. Aleksander Bańka z Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, delegat Kościoła w Polsce na Synod.

CZYTAJ DALEJ

W KSM odnaleźli Boga i przyjaźń

2023-02-08 08:59

Katarzyna Dobrowolska

Tak mówi młodzież z parafii św. Jacka Odrowąża w Leszczynach. Odkrywają i umacniają wiarę, realizują akcje charytatywne, organizują wydarzenia religijne, wyjazdy, spektakle i rekolekcje.

Ostatnie przedstawienie, przygotowane pod okiem reżyserki emerytowanej polonistki p. Elżbiety Sańpruch, opiekuna KSM wikariusza ks. Mariusza Tarki we współpracy z nauczycielami SP w Leszczynach, katechetką Dorotą Tokarską) było bardzo udanym przedsięwzięciem. Próby trwały przez listopad i grudzień.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję