Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Watykan

Hasło najbliższego Dnia Środków Społecznego Przekazu

Środki przekazu w służbie porozumienia między narodami - to hasło przyszłorocznego, 39. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, obchodzonego w całym Kościele.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu - abp John P. Foley oświadczył, że „temat Dnia, wybrany przez Ojca Świętego, odzwierciedla jego pragnienie, aby media przyczyniały się do prawdziwego dialogu i wzajemnego porozumienia się ludów, prowadzącego z kolei do zrozumienia, sprawiedliwości i trwałego pokoju”.
Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest jedynym tego typu przedsięwzięciem o zasięgu międzynarodowym, zaproponowanym przez Sobór Watykański II. W soborowym Dekrecie o środkach społecznego przekazu Inter mirifica z 4 grudnia 1963 r. (w punkcie 18) napisano: „W celu skuteczniejszego umacniania różnorodnych form apostolstwa w zakresie środków społecznego przekazu, zgodnie z postanowieniem biskupów, należy ustanowić we wszystkich diecezjach świata dzień, w którym każdego roku wierni będą pouczani o swoich obowiązkach pod tym względem, zachęcani do zanoszenia w tej intencji modlitw i do składania na ten cel ofiar, które winny być przeznaczane na organizowanie i utrzymywanie instytucji i przedsięwzięć, popieranych na tym polu przez Kościół, stosownie do potrzeb świata katolickiego”.
W większości krajów Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzi się w niedzielę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego - w przyszłym roku będzie to 8 maja. Ale episkopaty krajowe mogą też wyznaczać własne daty i tak np. w Polsce jest on obchodzony w trzecią niedzielę września - w 2005 r. wypada ona 18 września.

Kamerun

XIII Światowy Dzień Chorego odbędzie się w 2005 w kamerunie

Najbliższy, XIII Światowy Dzień Chorego obchodzony będzie 11 lutego 2005 r. w sanktuarium Maryi Królowej Apostołów w stolicy Kamerunu - Jaunde.
W ogłoszonym 29 września z tej okazji orędziu Jan Paweł II, przypomniawszy, że celem Dnia jest „pobudzenie refleksji na temat pojęcia zdrowia, które w pełnym znaczeniu oznacza sytuację harmonii istoty ludzkiej ze sobą i otaczającym ją światem”, stwierdził, że na kontynencie afrykańskim „harmonię tę poważnie zakłóca” wiele chorób, z AIDS na czele.
Wzywa wszystkich, którzy mają możliwości, aby nie ustawali w wysiłkach na rzecz położenia kresu podobnym tragediom. Przypomniał jednocześnie handlarzom broni, że „ci, którzy podsycają wojny w Afryce przez przerzut broni, stają się wspólnikami odrażających zbrodni przeciw ludzkości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Irak

Podziw dla włoskich zakładniczek

Uwolnienie włoskich zakładniczek napełniło radością wiernych Kościoła chaldejskiego w Iraku - powiedział w Radiu Watykańskim biskup pomocniczy patriarchy Babilonii w Bagdadzie Shlemon Warduni. Jest to również „znak nadziei dla tych wszystkich, którzy chcą służyć ofiarom wojny, ubóstwa i niesprawiedliwości” - stwierdził dyrektor programowy tej rozgłośni ks. Federico Lombardi.
„Modlitwy dzieci dotarły do Boga i ocaliły je” - oświadczył bp Warduni. Zaznaczył, że nadal trwają modły „o uwolnienie wszystkich zakładników, a są ich dziesiątki, porwanych z powodów politycznych i ekonomicznych, w celu otrzymania okupu”.
Ks. Lombardi powiedział na koniec: „Nie tylko podziwialiśmy obie porwane wolontariuszki, ale przede wszystkim zawsze szczerze podzielaliśmy przyświecające im ideały”. Życzył Simonie Pari i Simonie Torretta, aby jak najszybciej mogły kontynuować swoją służbę.

USA

„Kraje członkowskie ONZ winny bronić tych, którzy nie mają głosu, i przeciwstawić się klonowaniu ludzi pod jakimkolwiek pretekstem” - powiedział prezydent Kostaryki Abel Pacheco w wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Wskazał na pilną konieczność uzgodnienia ram prawnych, wiążących w wymiarze międzynarodowym, w celu ratowania godności życia ludzkiego od chwili poczęcia. „Wierzę w naukę mającą granice etyczne” - powiedział Pacheco. Jednocześnie zaznaczył, że jako lekarz z zawodu odrzuca klonowanie człowieka i popiera badania na dojrzałych komórkach macierzystych, które nie budzą wątpliwości ani etycznych, ani prawnych.

Reklama

Austria

„Musimy nadal wierzyć, że dialog jest najważniejszy dla utrzymania pokoju i bezpieczeństwa” - powiedział stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) - prał. Leo Boccardi, który przemawiał 27 września br. na konferencji generalnej tej organizacji w Wiedniu. Zdaniem delegata watykańskiego, nieustanne naruszanie godności ludzkiej i niewinne ofiary terroryzmu „są wezwaniem dla każdego do przeciwstawienia się przyczynom tej współczesnej formy barbarzyństwa”.
Prał. Boccardi podkreślił m.in., że w obliczu niebezpieczeństwa zdobycia materiałów jądrowych przez terrorystów, MAEA we współpracy z państwami i organizacjami międzynarodowymi powinna podjąć skuteczne działania.

Austria

W Wiedniu odbyło się spotkanie przedstawicieli poszczególnych Episkopatów Europy ds. duszpasterstwa akademickiego. W trakcie obrad podkreślono m.in. rolę duszpasterstw akademickich w przygotowaniu studentów do przyszłorocznego ŚDM. Wydarzenie to powinno pomóc młodym w rozwoju duchowym i umocnić działalność ewangelizacyjną Kościoła katolickiego w środowisku szkół wyższych. Poinformowano także, że w ramach przyszłorocznego Europejskiego Dnia Studentów 5 marca odbędzie się w Rzymie czuwanie modlitewne pod przewodnictwem Ojca Świętego Jana Pawła II.
Dzięki połączeniom satelitarnym będą w nim uczestniczyć studenci z Lizbony, Madrytu, Londynu, z Berlina, Kijowa, Zagrzebia, z Tirany, Bukaresztu i Bari. Temat Dnia będzie brzmiał: Poszukiwanie intelektualne jako droga spotkania z Chrystusem.

Ziemia Święta

Izraelscy i amerykańscy uczeni potwierdzili prawdziwość tekstu Biblii znalezionej podczas prac archeologicznych w grobowcach w Jerozolimie - podał 29 września br. izraelski dziennik Haaretz. O sensacyjnym odkryciu napisano wcześniej w specjalistycznym czasopiśmie amerykańskim, a następnie w New York Times.
Użycie najnowszych technik, stosowanych w laboratoriach amerykańskiej agencji badań kosmicznych NASA, pozwoliło na dokładne datowanie znaleziska. Wyryte na 2 srebrnych amuletach fragmenty starohebrajskiego tekstu Pięcioksięgu pochodzą z czasów pierwszej Świątyni Jerozolimskiej, zburzonej przez najeźdźców babilońskich w 587 r. przed Chr. Amulety te znaleziono w 1979 r. w grobowcu w Jerozolimie, a wyryty na nich tekst jest błogosławieństwem wypowiadanym podczas obrzędu pogrzebowego w kapłańskim pokoleniu Kohenów i pochodzi z 6. rozdziału Księgi Liczb.

Tydzień na świecie

Organizacje polonijne w USA zorganizowały protest przeciwko rozpowszechnianiu w tym kraju gry komputerowej Codename: Panzers, która zawiera kłamstwa historyczne. Dowiadujemy się w niej, iż to Polska rozpoczęła II wojnę światową, napadając na Niemcy. Sprawą obelżywej dla Polski i naszego narodu gry zajął się Kongres Polonii Amerykańskiej. Jak dotychczas polskie MSZ nie zajęło w tej sprawie oficjalnego i zdecydowanego stanowiska.

Kubańscy demokraci wezwali społeczność międzynarodową, by ratowała ich przed wzrastającą brutalnością komunistycznego reżimu Fidela Castro. Luis Enrique Ferrer, najmłodszy z kubańskich więźniów politycznych, ogłosił strajk głodowy „aż do końca”, w proteście przeciw sadyzmowi strażników, którzy go wielekroć katowali.

Parlament turecki na nadzwyczajnym posiedzeniu uchwalił reformę kodeksu karnego. Zniknęła tym samym ostatnia przeszkoda przed decyzją Unii Europejskiej o rozpoczęciu negocjacji członkowskich z Turcją.

Ferenc Gyurcsany otrzymał z rąk prezydenta Węgier Ferenca Madla nominację na szefa rządu tego kraju.

Obserwatorzy donieśli, że w odpowiedzi na zakaz wjazdu do Unii Europejskiej, wydany dla 4 wysokiej rangi białoruskich urzędników, Mińsk przygotował listę polityków z USA i UE, którzy zostaną objęci podobnym zakazem. UE oskarża białoruskich urzędników o utrudnianie śledztwa w sprawie porwań opozycjonistów w tym kraju.

Ok. 100 zachodnich polityków i intelektualistów zarzuciło rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi dyktatorskie zapędy i prowadzenie błędnej polityki względem Czeczenii. W liście otwartym, zaadresowanym do prezydenta Rosji oraz szefów państw członkowskich NATO i Unii Europejskiej, sygnatariusze zarzucili rosyjskiemu przywódcy m.in. ograniczanie swobody mediów.

Prezydent Rosji Władimir Putin został wybrany na przewodniczącego Wspólnoty Niepodległych Państw.

W Chinach 4. Plenum XVI Komitetu Centralnego KPCH przyjęło rezygnację Jiang Zemina ze stanowiska przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej. Jiang oddał już namaszczonemu przez siebie następcy, Hu Jintao, stanowisko prezydenta państwa i sekretarza generalnego KPCh, dotąd zachowywał jednak kontrolę nad armią. Według obserwatorów, Hu chciałby prezentować mniej wojownicze podejście rządu Chin do Hongkongu i Tajwanu.

Media doniosły, że chińscy użytkownicy internetowego serwisu informacyjnego Google News, należącego do amerykańskiej firmy Google, nie dostają informacji niewygodnych dla władz komunistycznych w Pekinie.

Iran odrzucił ultimatum Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) odnośnie do zaprzestania wzbogacania uranu. Prezydent Mohammed Chatami oświadczył, że program atomowy Iranu ma charakter pokojowy. Tymczasem izraelski minister obrony Szaul Mofaz powiedział, że jego kraj nie wyklucza militarnego uderzenia na Iran, aby zapobiec produkcji broni nuklearnej przez ten kraj. „Wszystkie możliwości mające temu zapobiec zostaną wzięte pod uwagę” - dodał.

Syria rozpoczęła wycofywanie swoich wojsk stacjonujących w Libanie. Szczegóły dyslokacji syryjskich oddziałów - obecnych w Libanie od 1976 r. - były przedmiotem dyskusji przedstawicieli resortów obrony obu państw.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że codziennie umiera do 10 tys. uchodźców z sudańskiej prowincji Darfur. Główną przyczyną śmierci są choroby, głód i przemoc.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za Kościół i korzenie

2024-05-11 14:30

[ TEMATY ]

Ośno lubuskie

900‑lecie diecezji lubuskiej

Jubileusz diecezji lubuskiej

Karolina Krasowska

- Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim

- Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim

- Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim, gdzie trwają główne obchody 900-lecia dawnej diecezji lubuskiej.

Za nami wykład, okolicznościowy koncert i uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z Tobą spotykać

2024-04-15 14:51

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 16, 23b-28.

Sobota, 11 maja

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Papież Franciszek odwiedzi Kapitol

2024-05-11 13:55

[ TEMATY ]

Rzym

Papież Franciszek odwiedzi Wzgórze Kapitolińskie w Rzymie 10 czerwca o godzinie 9:00. Wiadomość, która została ogłoszona przez kapelana lokalnej policji Roma Capitale, ks. Massimo Cocci, podczas inauguracji nowego posterunku policji drogowej na Piazza del Campidoglio, została teraz potwierdzona przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

26 marca 2019 r., dokładnie dziesięć lat po ostatniej wizycie papieża na Kapitolu, papież Franciszek odwiedził Campidoglio - Kapitol. Ówczesna burmistrz Rzymu, Virginia Raggi (dziś burmistrzem jest Roberto Gualtieri), przyjęła papieża w Palazzo Senatorio, a następnie towarzyszyła mu w prywatnym spotkaniu w swoim gabinecie. Była także u jego boku podczas innych etapów wizyty, w tym ostatnim w Sali Juliusza Cezara, skąd papież zaapelował do Rzymu i Rzymian: "Niech Rzym, zapłodniony krwią męczenników umie czerpać ze swej kultury, ukształtowanej przez wiarę w Chrystusa zasoby kreatywności i miłości niezbędne do przezwyciężenia obaw, które grożą zablokowaniem inicjatyw i możliwych dróg. Mogą one sprawić, że miasto rozkwitnie, stanie się bardziej braterskie i stworzy możliwości rozwoju, zarówno obywatelskiego jak i kulturowego, gospodarczego i społecznego. Niech Rzym będzie miastem mostów, a nie murów!".

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję