Reklama

Wiara

Hołd z kwiatów złożony Niepokalanej

- Oby nigdy w Ojczyźnie Jasnej Góry nie zabrakło światła nadziei – wołał abp Wacław Depo na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Metropolita częstochowski dokonał aktu zawierzenia Kościoła, Polski i świata Maryi. Zimno nie zniechęciło pielgrzymów i wiernych arch. częstochowskiej zgromadzonych na jasnogórskim placu. By oddać hołd Niepokalanej, przybyło wielu wiernych, nawet z daleka.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

- Każdego dnia gazety, radio, telewizja nagłaśniają zło, przyzwyczajając nas do najtragiczniejszych rzeczy i sprawiając, że znika nasza wrażliwość sumienia i osobista odpowiedzialność – mówił abp Depo i podkreślił, że Maryja, której „Niepokalanie Poczęcie jest znakiem prymatu łaski Bożej, miłosierdzia nad światem” w swej macierzyńskiej trosce pomaga doświadczać zwycięstwa łaski nad grzechem.

- Spraw, abyśmy nie utracili światła łaski nawet w najtrudniejszych chwilach. Pomóż nam przezwyciężyć grozę zła i kłamstwa, które zamykają drogi ku przyszłości. Od zarazy, epidemii światowej, głodu, ognia i wojny wybaw nas. Ty, która jesteś z woli Chrystusa zapowiedzią nowego świata odnowionego miłością miłosierną Zbawiciela, wysłuchaj nas! - wołał metropolita częstochowski.

Reklama

Główny celebrans na podnośniku wozu strażackiego przygotowanego przez Państwową Straż Pożarną w Częstochowie został uniesiony na wysokość figury Niepokalanej, gdzie złożył wiązankę z białych kwiatów.


Podziel się cytatem

- Chcemy w tym znaku hołdu Matce Bożej podkreślić naszą jedność z Ojcem Świętym, naszą miłość do Kościoła. Módlmy się o to, abyśmy odpowiadali tak jak Maryja osobistym „fiat” na każdą łaskę, z którą Bóg przychodzi w naszym życiu - mówił przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Wyraził wdzięczność wszystkim, którzy uczestniczyli w uroczystości „Hołdu z kwiatów”. Przybyli licznie mieszkańcy Częstochowy, pielgrzymi, przedstawiciele zakonów i zgromadzeń zakonnych, ruchów i stowarzyszeń. - Matka Boża jest naszą ucieczką i ostoją, daje nam dużo nadziei i wiary, Ona zawsze nas wspiera i prowadzi - mówili.

Karol Porwich/Niedziela

Reklama

Uroczystość jest nawiązaniem do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Matce Najświętszej. W częstochowskim sanktuarium kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i wszyscy zgromadzeni.

Reklama

Na Jasnej Górze hołd Maryi składany jest pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem, gdzie do 1917r. był pomnik cara. W stanie wojennym był pod nią układany krzyż ze zniczy na znak jedności Polaków, tu modlą się wchodzący na Jasną Górę pielgrzymi.


Podziel się cytatem

Uroczystość zawierzenia na placu przed szczytem poprzedziły Nieszpory w Kaplicy Matki Bożej.

Karol Porwich/Niedziela

Tegoroczna uroczystość ku czci Niepokalanej upływała na Jasnej Górze w duchu szczególnej wdzięczności za Kościół, za wspólnotę, która zrodziła nas do wiary.

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

2021-12-09 08:59

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Dzień Kobiet

Karol Porwich/Niedziela

O tym, ze dziś toczy się walka o naturę kobiety, o plan Stwórcy wobec kobiecości mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski podczas Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. Spotkanie wpisało się w przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, przypomniano jego nauczanie o kobietach i do kobiet. Jego organizatorami byli: częstochowski oddział Civitas Christiana i klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze.

- Patrzymy z podziwem na geniusz kobiecości, który wyraża się w szczególnej wrażliwości na dobro, prawdę i piękno. Pragniemy razem z wami, tutaj obecnymi, i z każdą kobietą w naszej ojczyźnie, prosić dzisiaj o to, by żadna z was, tego geniuszu nie zagubiła, nie rozmieniła na drobne pocieszenia. Świat bez kobiety, bez kobiety wiernej swemu powołaniu byłby światem z pewnością mniej ludzkim, wyobcowanym z najistotniejszych wartości, które decydują o ludzkim szczęściu – mówił do kobiet przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Wyraził ubolewanie, że „ze smutkiem czasem dostrzegamy, że współczesna cywilizacja próbuje niekiedy w sposób cyniczny wykorzystywać słuszne postulaty obrony godności oraz równouprawnienia płci do podstępnej walki z kobiecością i z kobietą”.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz rapuje modlitwę z medalika św. Benedykta

2022-01-17 09:42

[ TEMATY ]

modlitwa

muzyka

muzyka chrześcijańska

youtube.com

Crux Sacra to tytuł nowego utworu białostockiego rapera Heresa i ks. Adama Ulatowskiego, duszpasterza z Łap. Treścią nawiązuje do modlitwy egzorcyzmu którego skrót znajduje się na medaliku św. Benedykta.

Utwór powstał by przypomnieć o mocy znaku krzyża i konieczności prowadzenia walki duchowej. To kolejna już wspólna produkcja tego duetu. Od wielu lat starają się w przestrzeni Internetu umieszczać Boże treści w atrakcyjny sposób. Czy im się to udaje? Oceńcie sami.

CZYTAJ DALEJ

Narodowe Centrum Krwi: stany magazynowe krwi i jej składników są zabezpieczone

2022-01-18 07:52

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

krew

Adobe Stock

Stany magazynowe krwi i jej składników są na razie zabezpieczone. Centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa realizują 100 procent zapotrzebowania zgłaszanego przez szpitale – poinformowało PAP Narodowe Centrum Krwi.

Amerykański Czerwony Krzyż (ARC) ogłosił pierwszy w historii kraju kryzys krwiodawstwa. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią braki w dostawach krwi odczuwają pacjenci i szpitale na całym świecie. Problem niedoboru krwi pojawił się też w Europie. Władze medyczne Hiszpanii wskazują, że w 2020 r. liczba zgłoszeń dawców krwi była najniższa od dekady. W Niemczech w czasie pandemii też zmniejszyła się liczba dawców, a – jak podkreślają media – zapotrzebowanie klinik na rezerwy krwi jest wysokie. We Francji na wielu oddziałach zapasy są na alarmująco niskim poziomie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję