Reklama

Niedziela Wrocławska

O Watykanie w... Oławie

W ramach autorskich spotkań Magdalena Wolińska-Riedi odwiedziła Oławę. W budynku oławskiego liceum zgromadzili się licznie mieszkańcy miasta, aby wysłuchać opowieści autorki oraz zadać pytania.

Aleksandra Rożniatowska i Wojciech Bylica

Spotkanie prowadzone było przez Piotra Wróbla. Na samym początku Magdalena Wolińska -Riedi opowiedziała słuchaczom o genezie przybycia do Watykanu. Wspominała, jak żyją tam nasi rodacy oraz o tym jak poznała swojego męża- gwardzistę szwajcarskiego. Co ciekawe, prowadzący pytał o szczegóły zapytał o szczegóły związane z pełnieniem tak ważnej i prestiżowej funkcji.

Reklama

Konferansjer poprosił dziennikarkę o wspomnienie z czasów jej życia za Spiżową Bramą. M. Wolińśka - Riedi odpowiedziała, że na początku było jej ciężko odnaleźć się w nowej rzeczywistości, środowisku, ponieważ jej sąsiadami byli kardynałowie oraz inni współpracownicy papieża. Zauważalna była również spora liczba i obecność kamer, co było dla niej nową rzeczywistością. Dziś natomiast jako korespondentka TVP podróżuje po świecie, towarzysząc Ojcu Świętemu, relacjonując pielgrzymki papieskie.

Pod koniec wizyty zebrani goście mogli zadawać pytania dziennikarce. Zapytana o dzisiejszą młodzież, o sposób i możliwość utrzymania ich bliżej kościoła. - Jest to możliwe, ale w Kościele musi dziać się coś więcej - powiedziała autorka, wspominając przy tym czasy swojej młodości, kiedy odbywały się spotkania w salkach katechetycznych i to tam tworzyły się nowe i trwałe na lata przyjaźnie, młodzież trzymała się razem. Zaznaczyła, że ludzie muszą być wierni wartościom, a te wartości należy przekazywać młodym ludziom, przez rodziców musi być uświadamiana o wierze.

MagdalenaWolińska-Riedi została również zapytana o wspomnienie o swoim dalekim przodku, św. Jacku Odrowąż. Dziennikarka wspomniała również o rodowitej oławiance, wnuczce króla Jana III Sobieskiego – Marii Klementynie, której grób znajduje się w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie. Na koniec spotkania można było otrzymać pamiątkowy wpis do książki oraz zamienić serdeczne słowo z autorką.

2021-11-27 23:46

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: „diaboliczny” atak zwolenników aborcji na narodowe sanktuarium maryjne w Waszyngtonie

2022-01-22 10:18

[ TEMATY ]

aborcja

nationalshrine/facebook

W czwartek 20 stycznia, w przeddzień Marszu dla Życia w Waszyngtonie, organizacja „Catholics for Choice” (Katolicy za wyborem) przypuściła hybrydowy atak na tamtejsze Narodowe Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia. Podczas wieczornej Mszy św. i modlitwy w intencji matek, które popełniły grzech aborcji oraz za ich nienarodzone dzieci, na wieży świątyni wyświetlono napis „Katolicy «za wyborem», nie jesteście sami” (Pro-Choice Catholics – You Are Not Alone).

Akcję tę natychmiast potępili biskupi amerykańscy. Znany z obrony życia abp Salvatore J. Cordileone z San Francisco napisał na swoim twitterze:

CZYTAJ DALEJ

Wincenty Pallotti

Niedziela sosnowiecka 6/2005

[ TEMATY ]

wspomnienia

wspomnienie

TER

Rzeźba św. Wincentego Pallottiego

Rzeźba św. Wincentego Pallottiego

Włoski ksiądz katolicki, założyciel Pallotynów, urodził się w Rzymie 21 kwietnia 1795 r.

Był pełnym gorliwości apostolskiej kapłanem diecezjalnym. W 1835 r. z grona jego przyjaciół i współpracowników - księży, zakonników i świeckich - powstało Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego. Wkrótce Pallotti powołał do życia wspólnotę księży i braci (Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego - Pallotyni), mającą na celu zakładanie, ożywianie i scalanie Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Obecnie ze wspólnotą księży i braci współdziała kilka wspólnot sióstr, instytuty świeckie i stowarzyszenia świeckich. Swoje dzieło oddał Pallotti pod opiekę Maryi, Królowej Apostołów. W Niej widział najbardziej autentyczny przykład apostolstwa dla wszystkich katolików, a w szczególności świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi na Synodzie

2022-01-22 17:41

[ TEMATY ]

synod

Legnica

młodzież

ks. Piotr Nowosielski

W ramach XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka, 22 stycznia 2022 r. w Legnicy, odbyło się czwarte spotkanie na szczeblu diecezjalnym, na które zaproszono młodzież.

Pojawili się na nim młodzi ludzie którzy zrzeszeni są w ruchach i wspólnotach, są uczniami szkół katolickich, ale także studentami i ludźmi świeckimi wchodzącymi w dorosłe życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję