Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków - Mistrzejowice

By się odrodzić, musimy być konsekwentni

    W parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie - Mistrzejowicach 27 listopada rozpoczęły się dwudniowe rekolekcje, które na zaproszenie Stowarzyszenia Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenia” prowadzi o. Jacek Paszko z Tyńca.

Norbert Polak

Uczestnicy rekolekcji zastanawiali się, jak wykorzystywać wolność na wspólny pożytek

Uczestnicy rekolekcji zastanawiali się, jak wykorzystywać wolność na wspólny pożytek

    Msza św. została odprawiona w intencji zdrowia i błogosławieństwa Bożego dla o. Leona Knabita, asystenta kościelnego Stowarzyszenia, który obecnie przebywa w szpitalu.

    W homilii o. Jacek wskazał, co jest jedną z przyczyn dzisiejszego kryzysu ludzkiej kondycji.- Wiele decyzji, które ludzie dzisiaj podejmują, są emocjonalne. Pod wpływem chwili, rozczarowania, a wiecie dobrze, że w emocjach niekontrolowanych siedzi diabeł. Dlatego przekazujcie ludziom, że nie ma usprawiedliwienia dla apostazji. Bo to jest dzisiaj takie nowoczesne, należy do dobrego tonu, chlubią się, że nie posyłają dzieci na katechizację, nie chodzą do kościoła.

Reklama

    Duchowny, odwołując się do postaci kard. Wyszyńskiego, wskazał, że Prymas Tysiąclecia pragnął, by zasady wiary katolickiej były w Polsce pogłębiane i dobrze rozumiane, gdyż tylko na solidnym fundamencie naród może budować swoją egzystencję. Podkreślił również konsekwencję, jako wyznacznik dobrego życia. - Siedzę od 36 lat w konfesjonale, to widzę te dramaty. Z jednym ma dziecko, z drugim ma dziecko, została sama z trzecim dzieckiem. Zauważył, ze te sytuacje często wynikają z powodu wyjazdów z granicę. I zaznaczył: -Kościół musi nauczyć ludzi wymagać napraw krzywd, które zrobili bliźniemu. Masa ludzi idzie do konfesjonału i po rozgrzeszeniu uważa, że to jest koniec. Dostajesz pokutę, koronkę czy różaniec, ale trzeba naprawić to, coś zepsuł. Po Mszy św. o. Paszko wygłosił drugą naukę tym razem na temat modlitwy.

    O inicjatywie rekolekcji „Niedzieli” opowiedziała prezes koła Jana Pawła II, podlegającego Stowarzyszeniu, p. Lucyna Lubańska. Wskazała, że odwołanie się do kard. Wyszyńskiego jako wzoru nie jest przypadkowe. - Kardynał Wyszyński to był apostoł wolności. Aspekt wolności był dla niego bardzo ważny. Uczył jej nas w najtrudniejszym okresie, wskazywał drogi w czasach stalinowskich. Czynił to jeszcze przed wojną, gdyż sam był członkiem „Odrodzenia”. Był naszym ojcem, wskazywał drogę do Chrystusa, w jaki sposób wzbogacać swoje wnętrze i podkreślał, że odrodzenie rozwija się dzięki życiu z łaską Bożą.

    Kolejna nauka w ramach rekolekcji odbędzie się jutro, o godz. 12.


2021-11-27 22:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zabytkowa Biblia, odkryta w archiwum parafii w Rajczy, wciąż rodzi wiele pytań

2022-01-22 11:20

[ TEMATY ]

Biblia

Adobe.Stock.pl

Odkryto najstarszy znany egzemplarz Pisma Świętego przechowywany w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej. Wydana w 1561 r. w Pradze Biblia znajdowała się dotąd w archiwum parafii w Rajczy na Żywiecczyźnie, przy granicy polsko-słowackiej. Stamtąd trafiła w ręce ks. dr. Czesława Chrząszcza, archiwisty i notariusza w bielskiej kurii, który podkreśla, że wokół zagadkowego woluminu jest wciąż wiele pytań.

Egzemplarz zabytkowej Biblii jest starannie wydany, wzbogacony kunsztownymi ilustracjami i pięknymi inicjałami, rozpoczynającymi rozdziały poszczególnych ksiąg i akapitów. „To Biblia zapisana w języku czeskim. Obejmuje ona zarówno księgi proto-, jak i deuterokanoniczne - te ostatnie umieszczono na jej końcu” – wyjaśnia ks. Chrząszcz, wskazując, że prawdziwym odkrywcą zabytku jest proboszcz rajczański ks. Andrzej Zawada.

CZYTAJ DALEJ

Co bł. kard. Wyszyński mówił o babciach i dziadkach?

2022-01-22 14:25

[ TEMATY ]

Wyszyński

Instytut Prymasowski Stefana Kard. Wyszyńskiego

Dziadkowie są często pierwszymi wychowawcami i nauczycielami. Rozpieszczają, przekazują wiarę, uczą pracowitości i są strażnikami rodzinnych opowieści. W nauczaniu Kościoła podkreśla się godność, mądrość i doświadczenie życiowe osób starszych. Papież Franciszek nazywa dziadków „strażnikami i gwarantami wiary, którzy zachowują pamięć Kościoła i przekazują ją młodym pokoleniom”. O darze obecności osób starszych w rodzinie przypominał w swoim nauczaniu bł. kard. Stefan Wyszyński.

Nie ma nic piękniejszego niż uśmiech dziadków trzymających w ramionach nowo narodzonego wnuka lub wnuczkę. Pierwsze spojrzenie, przytulenie - od tego momentu powstaje więź na całe życie. Bycie babcią i dziadkiem to praca w niepełnym wymiarze godzin, która przynosi ogromną radość i satysfakcję. Dziadkowie zajmują kluczowe miejsce w rodzinach. Są strażnikami rodzinnych opowieści, dostawcami porad życiowych i mają ogromne pokłady cierpliwości. Nic dziwnego, że czujemy potrzebę okazywania im wdzięczności. Bez nich nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej! Z nimi uczymy się modlitw, poznajemy Pismo Święte, nabieramy doświadczeń i wskazówek, które są przydatne w dorosłym życiu. Ewangelia wg św. Mateusza rozpoczyna się od genealogii Jezusa, przypomina o jego przodkach.

CZYTAJ DALEJ

Warto pięknie żyć - 5. rocznica śmierci Helenki Kmieć

2022-01-22 22:13

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Archidiecezja Krakowska

- Była gotowa oddać życie za wiarę. To podstawa, by po 5 latach myśleć o jej procesie beatyfikacyjnym – uważa bp Jan Zając.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję