Reklama

Franciszek

Papież: nie przestawajcie marzyć i podążajcie swoją drogą

Franciszek spotkał się w Międzynarodowym Kolegium Papieskim Maria Mater Ecclesiae z młodzieżą ze Szkoły Politycznej „Fratelli Tutti” Fundacji Scholas Occurrentes. Uczestniczyli w nim młodzi ludzie pomiędzy 16 a 27 rokiem życia z 41 krajów i 5 kontynentów. Reprezentowali różne kultury i religie oraz wywodzili się z różnych kontekstów społeczno-gospodarczych. Byli wśród nich uchodźcy, ubiegający się o azyl, studenci renomowanych uczelni oraz młodzi wykluczeni z systemu edukacyjnego.

[ TEMATY ]

szkoła

młodzież

papież Franciszek

Ojciec Święty obejrzał najpierw przedstawienie teatralne, przygotowane przez młodzież zatytułowane: „Oblicza pandemii”. Następnie Papież rozmawiał z młodymi o świecie, który przedstawili w spektaklu, o tym, jak przełożyć ich wrażliwość na konkretne działania po powrocie do krajów, z których przybyli oraz co nowego wniosła pandemia do spojrzenia na życie. Franciszek odpowiedział również na pytania młodzieży.

W rozmowie z młodymi ludźmi Franciszek mówił o potrzebie rozwijania zdolności spotkania. Bez niej człowiek staje się skostniały i popada w społeczną poprawność. Należy zachować kreatywność, która zawsze wiąże się z ryzykiem, ale bez niej ludzie przywdziewają maski i tracą swoją niepowtarzalną osobowość.

W rozmowie z młodymi Ojciec Święty dotknął także tematu migracji, która jest opuszczeniem z konieczności swojego miejsca na ziemi i wiąże się z wyruszeniem w drogę, aby żyć jak wolny człowiek. Problem uchodźców to według Papieża nie liczby, ale konkretni ludzie, bracia i siostry, którzy często są ofiarami bezwzględnych handlarzy i nie mogą znaleźć trwałego oparcia w życiu. Nie wiedzą, dokąd pójść, często są odpychani i trafiają do obozów, gdzie są poniżani i wykorzystywani. Życie uchodźcy to często życie na ulicy, gdzie jest się ignorowanym, deptanym oraz traktowanym jak śmieć. Franciszek zwrócił uwagę, że trzeba dzisiaj otworzyć serca dla uchodźców, bo oni nie przybywają w celach turystycznych ani komercyjnych, ale po prostu, aby żyć i w tym celu także ryzykują swoje życie. Uchodźcy mogą wiele nauczyć tych, którzy nie są zmuszeni, aby uciekać ze swoich ojczyzn.

„Mogą nas nauczyć uciekania z więzień stworzonych przez nawyki społeczne, narzucane z góry, mówiące nam, co jest społecznie poprawne. Przez nie stajemy się nieprzemakalni, zanika nasza zdolność odczuwania, którą one wręcz blokują. Uchodźca ucieka, ponieważ nosi w sobie pragnienie wolności i sprawiedliwości, ma zdolność odczuwania – podkreślił Papież. – Pytam każdego z was, młodych ludzi: czy pozwalasz swoim uczuciom wzrastać, abyś mógł je następnie rozeznać, czy też je ukrywasz? Jeśli ukrywasz swoje uczucia, one później wybuchną, i to wybuchną źle, w postawach społecznych, które widzimy każdego dnia. Jeśli pozwolisz, aby twoje uczucia wyszły na jaw, masz obowiązek je rozeznać i skonfrontować się z nimi, to da ci dojrzałość.“

2021-11-26 19:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#ZEROKOMPROMISÓW

„Nie sprzedajemy wyrobów nikotynowych nieletnim” – pod takim hasłem ruszyła jesienią 2020 r. kampania #ZEROKOMPROMISÓW. Jej celem jest uświadomienie społeczeństwu, jak ważne jest przestrzeganie przez sprzedawców ustawowego zakazu sprzedaży wyrobów zawierających nikotynę nieletnim.

Według statystyk, każdego dnia może po nie sięgać nawet 500 nieletnich chłopców i dziewcząt. Do kontaktu z papierosami przyznaje się ok. 70% uczniów w wieku 12 lat. To szokujące dane, o których zredukowanie warto walczyć. Tym bardziej że – według raportu IBRIS z listopada 2020 r. – wśród nastolatków rośnie w bardzo szybkim tempie popularność innej kategorii, tzw. wyrobów nowatorskich, czyli podgrzewaczy tytoniu. Przez laików są one mylnie utożsamiane z e-papierosami. Raport mówi, że chociaż podgrzewacze tytoniu są obecne na polskim rynku dopiero od 2017 r., to aż 25% badanej młodzieży w wieku 15-18 lat deklaruje, że podgrzewało tytoń, i jako powód wskazuje „aspiracyjność oraz większe zbliżenie do tradycyjnych papierosów niż e-papierosy”.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Polska pokazała, że można być żywą Ewangelią dla Ukrainy.

2023-01-30 21:43

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Leon Dubrawski

Biskup Leon Dubrawski

Od prawie roku Ukraina dzielnie broni się przed inwazją rosyjską. Od samego początku Polacy dzielnie wspierają naród ukraiński. O pomocy Ukrainie, wdzięczności Polakom i trudzie wojny opowiada biskup Leon Dubawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej oraz wiceprzewodniczący Episkopatu Ukrainy.

Od początku wojny Polacy otworzyli swoje serca i domy, aby pomagać mieszkańcom Ukrainy w ciężkim dla nich czasie wojny. Czy prawie rok od rozpoczęcia wojny ta pomoc nadal jest udzielana?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję