Reklama

Aktualności

Papież przypomina o znaczeniu kościelnego szkolnictwa

Historia waszej uczelni to doskonały przykład tego, jak skuteczne i owocne jest przymierze między wiarą i nauką, teologią i wiedzą, wymiarem duchowym i racjonalnością – pisze Papież we wprowadzeniu do książki, w której zebrano teksty magisterium Kościoła skierowane do Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca we Włoszech. Teksty te są świadectwem, jak ważna jest dla Kościoła misja wychowawcza – podkreśla Franciszek.

[ TEMATY ]

Franciszek

YouTube

Nawiązując do tytułu konstytucji apostolskiej św. Jana Pawła II "Ex corde Ecclesiae", Franciszek podkreśla, że rozwijanie kościelnego szkolnictwa wyższego jest dla Kościoła potrzebą serca, bo wymaga tego wychowanie i wykształcenie nowych pokoleń. W historii uniwersytetu włoskich katolików jest coś niezwykłego i cudownego – przypomina papież. Założony w niespokojnym okresie międzywojenny, napotykał wiele przeszkód i zawsze borykał się z ogromnymi trudnościami finansowymi i organizacyjnymi. Potrafił jednak pokonać wszelkie przeszkody i stopniowo poszerzał zakres swojej działalności edukacyjnej i kulturalnej, aż stał się jednym z najważniejszych uniwersytetów katolickich w Europie i na świecie. Jest to historia, o której należy pamiętać, chociażby po to, by wyrazić wdzięczność Panu Bogu i tym wszystkim, którzy, począwszy od założycieli, pracowali nad tym, by był on jaśniejącym światłem chrześcijańskiej edukacji i przejawem kompetentnej obecności katolików w społeczeństwie.

Franciszek podkreśla, że niezbędna dziś jest odnowa i ożywienie katolickiego szkolnictwa, w tym również wyższego, aby stało się ono bardziej misyjne. Po drugie, konieczne jest - i stanowi to szczególne zadanie katolickich instytucji akademickich - wypracowanie nowej epistemologii, która pozwoli na zintegrowanie tradycyjnej wiedzy i antropologii personalistycznej z wymogami współczesnej wiedzy i innowacjami w różnych dziedzinach nauki: od neuronauki do komunikacji cyfrowej, od podejścia kwantowego i systemowego do mądrego i wyważonego wykorzystania sztucznej inteligencji.

2021-11-25 15:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Jezus uczy nas natarczywości w modlitwie

[ TEMATY ]

Franciszek

screenshot/TV Vaticana

Musimy być odważni, gdy Pana o coś prosimy - powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Zaznaczył, że Bóg jest przyjacielem, który może dać nam to, czego potrzebujemy. Ojciec Święty nawiązał w swojej homilii do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Łk 11, 5-13), gdzie mowa o wytrwałości w modlitwie.

Franciszek przypomniał, że Pan Jezus mówi swoim uczniom o człowieku, który o północy puka do domu przyjaciela i prosi go o coś do jedzenia. Przyjaciel odpowiada, że nie jest to odpowiedni moment, bo jest już jest w łóżku, ale potem wstaje i daje mu to, o co prosi. W tym kontekście papież wskazał, że Pan Jezus mówiąc o natarczywości w modlitwie chce nas nauczyć, jak winniśmy się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Goście z Berdyczowa

2022-01-19 23:35

[ TEMATY ]

Ukraina

Marian Florek

Matka Boża z Berdyczowa

Matka Boża z Berdyczowa

Szkołę Podstawową nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie odwiedziła 19 stycznia delegacja samorządowców i nauczycieli z ukraińskiego Berdyczowa.

Goście ze wschodu, będący w Częstochowie po raz pierwszy, swoją wizytę rozpoczęli od spotkania z Matką Bożą na Jasnej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję