Reklama

Niedziela Częstochowska

Przyznali Jezusowi pierwsze miejsce

W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata parafia Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie dokonała intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Cel tej uroczystości to przede wszystkim oddanie się Sercu Pana Jezusa jako parafia. Kiedy patrzymy na obraz Chrystusa Króla, to w centrum – oprócz Jego korony i berła – widzimy Serce, dlatego dzisiejsza uroczystość jest jak najbardziej odpowiednia do tego, żeby ofiarować się Sercu Pana Jezusa, żeby przyjąć Jezusa jako Króla do własnego serca – wyjaśnił ks. Artur Stopikowski, proboszcz parafii.

Wspólnota przygotowywała się do tego wydarzenia przez udział w 4-dniowych rekolekcjach, które prowadził o. Waldemar Sojka, redemptorysta. – Ich przesłaniem jest doprowadzenie wiernych do osobistej decyzji wyboru Chrystusa na Króla i Pana – powiedział duchowny. Rekolekcjonista wyjaśniał znaczenie pojęć intronizacji i poświęcenia się Bożemu Sercu, a następnie przedstawiał osobisty i rodzinny wymiar intronizacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maciej Orman/Niedziela

Uroczystej Mszy św., podczas której parafia dokonała intronizacji, przewodniczył bp Andrzej Przybylski. – Możemy się teraz poczuć jako jedna rodzina, rodzina i ludzie Króla – podkreślił we wstępie do Eucharystii. Zaznaczył, że gdyby żaden człowiek na świecie nie uznał w Chrystusie Króla, „On i tak Nim będzie, bo Jego moc i władza nie płyną od nas, ale z mocy Boga”. – My na tę moc Boga mamy odpowiadać, bo to jest taki Król, który do niczego nie chce nas zmusić, (...) dlatego czasem jak żebrak staje przy ludzkich sercach i po prostu prosi: oddaj Mi władzę twojego życia. (...) Jeżeli będziesz człowiekiem tego Króla, to twoje królestwo będzie królestwem pokoju, prawdy i miłości, a przecież czegoś takiego bardzo pragniemy – wskazał biskup.

Duchowny zwrócił uwagę, że „chociaż wszystkie akty naszych wewnętrznych decyzji potrzebują również zewnętrzności, to byłyby puste, gdyby nie szło za nimi życie”. Nawiązał także do dzieła życia służebnicy Bożej Rozalii Celakówny, mistyczki i apostołki intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, która podkreślała, że wybór Jezusa na Króla „jest stylem życia całkowicie podporządkowanego woli Jezusa”. – Chciejmy powiedzieć Bogu, że jest naszym Panem i Zbawicielem. Patrząc na te zewnętrzne formy i akty intronizacji Jezusa jako Króla, dokonajmy w sobie takiej wewnętrznej, najgłębszej, ponownej intronizacji Boga: bądź moim Królem, Panie – zachęcił bp Przybylski.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Kazanie wygłosił o. Waldemar Sojka, który na zakończenie rekolekcji podjął temat intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w wymiarze społecznym. – Tak naprawdę chodzi o to, żeby zaprosić Pana Jezusa do każdego miejsca naszego życia. (...) Nie można być trochę chrześcijaninem. Nie można nim być w domu, a w pracy już nie – zauważył redemptorysta.

Za bp. Stanisławem Stefankiem powiedział, że „intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa to nasycenie Bogiem, nasycenie Jezusem i Jego miłością każdego miejsca”. Przypominając z kolei słowa Piusa XII, zaznaczył, że przyczyną upadku i degrengolady społeczeństw jest detronizacja Chrystusa. – Każdego dnia chcemy intronizować Cię, Panie Jezu, czyli stawiać na pierwszym miejscu, żeby Twoja Osoba, Twoja wola była dla nas najważniejsza – przyznał rekolekcjonista.

– Pan Jezus nie chce być Królem Polski, Słowacji czy Węgier. To jest absurd teologiczny i błąd dogmatyczny. Nie można zawężać Jego potęgi i władzy do danego kraju – kontynuował o. Sojka. W tym kontekście nawiązał do sceny, kiedy po rozmnożeniu chleba Jezus oddala się przed tymi, którzy chcieli ustanowić Go przywódcą politycznym. – On chce być Królem naszych serc, nas – stwierdził duchowny. Dodał, że wymiar społeczny intronizacji to również miłość do Kościoła, obrona Kościoła i kapłanów oraz budowa cywilizacji miłości.

Maciej Orman/Niedziela

Redemptorysta przytoczył również słowa skierowane przez Jezusa do Rozalii Celakówny: „Ostoją się tylko te państwa, w których będzie Chrystus królował. Jeśli chcecie ratować świat, trzeba przeprowadzić intronizację we wszystkich państwach i narodach na całym świecie. Tu, jedynie tu jest ratunek. Które państwa i narody jej nie przyjmą i nie poddadzą się pod panowanie słodkiej miłości Jezusowej, zginą bezpowrotnie z powierzchni ziemi i już nigdy nie powstaną”.

Reklama

„Wielkie i straszne grzechy i zbrodnie są Polski. Sprawiedliwość Boża chce ukarać ten naród za grzechy, zwłaszcza za grzechy nieczyste, morderstwa i nienawiść. Jest jednak ratunek dla Polski. Jeśli Mnie uzna za swego Króla i Pana w zupełności przez intronizację, nie tylko w poszczególnych częściach kraju, ale w całym państwie z rządem na czele. To uznanie ma być potwierdzone porzuceniem grzechów, a całkowitym zwrotem do Boga. Tylko we Mnie jest ratunek dla Polski”.

– Jezus już jest Królem. (...) Możemy Go tylko uznać, przyjąć, zaprosić, wybrać, pójść za Nim – podsumował o. Sojka.

Maciej Orman/Niedziela

Po kazaniu miał miejsce akt intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Delegacje poszczególnych wspólnot i stanów odczytywały jego tekst wobec bp. Przybylskiego, który wręczał im pamiątkowy obraz Chrystusa Króla. Następnie delegacje składały pod wystawionym przy ołtarzu obrazem symboliczne róże i podpisywały akt intronizacji.

Intronizacji dokonali: ks. Artur Stopikowski – proboszcz parafii Zesłania Ducha Świętego wraz z jej wikariuszem ks. Norbertem Tomczykiem, siostry sercanki z parafii św. Antoniego z Padwy w Częstochowie, Monika Pohorecka – radna Częstochowy, pracownicy Poczty Polskiej, rzemieślnicy, handlowcy, przedstawiciele firm, pracownicy służby zdrowia, emeryci i chorzy, ludzie związani z kulturą, pracownicy oświaty, młodzież, rodzina wielopokoleniowa oraz stowarzyszenia i ruchy działające w parafii Zesłania Ducha Świętego: Akcja Katolicka, Żywy Różaniec, Różaniec rodziców za dzieci, Wspólnota Miłosierdzia Bożego, Apostolat „Margaretka”, Dom Modlitwy św. Charbela oraz Wspólnota Dzieła Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla Królów i Pana panów.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Po Komunii św. wierni złożyli uroczyste wyznanie wiary, a bp Przybylski poświęcił obrazy przedstawiające Chrystusa Króla i Najświętsze Serce Pana Jezusa.

Na zakończenie biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przestrzegał, że jeżeli wybierzemy sobie na króla kogoś poza Chrystusem, „będziemy jak pachołki, jak niewolnicy, ciągle komuś poddani, ciągle z kimś walczący, ciągle smutni i w stanie wojny”.

Maciej Orman/Niedziela

W liturgii uczestniczyły wspólnoty Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa z częstochowskich parafii: św. Józefa Rzemieślnika, Świętych Pierwszych Męczenników Polski, św. Urszuli Ledóchowskiej i Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz z parafii św. Franciszka z Asyżu w Warszawie.

Uroczystość była przedłużeniem obchodów jubileuszu 20-lecia parafii Zesłania Ducha Świętego, które miały miejsce 31 października, kiedy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania i poświęcił tablicę upamiętniającą zmarłego ks. Romana Łodzińskiego, pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła.

2021-11-21 22:50

Ocena: +7 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cieszył się Kościołem

Oddany duszpasterz, dobry organizator, świetny gospodarz. Po krótkiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. kan. Roman Łodziński, budowniczy kościoła Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie i pierwszy proboszcz parafii pod tym wezwaniem oraz dziekan dekanatu św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.

Zorganizował parafię dosłownie od podstaw. Spędził tu 19 lat i oddał jej całe serce.

CZYTAJ DALEJ

„Napełnił naczynie wodą i zaczął umywać uczniom nogi” (J 13, 5)

Niedziela warszawska 15/2004

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

pl.wikipedia.org

Mistrz Księgi Domowej, "Chrystus myjący nogi apostołom", 1475

Mistrz Księgi Domowej,

1. Wszelkie „umywanie”, „obmywanie się” lub kogoś albo czegoś kojarzy się ściśle z faktem istnienia jakiegoś brudu. Umywanie to akcja mająca na celu właśnie uwolnienie się od tego brudu. I jak o brudzie można mówić w znaczeniu dosłownym i przenośnym, taki też sens posiada czynność obmywania; jest to oczyszczanie się z fizycznego brudu albo akcja symboliczna powodująca uwolnienie się od moralnego zbrukania. To ten ostatni rodzaj obmycia ma na myśli Psalmista, kiedy woła: „Obmyj mnie całego z nieprawości moich i oczyść ze wszystkich moich grzechów …obmyj mnie a stanę się bielszy od śniegu” (Ps 51, 4-9). Wszelkie „bycie brudnym” sprowadza na nas złe, nieprzyjemne samopoczucie, uwolnienie się zaś od owego brudu przez obmycie przynosi wyraźną ulgę.
Biblia mówi wiele razy o obydwu rodzajach zarówno brudu jak i obmycia, czyli oczyszczenia. W rozważaniach niniejszych zajmiemy się obmyciami z brudu w znaczeniu moralnym.

CZYTAJ DALEJ

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

całun turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

- Czy może pani profesor wyjaśnić tytuł swojej nowej książki „Via Sindonis”?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję