Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wznawiają koncerty. Najbliższy już w niedzielę

Anna Utmańczyk-Barcik oraz Tomasz Barcik wystąpili na pierwszym po przerwie koncercie organowym. Następny odbędzie się 21 listopada.

[ TEMATY ]

organy

koncert organowy

Dawid Duda

Anna i Tomasz Barcikowie na próbie przed koncertem.

Anna i Tomasz Barcikowie na próbie przed koncertem.

Po przerwie zostały wznowione Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w parafii św. Elżbiety w Cieszynie. – Ufamy, że będzie można już je przeprowadzać bez żadnych przeszkód, jak długo będzie to tylko możliwe. Ucieszyłem się szczególnie z obecności publiczności – mówi tutejszy organista, Dawid Duda. Parafia organizuje koncerty po to, aby zebrać środki na wyremontowanie instrumentu, który w przyszłym roku będzie miał 110 lat. Organy firmy Rieger mają wyjątkowe brzmienie, stąd też wydarzenie jest okazją, by pokazać jego możliwości szerszej społeczności, niż tylko parafianom.

Na pierwszym po przerwie koncercie wystąpili świeżo upieczeni małżonkowie z Poznania – Anna Utmańczyk-Barcik, która zagrała na altówce, i Tomasz Barcik, który grał na organach. – Poświęciliśmy nasz występ tematyce maryjnej. Wykonaliśmy kilka utworów Ave Maria. Rozpoczęliśmy utworem o takim tytule autorstwa Jana Sebastiana Bacha – mówi Tomasz Barcik.

Po koncercie można było złożyć ofiarę na remont organów. Prócz tego w samej parafii po Mszach św. można nabyć na ten cel specjalne papierowe cegiełki oraz statuetki zawierające oryginalne piszczałki pozyskane z organów podczas prowadzonych prac.

Następny koncert pt.:„Dignus est Agnus” (tłum. Godzien jest Baranek) odbędzie się w niedzielę 21 listopada o godz. 19. Dawid Duda z Cieszyna zagra na organach, a kantorem zaśpiewa Marek Borucki z Poznania.

2021-11-19 20:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Artyści są potrzebni Kościołowi

Z Robertem Grudniem – współtwórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego w kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie, rozmawia Urszula Buglewicz.

Urszula Buglewicz: Przed nami 24. edycja festiwalu, którego powstanie zainspirowała osoba i dzieło św. Jana Pawła II. Koncert inauguracyjny już w niedzielę 7 czerwca.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

[ TEMATY ]

Watykan

niewolnictwo

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

W ostatnich pięciu latach znacznie wzrosła liczba wymuszonych małżeństw oraz ilość niewolniczej pracy – podkreśla Międzynarodowa Organizacja Pracy. Agenda ONZ zaznacza, że zjawisko to dotyka całego globu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję