Reklama

Niedziela w Warszawie

Gala Roku Prymasa Tysiąclecia

Na UKSW odbyła się uroczysta Gala Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w czasie której miała miejsce światowa prapremiera oratorium Tadeusza Melona pt.: „Magnificat de Claromontana”.

[ TEMATY ]

UKSW

bł. kard. Stefan Wyszyński

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

- Dla naszej wspólnoty akademickiej kard. Stefan Wyszyński to postać wyjątkowa, od której ciągle czerpiemy życiodajne siły w obszarze nauki, wychowania i formacji. Dzisiejsza gala jest pięknym akcentem, który wieńczy wszystkie nasze przedsięwzięcia takie jak: konferencje naukowe, wystawy artystyczne, koncerty oraz konkursy w roku Patrona UKSW – powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

W czasie gali wręczono nagrody uczniom i studentom - laureatom w konkursach o prymasie Stefanie Wyszyńskim. Na konkurs plastyczny „Patron szkoły moim oczami”, skierowany do uczniów szkół podstawowych na Mazowszu, które noszą imię kard. Wyszyńskiego napłynęło 180 prac, z których komisja konkursowa wyróżniła kilka najlepszych. Laureaci otrzymali nagrody z rąk rektora UKSW ks. prof. dr hab. Ryszarda Czekalskiego, Ewy Waszkiewicz, dyrektor Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w Warszawie, który był fundatorem nagród oraz ks. prof. dr. hab. Henryka Skorowskiego, przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego na UKSW.

Laureatami konkursu plastycznego w kategorii klas I-III ze szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskiego zostali: Zuzanna Dębska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gończycach, Maciej Mielnicki z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle, Maria Kander z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gończycach. Wyróżnienia otrzymali Jakub Możdżonek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Gocławiu oraz Wiktoria Markowska ze Szkoły Podstawowej w Dziewulach. W kategorii klas IV-VIII nagrody otrzymali: Łucja Bogusz z Publicznej Szkoły Podstawowej w Gocławiu, Maja Flisek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gończycach, Oliwia Chrzanowska ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Warszawie Kobiałce. Wyróżnione zostały także prace Wiktorii Zadrożnej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gończycach oraz Szymona Orzoła z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle.

Natomiast Samorząd Studentów UKSW zorganizował konkurs wiedzy o Patronie. Pierwsze miejsce zajęła Mariola Pirek, drugie – Daniel Śmieciński, a trzecie Marta Czępińska.

Reklama

– Całe złoto tego świata nie wystarczyłoby, żeby wyryć w nim wszystkie refleksje, myśli i lekcje, które pozostawił nam kard. Stefan Wyszyński do wykorzystania w naszym życiu i do przemyślenia – zwróciła uwagę Ewa Waszkiewicz.

Przedstawicielka NBP zaprezentowała monetę kolekcjonerską Narodowego Banku Polskiego z wizerunkiem kard. Stefana Wyszyńskiego, wybitą z okazji beatyfikacji Prymasa – złotą o nominale 100 zł oraz srebrną o nominale 10 zł. Na rewersie złotej monety przedstawiono popiersie Kardynała Stefana Wyszyńskiego z profilu oraz napis: „Serce narodu jest w sercu Boga”. Na rewersie srebrnej monety znalazło się popiersie Prymasa wspartego na pastorale oraz słowa: „Per Mariam – Soli Deo”, co znaczy: Samemu Bogu – przez Maryję.

Kolekcjonerskie monety NBP otrzymali z rąk dyr. Ewy Waszkiewicz członkowie Komitetu Organizacyjnego Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego na UKSW na czele z władzami Uniwersytetu.

Kulminacyjnym punktem gali był koncert oratoryjny „Wierny w służbie Niepodległej - Stefan Kardynał Wyszyński” zorganizowany przez Fundację Dialogu Kultur i Religii. Słowo wstępu wygłosił ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego na UKSW. Wskazał na cztery aspekty nauczania Prymasa Tysiąclecia, które mogą nas jednoczyć.

Pierwszym z nich jest pytanie o to, kim jest człowiek. – Mamy dziś do czynienia z antropologiczną walką o koncepcję człowieka. Kard. Wyszyński mówił, że człowiek jest kimś wielkim. Widział go zawsze w odniesieniu do Boga – podkreślił ks. Skorowski. Dodał, że ważny jest dzisiaj także problem narodu i dziedzictwa ojczyźnianego.

- Czy jest nam jeszcze potrzebna Ojczyzna? Tworzą ją ludzie, ale także ich kultura, jako dzieło ich życia. Jest ona odbiciem i wielkim nośnikiem wartości. Te wartości nas uczą. Dzisiaj w dobie wielkiego sporu o integrację potrzeba powrotu do Ojczyzny i rodzimej kultury. Świat dzisiejszy boi się ludzi znikąd – zaznaczył ks. prof. Skorowski. Zwrócił ponadto uwagę na wizje rodziny kard. Wyszyńskiego.

Reklama

- Rodzina jest wspólnotą zrodzoną z miłości i która rodzi z miłości – podkreślił. Jako ostatni aspekt nauczania Prymasa Tysiąclecia wskazał na jego wizję Europy. Przypomniał słowa kard. Wyszyńskiego, że Europa musi stać się nowym Betlejem i wrócić do wartości humanizmu chrześcijańskiego. – Jeśli się je odrzuci, Europa przestanie być Europą – przestrzegał ks. prof. Skorowski.

Zwieńczeniem gali był utwór oratoryjny Tadeusza Melona pt.: „Magnificat de Claromontana”. W koncercie wystąpił Warszawski Chór Papieski im. Św. Jana Pawła II z udziałem solistów: Bogumiły Dziel-Wawrowskiej (sopran) oraz Roberta Szpręgiela (baryton) pod batutą Zofii Borkowskiej. Patronat nad koncertem objęło Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowe Centrum Kultury.

2021-11-19 10:32

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Tysiąclecia: „Myśl dobrze o wszystkich - nie myśl źle o nikim”

[ TEMATY ]

bł. kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

„Myśl dobrze o wszystkich - nie myśl źle o nikim” - te słowa z ABC Społecznej Krucjaty Miłości kard. Stefana Wyszyńskiego były tematem kolejnego nocnego czuwania na Jasnej Górze wpisującego się w dziękczynienie za jego beatyfikację. Modlitwę „Z bł. Prymasem czuwamy w Domu Matki” tym razem podjęli przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, którego błogosławiony jest patronem. We wspólnocie trwa teraz peregrynacja jego relikwii, które towarzyszyły także jasnogórskiemu spotkaniu.

Modlitwą różańcową wołano o zaprzestanie rozlewu krwi w Ukrainie za wstawiennictwem Prymasa, który sam doświadczył w swoim życiu gehenny wojny. Podkreślono, że zwłaszcza teraz musimy walczyć o to, by nienawiść nie przeniosła się do naszych serc.

CZYTAJ DALEJ

Co daje nam modlitwa w trudnych sytuacjach?

Niedziela Ogólnopolska 45/2022, str. 18

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika: Co daje nam modlitwa w trudnych sytuacjach?

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję