Reklama

Niedziela w Warszawie

Gala Roku Prymasa Tysiąclecia

Na UKSW odbyła się uroczysta Gala Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w czasie której miała miejsce światowa prapremiera oratorium Tadeusza Melona pt.: „Magnificat de Claromontana”.

[ TEMATY ]

UKSW

Kardynał Stefan Wyszyński

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Dla naszej wspólnoty akademickiej kard. Stefan Wyszyński to postać wyjątkowa, od której ciągle czerpiemy życiodajne siły w obszarze nauki, wychowania i formacji. Dzisiejsza gala jest pięknym akcentem, który wieńczy wszystkie nasze przedsięwzięcia takie jak: konferencje naukowe, wystawy artystyczne, koncerty oraz konkursy w roku Patrona UKSW – powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

W czasie gali wręczono nagrody uczniom i studentom - laureatom w konkursach o prymasie Stefanie Wyszyńskim. Na konkurs plastyczny „Patron szkoły moim oczami”, skierowany do uczniów szkół podstawowych na Mazowszu, które noszą imię kard. Wyszyńskiego napłynęło 180 prac, z których komisja konkursowa wyróżniła kilka najlepszych. Laureaci otrzymali nagrody z rąk rektora UKSW ks. prof. dr hab. Ryszarda Czekalskiego, Ewy Waszkiewicz, dyrektor Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w Warszawie, który był fundatorem nagród oraz ks. prof. dr. hab. Henryka Skorowskiego, przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego na UKSW.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Laureatami konkursu plastycznego w kategorii klas I-III ze szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskiego zostali: Zuzanna Dębska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gończycach, Maciej Mielnicki z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle, Maria Kander z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gończycach. Wyróżnienia otrzymali Jakub Możdżonek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Gocławiu oraz Wiktoria Markowska ze Szkoły Podstawowej w Dziewulach. W kategorii klas IV-VIII nagrody otrzymali: Łucja Bogusz z Publicznej Szkoły Podstawowej w Gocławiu, Maja Flisek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gończycach, Oliwia Chrzanowska ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Warszawie Kobiałce. Wyróżnione zostały także prace Wiktorii Zadrożnej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gończycach oraz Szymona Orzoła z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle.

Natomiast Samorząd Studentów UKSW zorganizował konkurs wiedzy o Patronie. Pierwsze miejsce zajęła Mariola Pirek, drugie – Daniel Śmieciński, a trzecie Marta Czępińska.

– Całe złoto tego świata nie wystarczyłoby, żeby wyryć w nim wszystkie refleksje, myśli i lekcje, które pozostawił nam kard. Stefan Wyszyński do wykorzystania w naszym życiu i do przemyślenia – zwróciła uwagę Ewa Waszkiewicz.

Przedstawicielka NBP zaprezentowała monetę kolekcjonerską Narodowego Banku Polskiego z wizerunkiem kard. Stefana Wyszyńskiego, wybitą z okazji beatyfikacji Prymasa – złotą o nominale 100 zł oraz srebrną o nominale 10 zł. Na rewersie złotej monety przedstawiono popiersie Kardynała Stefana Wyszyńskiego z profilu oraz napis: „Serce narodu jest w sercu Boga”. Na rewersie srebrnej monety znalazło się popiersie Prymasa wspartego na pastorale oraz słowa: „Per Mariam – Soli Deo”, co znaczy: Samemu Bogu – przez Maryję.

Kolekcjonerskie monety NBP otrzymali z rąk dyr. Ewy Waszkiewicz członkowie Komitetu Organizacyjnego Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego na UKSW na czele z władzami Uniwersytetu.

Reklama

Kulminacyjnym punktem gali był koncert oratoryjny „Wierny w służbie Niepodległej - Stefan Kardynał Wyszyński” zorganizowany przez Fundację Dialogu Kultur i Religii. Słowo wstępu wygłosił ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego na UKSW. Wskazał na cztery aspekty nauczania Prymasa Tysiąclecia, które mogą nas jednoczyć.

Pierwszym z nich jest pytanie o to, kim jest człowiek. – Mamy dziś do czynienia z antropologiczną walką o koncepcję człowieka. Kard. Wyszyński mówił, że człowiek jest kimś wielkim. Widział go zawsze w odniesieniu do Boga – podkreślił ks. Skorowski. Dodał, że ważny jest dzisiaj także problem narodu i dziedzictwa ojczyźnianego.

- Czy jest nam jeszcze potrzebna Ojczyzna? Tworzą ją ludzie, ale także ich kultura, jako dzieło ich życia. Jest ona odbiciem i wielkim nośnikiem wartości. Te wartości nas uczą. Dzisiaj w dobie wielkiego sporu o integrację potrzeba powrotu do Ojczyzny i rodzimej kultury. Świat dzisiejszy boi się ludzi znikąd – zaznaczył ks. prof. Skorowski. Zwrócił ponadto uwagę na wizje rodziny kard. Wyszyńskiego.

- Rodzina jest wspólnotą zrodzoną z miłości i która rodzi z miłości – podkreślił. Jako ostatni aspekt nauczania Prymasa Tysiąclecia wskazał na jego wizję Europy. Przypomniał słowa kard. Wyszyńskiego, że Europa musi stać się nowym Betlejem i wrócić do wartości humanizmu chrześcijańskiego. – Jeśli się je odrzuci, Europa przestanie być Europą – przestrzegał ks. prof. Skorowski.

Zwieńczeniem gali był utwór oratoryjny Tadeusza Melona pt.: „Magnificat de Claromontana”. W koncercie wystąpił Warszawski Chór Papieski im. Św. Jana Pawła II z udziałem solistów: Bogumiły Dziel-Wawrowskiej (sopran) oraz Roberta Szpręgiela (baryton) pod batutą Zofii Borkowskiej. Patronat nad koncertem objęło Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowe Centrum Kultury.

2021-11-19 10:32

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica uwięzienia Prymasa Wyszyńskiego

„Człowiek bezprawny” - tak kard. Stefan Wyszyński nazywał sam siebie w czasie trzyletniego internowania. 25 września mija 67 lat od jego aresztowania. Komuniści więzili go w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku na Śląsku Opolskim i Komańczy w Bieszczadach.

Był późny piątkowy wieczór 25 września 1953 roku. Zmęczony prymas wrócił do rezydencji na ul. Miodowej po uroczystościach ku czci bł. Władysława z Gielniowa i od razu udał się na spoczynek. Pół godziny później do jego pokoju zapukał kapelan ks. Hieronim Goździewicz z informacją, że „jacyś panowie” dobijają się do bramy. – O tej porze? – zdziwił się prymas i tknięty przeczuciem, a może już pewnością wstał, ubrał się i kazał wpuścić „gości”. Schodząc z piętra na parter zapalił wszystkie światła – niech Warszawa wie, co dzieje się w domu prymasa. W tym samym czasie inna grupa „gości” przeskoczyła przez mur okalający pałac i natknęła się na sekretarza prymasa bp. Antoniego Baraniaka. – Ci panowie chcieli strzelać – relacjonował później kard. Wyszyńskiemu. – Szkoda, że nie strzelali, wiedzielibyśmy, że to napad, a tak to nie wiemy, co sądzić o tym nocnym najściu – odpowiedział prymas.
CZYTAJ DALEJ

Podano program drugiego konsystorza zwołanego przez Leona XIV

2026-06-23 08:34

[ TEMATY ]

konsystorz

Leon XIV

‑25 stopni

drugi

Vatican Media

Sprawy świata, medytacje, debaty: drugi konsystorz Leona XIV

Sprawy świata, medytacje, debaty: drugi konsystorz Leona XIV

Jak napięcia, podziały i konflikty na świecie wpływają na życie naszych Kościołów i narodów? Jak budować pojednanie i pokój? – to dwa z wielu pytań, nad którymi będą zastanawiać się i dyskutować kardynałowie zaproszeni przez Papieża na nadzwyczajny konsystorz 26 i 27 czerwca. Kardynałów poproszono o zachowanie najwyższej dyskrecji w sprawie przebiegu obrad, aby utrzymać atmosferę braterskiego dialogu. Jedną z medytacji wygłosi kard. Grzegorz Ryś.

Będzie to drugi konsystorz zwołany przez Leona XIV, po styczniowym spotkaniu, które zgromadziło w Watykanie 170 kardynałów – zarówno elektorów, jak i nieelektorów – z całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bydgoskiej

2026-06-23 17:48

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

diecezja.bydgoska.pl

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji bydgoskiej.

Ks. Dominik Grolewski mianowany wikariuszem Parafii Rzymskokatolickiej świętego Wawrzyńca w Nakle nad Notecią
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję