Reklama

Niedziela Częstochowska

Film częstochowskiego twórcy nagrodzony na Festiwalu Losy Polaków 2021

W październiku odbył się w Warszawie XVI Festiwal Losy Polaków 2021. Jego celem jest promocja polskiej historii, kultury i tradycji wśród odbiorców krajowych, a także wśród środowisk polonijnych na świecie. Na festiwal przysłano ponad 150 filmów, programów multimedialnych i radiowych z ponad 30 krajów.

[ TEMATY ]

film

Jasna Góra

pielgrzymka

Warszawa

Krzysztof Kasprzak

Kadr z filmu „Warszawska pielgrzymka do Częstochowy 1961 rok”

Drugą nagrodę w kategorii filmów upamiętniających beatyfikację prymasa Stefana Wyszyńskiego i rocznicę powstania Solidarności otrzymał reżyser Krzysztof Kasprzak za film dokumentalny „Warszawska pielgrzymka do Częstochowy 1961 rok”.

Obraz został zrealizowany przez Studio Filmowe Kas Film z archiwalnych materiałów filmowych nagranych przez francuskiego operatora. Film pokazuje, jak pielgrzymowano na Jasną Górę w początkach lat 60. Jest to 245. Piesza Pielgrzymka Warszawska na Jasną Górę.

Reklama

Kilka tysięcy osób gromadzi się w rejonie Starego Miasta w Warszawie. Błogosławi ich kard. Stefan Wyszyński. Za chwilę rozpoczną 9-dniowy marsz prowadzony przez ojców paulinów. Ciekawe ujęcia wykonano w drodze, którą przemierzają pątnicy: chaty kryte strzechą, wozy konne, postoje na posiłki. Wszystko to dzisiaj wygląda już całkiem inaczej.

Autorom dokumentu udało się dotrzeć do notatek Służby Bezpieczeństwa i przytoczyć w filmie opis tej pielgrzymki widziany ich oczyma.

Komentarz do filmu napisał Krzysztof Kasprzak na podstawie opracowania prof. dr. hab. Andrzeja Zakrzewskiego z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Konsultacja – dr Cecylia Langier (UJD), konsultacja historyczna – o. Melchior Królik, paulin, który brał udział w tej pielgrzymce. Montaż i udźwiękowienie – Robert Nawrot Studio Filmów Video Rob & Mar, lektor – Zdzisław Makles, producent – Krzysztof Kasprzak Kas Film. Czas – 30 minut.

Film można zobaczyć na YouTubie pod adresem: www.youtube.com/watch?v=vstxG79RzWs

2021-11-16 15:14

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż – miejsce prawdy, pamięci, nadziei

Modlą się od czterech lat modlitwą różańcową przed Pałacem Prezydenckim. Łączą się z Jasną Górą na Apel Jasnogórski. 10 kwietnia 2010 r. rozpoczynało modlitwę kilka tysięcy osób. Już w maju było ich ledwie ponad pięćset. Po roku grupa stopniała do setki. Dzisiaj modli się kilka, kilkanaście osób. Ludzie z różnym wykształceniem: od podstawowego po wyższe, od robotnika po profesora. Stoją pod prostym drewnianym krzyżem, tuż obok tego ułożonego na chodniku z biało-czerwonych lampionów. Codziennie. Modlą się za ofiary i prześladowców. Modlą się za Polski sprawy wielkie, ale i codzienne. Zapisują kolejne dni naszej historii

Warszawskie Krakowskie Przedmieście. Niewiele ponad kilometr marszu – z końca Nowego Światu po kolumnę Zygmunta. Gwarne, rozgadane każdego wieczoru. Głosami turystów, dudnieniem autobusów i samochodów. Z zapachem i rozgwarem pobliskich restauracji, kawiarń. Tą starą, bo mającą początki w XIV wieku, ulicą, przy której oprócz kawiarń i zabytkowych kamienic znajduje się pięć kościołów, codziennie podążają setki tysięcy osób. Mijając pomniki księży biskupów: Mikołaja Kopernika i prymasa Stefana Wyszyńskiego, pisarzy: Adama Mickiewicza i Bolesława Prusa. Przechodzą obok Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Sztuk Pięknych i kilku pałaców, w tym uznanego od 1994 r. za siedzibę prezydentów. Pobudowany dla Koniecpolskich w połowie XVII wieku, później był domem Lubomirskich, Radziwiłłów. Przebudowywany z potrzeby i gustów właścicieli, pałac swój zewnętrzy kształt zyskał z końcem XIX wieku, z nieznacznymi tylko zmianami w okresie międzywojennym. Z czasem nazwano pałac Namiestnikowskim. Kupiony od Radziwiłłów, miano to zyskał w 1818 r., kiedy decyzją cara Aleksandra I zamieszkał tu gen. Józef Zajączek, pierwszy namiestnik Królestwa Polskiego. W II RP budynek został przeznaczony przez władze państwowe na siedzibę rządu i został nazwany Pałacem Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Komunikat dotyczący wizytacji Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”

2022-01-17 15:30

[ TEMATY ]

Wspólnota Przymierza Rodzin „Mamre”

M.K.

W związku z kierowanymi do Kurii Metropolitalnej w Częstochowie informacjami o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”, zgodnie z ustaleniami podjętymi na 390. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze w dniach 18-19 listopada 2021 roku, decyzją Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego będzie zarządzona wizytacja stowarzyszenia, której celem jest zapoznanie się z funkcjonowaniem wspólnoty, weryfikacja doniesień oraz kontrola sposobu działania władz wspólnoty.

Należy zastrzec, że wspomniane zarzuty nie dotyczą kwestii natury seksualnej, a sposobu kierowania stowarzyszeniem i jego funkcjonowania.

CZYTAJ DALEJ

Na wzór założyciela

2022-01-17 23:53

ks. Łukasz Romańczuk

Rycerze Kolumba wnieśli relikwie swojego założciela

Rycerze Kolumba wnieśli relikwie swojego założciela

- Rycerze Kolumba od kilku lat w naszej parafii gromadzą się, aby słuchać Pana Jezusa, usłyszeć Jego oczekiwania dla Kościoła, a poprzez modlitwę i Eucharystię pragną jak najlepiej służyć Bogu i Kościołowi - mówił ks. Kazimierz Sroka, proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu podczas Mszy św. rozpoczynającej peregrynację relikwii bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba.

Eucharystia, której przewodniczył ks. dr Adam Łuźniak była początkiem peregrynacji na terenie archidiecezji wrocławskiej. Po uroczystym wprowadzeniu relikwii odczytany został list abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, który pełni funkcję Kapelana Stanowego Rycerzy Kolumba w Polsce. - Ks. McGivney postawił na wytężoną pracę z mężczyznami – chciał przez nich dotrzeć do rodzin. Chciał budować taki model duszpasterstwa, w którym świeccy biorą współodpowiedzialność za Kościół, ewangelizację oraz dzieła miłosierdzia. Dzięki takiemu modelowi wyprzedził on swoją epokę i zalecenia Soboru Watykańskiego II. Był to również jego sposób na odnowienie życia parafii - czytamy w liście.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję