Reklama

Niedziela Częstochowska

Wyśpiewali wolność

Z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w kościele św. Barbary w Wieluniu 13 listopada odbył się koncert patriotyczny „Wyśpiewać wolność”.

Podczas niezwykłego, międzypokoleniowego koncertu pod batutą Sebastiana Sikory wystąpiło pięć chórów, orkiestra oraz soliści: Chór Cantiamo Tutto, Chór Con Grazia, Chór Gminnego Centrum Kultury w Lubochni, Chór Akademii Wojsk Lądowych, Chór Kameralny Più Mosso, Wrocławska Orkiestra Kameralna, Janusz Luboiński i Mariusz Wiśniewski.

Koncert, w świetle ostatnich wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, stał się upomnieniem, że wolność nie jest dana raz na zawsze.

W repertuarze znalazły się m.in. utwory takie jak: „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Polskie kwiaty”, „O mój rozmarynie”, „Taki kraj”, „Modlitwa o pokój” i „Wolność”.

Reklama

Wydarzenie zorganizowały Chrześcijańskie Porozumienie Wieluń i Polskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury „Kulturalny Koneser” przy współpracy m.in. parafii św. Barbary w Wieluniu i Wieluńskiego Domu Kultury. Koncert odbył się dzięki wsparciu wielu sponsorów (instytucji i osób prywatnych) oraz ogromnej życzliwości proboszcza ks. Jarosława Borala.

Koncert poświęcony bohaterom polskiej wolności dedykowano „bohaterom codzienności” – parom małżeńskim z parafii św. Barbary, świętującym swoje złote gody.

Wspólnie odśpiewany hymn państwowy i melodie ukazujące różne zawiłości polskiej historii wzbudziły wielki aplauz. Słuchacze podziękowali artystom owacjami i biało-czerwonymi wiązankami kwiatów.

Jesteśmy przekonani, że nie był to ostatni taki koncert w kościele, który ciągle jest w budowie, ale już zachwyca swoją akustyką.

2021-11-14 12:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na imieniny Karola

Niedziela rzeszowska 47/2019, str. 7

[ TEMATY ]

koncert

wspomnienie

Irena Markowicz

Za pulpitem dyrygenckim stanął Hubert Kowalski

Za pulpitem dyrygenckim stanął Hubert Kowalski

Imieniny w okresie niemal zaduszkowym są świetną okazją do wspominania zwłaszcza Gigantów Ducha, jak często mówi się o Karolu Wojtyle, czyli św. Janie Pawle II, pasterzu całego Kościoła, i Prymasie Tysiąclecia kard. Stefanie Wyszyńskim, przewodniku Polaków. Te określenia pojawiły się 4 listopada w przekazie Jerzego Zelnika w początkowej części koncertu „Na Imieniny” w Podkarpackiej Filharmonii.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o pokój na Ukrainie

2022-12-09 07:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek popłakał się, modląc się w czwartek na Placu Hiszpańskim w Rzymie za Ukrainę i przerwał na chwilę odczytywanie tekstu modlitwy. Nawiązując do swojego wzruszenia, powiedział potem: "Wielki ból, wielki, porażka dla ludzkości".

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież udał się na tradycyjną modlitwę przed figurą Niepokalanej na Placu Hiszpańskim. Odczytał treść napisanej przez siebie modlitwy do Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Przeniesienie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:54

Ks. Marek Kuś

Poświęcenie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego w 2018 r.

Poświęcenie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego w 2018 r.

4 lata temu, 8 grudnia 2018 r., dokładnie w 100. rocznicę pierwszej inauguracji roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w pobliżu KUL na skwerze abp. Józefa Życińskiego w Lublinie stanął pomnik ks. Idziego Radziszewskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję