Reklama

Niedziela Świdnicka

Z wizytą kanoniczną w Zagórzu Śląskim

Po pięcioletniej przerwie, z pasterską wizytą kanoniczną do par. Podwyższenia Krzyża Św. w Zagórzu Śląskim zawitał bp Adam Bałabuch.

[ TEMATY ]

świadectwo

bierzmowanie

Wizytacja kanoniczna

Zagórze Śląskie

Stanisław Bałabuch

Liturgiczne powitanie biskupa

Liturgiczne powitanie biskupa

Uroczysta Msza św. sprawowana w kościele parafialnym 31 października pod przewodnictwem bp. Bałabucha była podsumowaniem wcześniejszych spotkań, którymi zgodnie z normami kościelnymi zostały objęte wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno–gospodarczego. Na zakończenie wizytacji biskup Bałabuch miejscowej młodzieży udzielił sakramentu bierzmowania. O swoich przeżyciach związanych z tym sakramentem opowiedział nam jeden z kandydatów.

Przyjść i zapragnąć

- Nie wystarczy pragnąć spotkać się z Jezusem, trzeba jeszcze podjąć wysiłek i trud – mówił biskup pomocniczy w czasie homilii, nawiązując do postawy ewangelicznego Zacheusza. – On wdrapał się na sykomorę i właśnie tam dostrzegł go Jezus, który potem przyszedł i „zbawienie stało się udziałem tego domu”. Zbawienie staje się także naszym udziałem, kiedy przychodzimy do kościoła z pragnieniem zobaczenia Jezusa, spotkania się z Nim. Wówczas Chrystus zauważy nas i przyjdzie do naszego domu i zbawienie stanie się naszym udziałem – mówił podczas liturgii bp Bałabuch.

Komunia nas otwiera

Słowo pouczenia hierarcha także skierował do przybyłej młodzieży. - Kiedy będziemy z miłością przyjmować jak najczęściej Komunię św., to odkryjemy, jak Pan Jezus będzie nas napełniał wszechogarniającą miłością i zmieni nas, abyśmy byli bardziej podobni do Niego. Z każdą przyjętą Komunią św. będzie pomnażała się w nas miłość Boża. Eucharystia niech pogłębia w nas miłość Pana Boga i otwiera w miłości na potrzeby naszych braci i sióstr – mówił biskup, przypominając, że posilając się Ciałem Chrystusa, każdy jest posłany, aby przynosił owoc. - Sam Jezus nas posyła. Idźcie i głoście, bo i od was zależy zbawienie innych ludzi – apelował bp Bałabuch, który następnie na prośbę miejscowego proboszcza udzielił zgromadzonej młodzieży sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

Reklama

Świadectwo bierzmowanego

O swoim doświadczeniu z bezpośredniego przygotowania do sakramentu bierzmowania opowiedział Niedzieli Świdnickiej Damian, uczeń 2 klasy technikum. – Takim trudnym momentem w przygotowaniu do bierzmowania była dla mnie spowiedź. Nie było to dla mnie łatwe, bo nie korzystałem z tego sakramentu dość często, a ostatnio jakby i grzechów więcej mi się nazbierało. Jednak po ostatniej spowiedzi, poczułem się tak lekki, jakbym zrzucił z siebie 10 kg. Byłem wtedy szczęśliwy i chodziłem z uśmiechem na twarzy. Następnie w dniu, kiedy zostałem namaszczony olejem przez biskupa, z jednej strony poczułem radość, ale z drugiej strony skłoniło mnie to do refleksji, bo wcześniej nie chodziłem zbyt często do kościoła, jak i do spowiedzi. Ale postanowiłem, że jako osoba wierząca, chcę się poprawić i od tej pory pragnę systematycznie uczęszczać na Mszę św. i częściej korzystać ze spowiedzi – zapewnia Damian.

Przypomnijmy, że parafia w Zagórzu Śląskim została erygowana w 1972 roku, a od roku 2004 na jej czele stoi ks. Zygmunt Mielczarek. Parafia gromadzi blisko tysiąc wiernych z czterech miejscowości.


2021-11-07 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec jest sensem mojego życia

Jestem szczęśliwa i tak długo, jak Pan Bóg zechce, będę dźwigać ten krzyż. Ale gdyby nie siła płynąca z niebios za pośrednictwem Matki Bożej, nie dałabym rady nieść go aż tyle lat - mówi Kazimiera Roszkowicz z Trzcinicy. Od ponad 18 lat przykuta jest do łóżka. Od 12 lat przebywa w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym Caritas Diecezji Rzeszowskiej Okręg Jasło w Jaśle. Opowiada, jak tu trafiła.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

To już czas! [Wywiad]

2022-12-05 10:03

ks. Marcin Milian

Szopka w parafii pw. św. Anny we Wrocławiu - Praczach - Odrzańskich - rok 2021

Szopka w parafii pw. św. Anny we Wrocławiu - Praczach - Odrzańskich - rok 2021

Adwent jest czasem przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego. W kościołach planuje się przygotowanie szopek bożonarodzeniowych i innych dekoracji. O podjęciu działań w tej kwestii opowiada ks. Marcin Milian, wikariusz parafii św. Anny we Wrocławiu - Praczach Odrzańskich.

ks. Łukasz Romańczuk: Dlaczego robimy dekoracje w kościołach?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję