Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 25. rocznicę pierwszej pielgrzymki papieskiej do Polski

Prymas Polski zaprasza

Prymas Polski kard. Józef Glemp zaprasza wszystkich urodzonych w czerwcu 1979 r., a szczególnie 2 czerwca 1979 r., oraz wszystkich, którzy w tym czasie brali udział w spotkaniach z Ojcem Świętym, na Mszę św. celebrowaną w archikatedrze warszawskiej 2 czerwca 2004 r. o godz. 11.30 - w 25. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Po Liturgii Ksiądz Prymas zaprasza wszystkich jej uczestników na spotkanie w swojej rezydencji.

Relikwie św. Gianny Beretty Molli w Kaliszu

W sanktuarium św. Józefa w Kaliszu odbędzie się 3 czerwca br. uroczystość przekazania relikwii św. Gianny Beretty Molli, włoskiej lekarki kanonizowanej przez Ojca Świętego 16 maja br. Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. prof. dr. hab. Stanisława Napierały, biskupa kaliskiego, rozpocznie się o godz. 18.00. Szczególnego charakteru tej uroczystości nadaje fakt, że obecna będzie na niej córka Świętej - Laura Molla Panutti wraz z mężem Józefem, która po zakończeniu Mszy św. złoży świadectwo.
W programie kaliskiego spotkania przewidziano również: słowo kustosza tutejszego sanktuarium - ks. prał. dr. Jacka Ploty na temat historii tego miejsca, program słowno-muzyczny poświęcony świętości życia, wystąpienie dr Krystyny Zając - prezesa Fundacji SOS Rodzinie oraz Różaniec w intencji obrony życia. Kaliskie spotkanie modlitewne w intencji rodzin i obrony życia będzie transmitowane przez Radio Maryja i Telewizję TRWAM od godz. 17.30.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Te Deum” za 25-lecie kapłaństwa

19 maja br., z okazji 25-lecia święceń kapłańskich, swoje dziękczynne Te Deum wyśpiewali we wrocławskiej katedrze kapłani jubilaci, którzy 19 maja 1979 r. z rąk bp. Wincentego Urbana otrzymali święcenia kapłańskie. Wśród 24 wyświęconych diakonów WSD we Wrocławiu znajdował się także bp Edward Janiak - biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.
W jubileuszowym dniu uroczystą Mszę św., w koncelebrze z biskupami Tadeuszem Rybakiem, Adamem Dyczkowskim, Stefanem Regmuntem i biskupem greckokatolickim Włodzimierzem Juszczakiem, profesorami MWSD i jubilatami, odprawił pod nieobecność metropolity wrocławskiego - abp. Mariana Gołębiewskiego, kard. Henryk Gulbinowicz. Podczas okolicznościowego kazania ks. inf. Władysław Bochnak - wychowawca i opiekun jubilatów w czasie studiów - zwrócił uwagę, że właśnie oni święcenia kapłańskie przyjęli w pierwszym roku pontyfikatu Jana Pawła II i przez kolejne lata wiernie za nim kroczą.
Wśród wyświęconych przed 25 laty kapłanów szczególnym powołaniem ubogacony został, podniesiony do godności biskupa pomocniczego metropolii wrocławskiej - ks. Edward Janiak. Podczas kapłańskiej, a potem biskupiej posługi zdobył on wielkie uznanie nie tylko wśród młodzieży, ale także w wielu środowiskach, z którymi współpracował. Od kilku lat bp Janiak jest krajowym duszpasterzem leśników, stąd we wrocławskiej katedrze znaleźli się kapelani w zielonych mundurach z całego niemal kraju, a oprawę muzyczną uroczystości stanowił Zespół Trębaczy Łowieckich. Największym darem dla jubilatów była szczelnie wypełniona katedra, modlitwa wiernych i Komunia św. ofiarowana w intencji kapłanów.

Wojciech Mścichowski

Tymbark na papieskim szlaku

Z Tymbarku przez górę Łopień do przełęczy marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Chyszówkach przebiegał będzie Szlak Papieski.
Charakterystyczne tablice informacyjne z planem ścieżek, którymi przed laty wędrował Karol Wojtyła, już zostały zamontowane obok stacji PKP, w rynku i obok SKR-u. Do końca maja zostanie oznakowany szlak, po którym m.in. w lutym 1954 r. przyszły papież z grupą fizyków krakowskich wędrował na nartach z Tymbarku przez Łopień, Mogielicę, Rzeki, Kudłoń do Koniny.
Środki finansowe na wykonanie szlaku zapewnił samorząd gminy Tymbark. Zgodę na oznakowanie trasy przez Łopień wyraziło Nadleśnictwo w Limanowej, a wykonawcami prac są Ryszard Sobczak i ZGKiM w Tymbarku. Inicjatorką akcji była Urszula Własiuk.
Gmina Tymbark realizuje prośbę Ojca Świętego: „Pilnujcie mi tych szlaków..., oznaczcie mi te ścieżki”.

Robert Nowak

Tydzień w Polsce

Polacy uroczyście obchodzili 84. urodziny Jana Pawła II. W całym kraju miały miejsce Msze św. i koncerty. Odbyła się także międzynarodowa sesja naukowa na KUL.-u W Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie zaprezentowano najnowszą książkę Ojca Świętego Wstańcie, chodźmy!. Na placu Piłsudskiego w Warszawie odbył się wielki koncert z okazji urodzin Jana Pawła II (właśnie tam przed 25 laty Papież wypowiedział pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”). Uroczysty koncert miał również miejsce w Wadowicach.

Uściślenie dotychczasowych i wprowadzenie w kilku przypadkach nowych zasad pisowni słownictwa religijnego zatwierdziła Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Z oficjalną wizytą w Polsce przebywał prezydent Meksyku Vincente Fox. Rozmowy z naszymi politykami dotyczyły m.in. zacieśnienia współpracy gospodarczej. To pierwsza wizyta prezydenta tego kraju w Polsce od ponad 40 lat.

Polska nie zredukuje obecności wojskowej w Iraku - zapowiedzieli prezydent Aleksander Kwaśniewski i minister obrony Jerzy Szmajdziński. Tymczasem pogarszająca się sytuacja w regionie doprowadziła do zawieszenia misji i wycofania z Iraku pracowników Polskiej Akcji Humanitarnej.

Trwają masowe wyjazdy Polaków do Wielkiej Brytanii i Irlandii w celu podjęcia legalnej pracy. Tymczasem prasa doniosła, że międzynarodowa szajka oszustów ściąga Polaków do pracy w Londynie, wywozi do pobliskiego Slough i okrada ich.

Sejm nie udzielił wotum zaufania rządowi Marka Belki. Nowy gabinet poparła jedynie koalicja SLD-UP i kilkunastu innych posłów, w sumie 188 głosów „za”, 262 - „przeciw” (większość konieczna do przyjęcia wotum wynosiła 226). Większość sejmowa skrytykowała exposé M. Belki, w którym zaproponował posłom kontrakt: poparcie rządu na 1 rok w zamian za rozwiązanie „najpilniejszych spraw Polski”. Jeśli misja tworzenia rządu przez Sejm nie zakończy się powodzeniem, kandydaturę premiera znów zgłosi prezydent. Aleksander Kwaśniewski zapowiedział, że ponownie zaproponuje M. Belkę - tym razem w głosowaniu wesprze go zapewne Socjaldemokracja Polska.

Drożeje zboże, w górę pójdą także ceny mąki, mięsa i chleba. Wszystko dlatego, że Agencja Rynku Rolnego „zgapiła się” i nie załatwiła z Brukselą możliwości sprzedawania pszenicy z rezerw państwowych - by obniżyć ceny. Od 1 maja br. nie wolno jej sprzedawać ani kupować zboża bez zgody Komisji Europejskiej. „Teoretycznie o tym wiedzieliśmy, ale sądziliśmy, że Komisji nic do naszych zapasów państwowych i będziemy mogli je sprzedać, kiedy zechcemy. Myliliśmy się” - tłumaczy Agencja. Kiedy ARR wystawiła zboże na sprzedaż, Bruksela powiedziała: „nie”.

Według oceny analityków, unijne standardy spowodują powolny wzrost cen leków w Polsce.

Poseł SLD Jerzy Jaskiernia został uznany za kłamcę lustracyjnego. W ocenie Sądu Lustracyjnego, był on tajnym i świadomym współpracownikiem PRL-owskiego wywiadu.

577 tys. maturzystów pisało w tym roku egzaminy dojrzałości. Decyzją ministra edukacji, na Opolszczyźnie unieważniono pisemną część egzaminów maturalnych z języka polskiego i matematyki. Powodem był „przeciek” dzień przed maturą tematów do Internetu. Maturzyści protestowali na ulicach Opola. Musieli jednak powtórnie przystąpić do egzaminu.

Otylia Jędrzejczak (pływanie na 200 m) i Mateusz Kusznierewicz (żeglarstwo w klasie Finn) zdobyli złote medale na mistrzostwach Europy w Madrycie.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest Osoba!

2024-04-18 08:15

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

@VaticanNewsPL / ks. Paweł Rytel-Andrianik

- Dobrą Nowiną nie jest jakaś historia, nie jest jakaś teoria. Dobrą Nowiną jest Osoba! Chrześcijaństwo rozpoczyna się wtedy, kiedy człowiek spotyka się z Osobą Jezusa Chrystusa. My ludziom opowiadamy bardzo wiele rzeczy, tylko wcale nie prowadzimy ich do spotkania z żywą Osobą – z Jezusem Chrystusem, a to Jezus jest Dobrą Nowiną - mówił kard. Grzegorz Ryś.

O tym, na czym polega ewangelizacja i w jaki sposób przekazuje się wiarę na podstawie Dziejów Apostolskich mówił kard. Grzegorz Ryś w homilii przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie. Duchowny zwrócił uwagę na to, że w ewangelizacji chodzi o to, by nie czekać na to, aż ludzie przyjdą do Kościoła, ale to - my musimy wyjść do nich. My musimy być wcześniej zanim wszyscy inni nadejdą. My musimy wyjść z miłością do wszystkich, których jeszcze nie ma! – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Duda: infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii

2024-04-18 17:47

[ TEMATY ]

ONZ

Trójmorze

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Rosyjska agresja na Ukrainę szczególnie mocno dotknęła Europy Środkowo-Wschodniej; infrastruktura Trójmorza umożliwiła nam rezygnację z rosyjskich źródeł energii i pomogła uniknąć najgorszych konsekwencji tej wojny - powiedział w czwartek w ONZ prezydent Andrzej Duda.

W siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych polski przywódca wziął udział w sesji otwarcia wydarzenia na temat budowania globalnej odporności i promowania zrównoważonego rozwoju przez powiązania infrastrukturalne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję