Reklama

Kościół

Bp Kaszak: bronić Ojczyzny to znaczy bronić także Jej terytorium

Święty Jan Paweł II mówił, że Ojczyzna, to także ziemia, czyli terytorium. Bronić Ojczyzny, to znaczy bronić także tego terytorium - mówił bp Grzegorz Kaszak w parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Bolesławiu. W Mszy św. za Ojczyznę uczestniczyły władze gminy Bolesław wraz z dowódcą i kompanią honorową 34. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia oraz orkiestrą wojskową.

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

Archidiecezja Krakowska

Bp Grzegorz Kaszak w czasie swojej homilii mówił, że o heroizmie polskich żołnierzy świadczą mogiły Polaków rozsiane na terenie kraju i po za jego granicami.

- Winniśmy pamiętać dzisiaj, że zmarłym bohaterom można pomóc w jeden sposób. To jest modlitwa. Ci, którzy przekroczyli próg śmierci, żyją teraz w zaświatach. Mówiła o tym św. s. Faustyna, która przez Pana Boga w cudowny sposób została wprowadzona do czyśćca. Kiedy wyszła z czyśćca zapisała w dzienniczku: „Już wiem, za kogo mam się modlić”. Mało tego: wspominała także, że za tych zmarłych trzeba ofiarować odpusty - sosnowiecki ordynariusz podkreślił, że konieczna jest pamięć o bohaterach, także poprzez budowę pomników, wieńce i znicze. Dzięki tym znakom młode pokolenie będzie pytać o bohaterów, co będzie okazją by wspominać o ich dokonaniach i okazywać im szacunek.

Reklama

Sosnowiecki ordynariusz odniósł się także do aktualnych wydarzeń na polskich granicach.

- Stoimy w obliczu wielkiego niebezpieczeństwa. Odczuwamy to teraz, a zwłaszcza nasi rodacy żyjący na granicy z Białorusią. Zastanawiamy się, jak sobie damy radę. Chciałem przywołać wydarzenia z sierpnia 1920r. Wtedy wojska bolszewickie były pod Warszawą - mówił bp Kaszak, wspominając opuszczenie Warszawy przez ambasadorów reprezentujących inne państwa w Polsce. Jak dodał, w stolicy pozostał wówczas abp Achille Ratti, nuncjusz apostolski w Polsce, późniejszy Pius XI.

Na koniec bp Grzegorz Kaszak przywołał postać bł. Stefana Wyszyńskiego, który był naocznym świadkiem tamtych wydarzeń:

Reklama

- Bł. kard. Wyszyński ku naszemu pouczeniu, mówił wówczas tak,: W tamtym czasie kościoły były otwarte dniem i nocą. Zawsze. Ludzie zaczęli się modlić, zaczęli wołać o pomoc do nieba. Odbywały się pokuty przebłagalne i procesje na ulicach Warszawy. Ludzie wyszli z błaganiem o pomoc. A dzisiaj? Też wychodzą na ulice naszych polskich miast. Ale w jakiej intencji? Błagają Boga, czy może mu złorzeczą i wyzywają Go? - pytał bp Kaszak, podsumowując, że modlitwa za Ojczyznę jest obowiązkiem.

Podziel się cytatem

Wśród władz gminy Bolesław na uroczystościach obecni byli m. in. Krzysztof Dudziński, wójt oraz radni gminy wraz z ppłk Grzegorzem Gdulą, dowódcą 34-tego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia, kompanią honorową dywizjonu oraz orkiestrą wojskową.

2021-11-08 14:53

Ocena: +16 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W duchu wdzięczności

Niedziela sosnowiecka 17/2018, str. III

[ TEMATY ]

pielgrzymka

sanktuarium

Toruń

bp Grzegorz Kaszak

Archiwum parafii Cieślin

Podczas liturgii w toruńskim sanktuarium

Podczas liturgii w toruńskim sanktuarium

Bp Grzegorz Kaszak przewodniczył diecezjalnej pielgrzymce do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Wzięło w niej udział ponad tysiąc pątników z diecezji sosnowieckiej

Pielgrzymowanie wpisało się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, bowiem – jak podkreślił pasterz Kościoła sosnowieckiego – należy oddać hołd tym wszystkim, którzy walczyli lub starali się o naszą wolność w różnych miejscach. Dlatego będzie jeszcze zorganizowana dziękczynna diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę i do Włoch na Monte Cassino.

CZYTAJ DALEJ

Niemal trzy tysiące wpisów z życzeniami na 95. urodziny Benedykta XVI

2022-05-17 10:54

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Niemal trzy tysiące życzeń napłynęło z całego świata drogą internetową dla Benedykta XVI z okazji 95. urodzin, które papież-senior obchodził 16 kwietnia br.

Według informacji niemieckiej gazety „Tagespost” na stronie „benedictusXVI.org” umieszczono 2 893 życzenia gratulacyjne w 24 językach. Benedykt XVI skomentował to słowami: „Z okazji moich 95. urodzin otrzymałem wiele serdecznych życzeń z całego świata. Tak wiele znaków wierności i łączności bardzo mnie ucieszyło. Z uczuciem wdzięczności czuję się związany z wszystkimi w modlitwie”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Adam Żak: Tylko Kościół oczyszczony będzie wiarygodnym świadkiem Ewangelii

2022-05-19 07:03

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Ten film uważam za bardzo ważny, gdyż pokazuje on dojrzewanie Jana Pawła II w odpowiedzi na ogarniający Kościół kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich, z także jego uczciwość w załatwianiu tych spraw – mówi ks. Adam Żak SJ, najlepszy specjalista w Kościele w Polsce w zakresie oczyszczania Kościoła z przestępstw na tle pedofilskim. Film „Szklany Dom – odpowiedź Jana Pawła II na kryzys wykorzystywania seksualnego w Kościele” został wyemitowany dziś na antenie TVP.

Ks. Żak, który jest Koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, podkreśla, że film ukazuje postawę Jana Pawła II, która zawsze była ukierunkowana na człowieka. Na ochronę jego godności i praw, o czym świadczy jego programowe hasło z pierwszej encykliki: „Człowiek jest drogą Kościoła”. Dodaje, że bynajmniej nie było ono sloganem i dlatego Jan Paweł II był w stanie zauważyć ogrom zła, jakie działo się w Kościele na tle pedofilskim, a co związane było z gwałceniem najbardziej podstawowych praw oraz godności osób najsłabszych, czyli dzieci i młodzieży lub dorosłych osób bezradnych. A czyny takie pozostawiają rany na całe życie u osób poszkodowanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję