Reklama

Obchody Dnia Strażaka w Bielsku Podlaskim

Niedziela podlaska 34/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wraz z początkami ochrony przeciwpożarowej pojawia się opiekun duchowy ludzi zatroskanych o nią, patron strażaków, św. Florian. Źródła pochodzące z VIII w. mówią, że św. Florian był oficerem wojsk rzymskich. Za czasów cesarza Dioklecjana (284-305) Florian został aresztowany i był zmuszany do złożenia ofiary pogańskim bogom. Za odmowę poddany został torturom polegającym na szarpaniu jego ciała żelaznymi hakami. 4 maja 304 r. zawieszono mu kamień młyński u szyi i utopiono w rzece Enns.

Do Polski relikwie Świętego zostały sprowadzone w 1184 r. na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, syna Bolesława Krzywoustego. Ku jego czci na Kleparzu w Krakowie wybudowano kościół pod jego wezwaniem i uznano go za patrona miasta.

Św. Florian jako patron strażaków przedstawiany jest z wodą do gaszenia ognia. Jego atrybutami są najczęściej kamień młyński, kolczuga, krzyż, miecz, palma męczeńska, płonący dom, tarcza i zbroja. W bieżącym roku obchodom Dnia Strażaka towarzyszył jubileusz 10-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w Bielsku Podlaskim obejmuje swoim działaniem obszar o powierzchni 1385 km2, stanowiący 6,8% powierzchni województwa podlaskiego.

Komendant Jan Bartoszuk w wystąpieniu okolicznościowym omówił realizację powierzonych jednostce zadań, których wykonanie w znacznym stopniu zależało od stanu kadry i kwalifikacji zawodowych oraz poziomu sprawności fizycznej. W okresie 10-lecia istnienia PSP występowała duża rotacja kadrowa w porównaniu do okresu wcześniejszego. 30 funkcjonariuszy pożarnictwa przeszło na zaopatrzenie emerytalne - po 15 latach służby. Do służby przyjęto 14 nowych funkcjonariuszy pożarnictwa, w tym 7 absolwentów szkół pożarniczych. W 12 przypadkach dokonano przeniesień służbowych z innych jednostek organizacyjnych PSP.

Obecnie w jednostce jest zatrudnionych 44 strażaków, a w tym 7 oficerów, 14 aspirantów, 23 podoficerów. Rocznice i jubileusze to wspaniała okazja do spojrzenia w przeszłość, a 10 lat istnienia PSP jest okresem wielu sukcesów.

O ile ogólna liczba zdarzeń w latach 1992-95 oscylowała na podobnym poziomie, to od 1996 r. notowano corocznie znaczny wzrost zarówno pożarów, jak i miejscowych zagrożeń. Największa liczba zdarzeń wystąpiła w 2000 r. (znaczny wzrost wypadków drogowych oraz zdarzeń powstałych w wyniku huraganów i silnych wiatrów, a także wzrost pożarów lasów, traw i pozostałości roślinnych).

W okresie działalności PSP bielscy strażacy uczestniczyli w 2334 zdarzeniach (przyczynili się do uratowania 168 osób). 10-letni okres funkcjonowania PSP w Komendzie Powiatowej PSP w Bielsku Podlaskim charakteryzował się nasileniem prac remontowo-modernizacyjnych istniejących obiektów oraz transformacją wyposażenia w samochody ratowniczo-gaśnicze i sprzęt pożarniczy.

Należy nadmienić, iż większość prac remontowo-modernizacyjnych wykonali strażacy z tutejszej jednostki, a samochody i sprzęt pożarniczy, w dużym stopniu, zakupiono dzięki pozyskaniu środków pozabudżetowych oraz pomocy finansowej samorządów.

W okresie 10-lecia PSP strażacy z bielskiej Komendy odnosili wiele sukcesów na terenie kraju i poza granicami, zdobywając wiele medali w konkurencjach indywidualnych i drużynowych. Dwóch strażaków z bielskiej Komendy było reprezentantami kadry narodowej i uczestniczyło w Olimpiadach Pożarniczych CTIF.

Najsłynniejszym bielskim sportowcem strażakiem jest st. asp. Eugeniusz Sieliwoniuk, który brał udział w 4 Olimpiadach Pożarniczych CTIF, zdobywając na nich medale w konkurencjach drużynowych oraz zdobywając m.in. dwukrotnie tytuł Mistrza Polski, trzykrotnie wicemistrza Polski oraz brązowy medal w konkurencjach indywidualnych.

W ostatniej Olimpiadzie Pożarniczej CTIF w Finlandii w 2001 r. E. Sieliwoniuk wynikiem 16,83 s. w pożarniczym torze przeszkód na 100 m ustanowił nowy rekord województwa podlaskiego. W historii sportu pożarniczego w Polsce wynik ten jest jednym z najlepszych w tej konkurencji.

Na mistrzostwach województwa reprezentacja Komendy w klasyfikacji ogólnej zawsze zdobywała tytuł wicemistrza województwa białostockiego, a następnie podlaskiego, zwyciężając w wielu konkurencjach, a ostatnio w ćwiczeniu bojowym, jednej z najbardziej prestiżowych konkurencji w sporcie pożarniczym.

W roku ubiegłym bielska straż pożarna obchodziła jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji wydano monografię pt. Bielska Straż Ogniowa, która przedstawia dzieje ochrony przeciwpożarowej na terenie miasta i powiatu oraz wspomniano o ludziach, którzy ją tworzyli.

Podkreślając osiągnięcia i sukcesy, należy również zwrócić uwagę na występujące problemy. Rozwój techniki oraz powstawanie nowych zagrożeń dla człowieka i środowiska zmusza Komendę nie tylko do ciągłego podnoszenia wiedzy ratowniczej, ale również do konieczności wymiany sprzętu na nowocześniejszy. Łączy się to także z rozbudową bazy lokalowej.

Komendant podziękował wszystkim za przybycie na uroczystości: funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej, weteranom służby pożarniczej oraz wszystkim, którzy wspierają jednostkę, za wkład w tworzenie nowoczesnej służby ratowniczo-gaśniczej na miarę potrzeb nowego wieku.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał: Srebrną Odznakę "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" asp. sztab. Irenie Świętochowskiej; ogn. w st. spocz. Ryszardowi Bańkowskiemu; st. ogn. w st. spocz. Adamowi Łuczajowi; st. ogn. w st. spocz. Jerzemu Panasiukowi; st. ogn. w st. spocz. Ryszardowi Poskrobko; Brązową Odznakę "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" przyznano st. ogn. Bazylowi Iwaniukowi; asp. Bazylowi Nigierewiczowi; st. ogn. Mikołajowi Nigierewiczowi i st. ogn. w stanie spoczynku Stanisławowi Osmulskiemu.

Uchwałą Prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP województwa podlaskiego z dnia 9 kwietnia 2002 r. odznaczeni zostali: Złotym Medalem "Za zasługi dla Pożarnictwa": kpt. Sławomir Chmur, asp. sztab. Sergiusz Jakubowicz, st. ogn. Krzysztof Szczepkowski, ogn. Piotr Panasiuk. Srebrnym Medalem odznaczeni zostali: ks. prał. Ludwik Olszewski, ks. mitrat Jerzy Tokarewski, Andrzej Stepaniuk, Eugeniusz Berezowiec, Jan Miniuk, st. asp. Jerzy Tomczuk, zaś Brązowym Medalem: odznaczono Ryszarda Anusiewicza - wicestarostę, Grzegorz Sulimę - dyrektora ELEWARU, asp. Adama Kuczyńskiego, st. sekc. Artura Markiewicza, st. sekc. Mirosława Wesołowskiego, st. sekc. Sławomira Wowtoniuka, sekc. Jerzgo Gulko i sekc. Jana Łukaszuka.

Wicestarosta Ryszard Anusiewicz dziękując za odznaczenie powiedział m.in. "Jubileusz 10-lecia funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim stwarza okazję do dokonania pewnych podsumowań i refleksji. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że bielska PSP osiągnęła w tym okresie pewien sukces, na który składają się kadra, majątek i wyposażenie. Tak wysoko wyspecjalizowanej kadry mogą sąsiednie powiaty tylko pozazdrościć. Tylko ludzie zaangażowani, profesjonalnie przygotowani są w stanie pozyskać dodatkowe fundusze, sprzęt specjalistyczny" . Życząc dalszych sukcesów oraz pomyślności w życiu osobistym i zawodowym, prosił o przekazanie najlepszych życzeń rodzinom pracowników PSP, aby na terenie powiatu bielskiego było jak najmniej zdarzeń wymagających interwencji straży pożarnej, a druhny i druhowie mogli rywalizować wyłącznie na zawodach sportowo-pożarniczych. Dowodem życzliwości i wdzięczności była wiązanka kwiatów złożona na ręce komendanta Jana Bartoszuka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Rity

[ TEMATY ]

nowenna

św. Rita

Agata Kowalska

Św. Rita

Św. Rita

Nowenna do odmawiania między 13 a 21 maja lub w dowolnym terminie.

Niech będzie uwielbiony Bóg w Twoim życiu św. Rito.
CZYTAJ DALEJ

25 maja: "wielki marsz za Polską"!

2025-05-18 21:39

[ TEMATY ]

wybory 2025

PAP/Adam Warżawa

Musimy powstrzymać marsz Donalda Tuska do jednowładztwa - mówił popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podczas wieczoru wyborczego. Na 25 maja zaprosił wszystkich, którym dobro Polski jest bliskie, do Warszawy na "wielki marsz za Polską".

"W poszukiwaniu dialogu, niezależnie od tego, jak państwo głosowaliście w pierwszej turze wyborów prezydenckich, wszystkich tych, którym dobro Polski, dobro naszej ojczyzny jest bliskie. Dla wszystkich tych, dla których Polska jest ważna, niezależnie od waszych poglądów politycznych, i wszystkich was, chcę zaprosić 25 maja do Warszawy na wielki marsz za Polską. Polska musi wygrać" - oświadczył.
CZYTAJ DALEJ

ERM to dobra i skuteczna droga formacji

2025-05-19 21:28

Archiwum organizatorów

Procesja Eucharystyczna w Pniewach

Procesja Eucharystyczna w Pniewach

Za nami świętowanie 100. rocznicy Eucharystycznego Ruchu Młodych w Polsce. Grupa 48 osób z Kątów Wrocławskich brała udział w uroczystościach w Pniewach.

Festiwal Eucharystii trwał od piątku 16 maja do niedzieli 18 maja. Główne obchody odbywały się w sobotę 17 maja. – Uczestniczyliśmy w wydarzeniach, które zostały przygotowane na ten dzień. Rozpoczęło się od nawiedzenia Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej, gdzie pomodliliśmy się przy jej grobie. Później dzieci z różnych diecezji i różnych parafii uczestniczyły w procesji Eucharystycznej, która zaczęła się w kościele św. Wawrzyńca i przeszła do kościoła św. Jana. Dzieci niosły relikwie świętych, szczególnie patronujących dziecięcej modlitwie. Chłopiec z mojej grupy przebrany był za św. Carlo Acutisa i niósł relikwiarz z jego relikwiami. Przed procesją wyjaśniał innym dzieciom, kim był Carlo Acutis, dlaczego się dostał do nieba, jak wyglądała jego droga do świętości. W ten sposób dzieci poznawały świętych patronów – opowiada ks. Eryk Dobrzański, diecezjalny moderator ERM-u. Wśród świętych obecnych na procesji byli m.in.: św. Imelda, św. Stanisław Kostka, św. Urszula Ledóchowska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję