Reklama

Niedziela Wrocławska

Uczta muzyczna, która pozwoli otworzyć serca

W patio Akademii Muzycznej we Wrocławiu odbył się dzisiaj briefing prasowy zapowiadający niezwykły koncert charytatywny na rzecz Domu Samotnej Matki prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej.

Magdalena Lewandowska

Na konferencji prasowej obecni byli (od lewej) s. Goretti Nowak, prof. Piotr Rojek, s. Edyta Kasjan i Paweł Trawka

Na konferencji prasowej obecni byli (od lewej) s. Goretti Nowak, prof. Piotr Rojek, s. Edyta Kasjan i Paweł Trawka

Już 23 października o godz. 18.00 w kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim odbędzie się koncert „Klasyka dla domu samotnej matki”. Organizuje go Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i parafia katedralna na rzecz Stowarzyszenia "Misja Dworcowa" i niezwykłego domu samotnej matki prowadzonego we Wrocławiu przez siostry marianki. Przy organach zasiądzie prof. Piotr Rojek, a towarzyszyć mu będą Monika Piechaczek (sopran), prof. Igor Cecocho (trąbka) i dr hab. Ryszard Żołędziewski (saksofon).

– Artyści, których udało się zaprosić na koncert, to wybitni muzycy. Zareagowali na pomysł z wielkim entuzjazmem. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy w tym wydarzeniu charytatywnym uczestniczyć i w ten sposób pomóc samotnym matkom i ich dzieciom – mówił podczas spotkania prof. Piotr Rojek, główny wykonawca. – Myślę, że będzie to fantastyczna zabawa przy dźwiękach muzycznych. Usłyszymy organy z saksofonem, usłyszymy organy połączone z przepięknym sopranem, organy w połączeniu z trąbką. Będą to dzieła wybitnych kompozytorów, muzyka klasyczna, sakralna, ale znana i lubiana. Zostanie również wykonana specjalna improwizacja przygotowywana na ten koncert.

Reklama

Dom prowadzony przez siostry marianki to azyl, gdzie schronienie mogą znaleźć samotne matki i kobiety w ciąży. Przez lata siostry pomogły wielu młodym kobietom będącym w kryzysie. Dzisiaj same proszą o pomoc, ponieważ budynek, w którym znajduje się dom samotnej matki, wymaga pilnego remontu. – To nie jest typowa placówka, staramy się stworzyć podopiecznym prawdziwy dom – mówi s. Goretti Nowak. – Dziewczyny bardzo często pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych, gdzie nie było matki lub ojca, albo były to osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków. Spora liczba dziewczyn, które do nas trafiają, przeszły wcześniej przez placówki opiekuńcze czy resocjalizacyjne, zaszły w ciążę i nie miały się gdzie podziać. Doświadczyły w swoim życiu wielu krzywd, przemocy fizycznej, emocjonalnej, zaniedbania – podkreśla s. Goretti.

– Razem z s. Goretti od wielu lat mieszkamy z samotnymi matkami, tworzymy ten dom. Chcemy jak najlepiej pomagać młodym kobietom i ich dzieciom, chcemy stworzyć namiastkę domu rodzinnego, chcemy im dać miłość, bezpieczeństwo, ciepło – opowiada s. Edyta Kasjan. – Niestety sam budynek jest w złym stanie, zwłaszcza piwnica. Zbiera się tam woda, wilgoć i grzyb wchodzą na wyższe kondygnacje. Bardzo zależy nam na jak najszybszym remoncie, trzeba zrobić izolację, osuszyć piwnicę, zabezpieczyć fundamenty. Niestety jak fundamenty są chore, to i reszta domu jest chora – tłumaczy.

– Często pojawiają się pytania, ile potrzeba środków na ten cel. Tyle, ile zbierzemy, tyle od razu zostanie wykorzystane, bo prace są można powiedzieć ratunkowe, potrzebne natychmiast – tłumaczył na konferencji Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – Wentylacja to jest bardzo pilna rzecz, osuszanie budynku trzeba zrobić natychmiastowo. Pozostanie jeszcze elewacja i otoczenie budynku, więc każda kwota zostanie słusznie i pięknie wykorzystana. Te młode mamy z dziećmi, kobiety w ciąży, one potrzebują naszej pomocy. Są często dotknięte przemocą, bardzo trudnymi sytuacjami społecznymi, rodzinnymi, są odrzucane i nieakceptowane wśród najbliższych, stąd to miejsce jest im tak bardzo potrzebne – podkreślał rzecznik Caritas. I gorąco zachęcał do przyjścia na koncert całymi rodzinami: – Przybywajmy 23 października na godz. 18.00 do Kolegiaty Świętokrzyskiej na Ostrowie Tumskim. Będzie można zobaczyć to piękne wnętrze, które nieczęsto jest otwarte i rozkoszować się wspaniałą muzyką. Proszę, byśmy tę informację przekazali w smsach do swoich znajomych, byśmy przyszli całymi rodzinami. Weźmy ze sobą portfele i pokażmy, że troszczymy się o każde życie, że pamiętamy o tych najmniejszych, o skrzywdzonych.


2021-10-21 13:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: nowi święci i błogosławieni

2021-11-25 20:13

[ TEMATY ]

kanonizacja

błogosławieni

papież Franciszek

Vatican News

Bł. Tytus Brandsma

Bł. Tytus Brandsma

Papież Franciszek zdecydował dzisiaj o kolejnych kanonizacjach i beatyfikacjach. W najbliższym czasie świętym zostanie ogłoszony bł. Tytus Brandsma (ur. Anno Sjoerd), kapłan z zakonu karmelitów, ur. 23 lutego 1881 r. w Bolsward, w Holandii i zamordowany z nienawiści do wiary 26 lipca 1942 r. w Dachau oraz bł. Maria od Jezusa (ur. Karolina Santocanale), założycielka Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Niepokalanej z Lourdes; ur. 2 października 1852 r. w Palermo i zm. 27 stycznia 1923 r. w Cinisi, we Włoszech.

Ojciec Święty upoważnił Kongregację spraw kanonizacyjnych do promulgowania dekretu o męczeństwie sług Bożych: Henryka Plancharta, kapłana z Instytutu Zakonnego św. Wincentego a Paulo, Władysława Radigue oraz trzech towarzyszy, kapłanów ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi oraz Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, zamordowanych z nienawiści do wiary 26 maja 1871 r. w Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Prośba o modlitwę w intencji abp. Stanisława Nowaka

2021-11-24 10:19

[ TEMATY ]

abp Stanisław Nowak

abp senior Stanisław Nowak

Karol Porwich /Niedziela

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia Arcybiskupa Seniora Stanisława NOWAKA, zwracam się z gorącą prośbą o modlitwę w jego intencji. - piszą biskupi archidiecezji częstochowskiej.

‼ Prośba o modlitwę. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia Arcybiskupa Seniora Stanisława NOWAKA, zwracam się z gorącą prośbą o modlitwę w jego intencji. Niech Najświętsza Maryja Panna, Ta, której Arcybiskup Stanisław zawierzył całe swoje życie i kapłaństwo, a której wstawiennictwa wzywamy jako Uzdrowienie Chorych wyprosi mu u Boga ulgę w cierpieniu.

CZYTAJ DALEJ

„Posłani w pokoju Chrystusa” – dziś rozpoczął się kolejny rok programu duszpasterskiego poświęconego Eucharystii

2021-11-28 12:57

[ TEMATY ]

Eucharystia

rok liturgiczny

Adobe Stock

Wraz z rozpoczęciem Adwentu i nowego roku liturgicznego – w niedzielę 28 listopada – Kościół w Polsce wchodzi w ostatni etap trzyletniego programu duszpasterskiego poświęconego Eucharystii. Jak wyjaśnia przewodniczący Komisji Duszpasterskiej KEP, bp Andrzej Czaja, hasło trzeciego roku tego programu – „Posłani w pokoju Chrystusa” - prowadzić ma do szukania odpowiedzi na pytania, jak żyć Eucharystią na co dzień i jak dzielić się tym z innymi. Ukazuje tez społeczny wymiar Eucharystii.

Program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 realizowany jest pod hasłem „Eucharystia daje życie”. Autorzy programu, korzystając z metodologii przyjętej przez Benedykta XVI w adhortacji apostolskiej „Sacramentum caritatis”, zaproponowali, by w kolejnych latach skoncentrować się na Eucharystii jako tajemnicy wyznawanej, Eucharystii jako tajemnicy celebrowanej i wreszcie – Eucharystii jako tajemnicy posłania i chrześcijańskiego świadectwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję