Reklama

Niedziela Przemyska

Nadanie imienia Wenantego Katarzyńca szkole w Świętem

Wtorek, 19 października 2021 r., na trwałe wpisał się w historię Szkoły Podstawowej w Świętem, która otrzymała swojego patrona – o. Wenantego Katarzyńca.

Zdzisław Wójcik

Sztandar szkoły podstawowej w Świętem

Sztandar szkoły podstawowej w Świętem

Uroczystość nadania imienia o. Wenantego Katarzyńca OFMConv Szkole Podstawowej w Świętem, rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego sprawowana w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Świętem.

We wstępie do wspólnej modlitwy hierarcha wyjaśnił, że w życiu różnych społeczności są wydarzenia bardzo ważne, a takim ważnym wydarzeniem, jest właśnie nadanie sztandaru i imienia Szkole Podstawowej w parafii Święte. – Sztandar, wezwanie, nadanie imienia to pewna nobilitacja, ale także i zobowiązanie, aby ten sztandar był pewnym znakiem, symbolem ale także i zachęta do tego, aby sprostać wymaganiom jakie stawia nam niezwykły patron – zaznaczył arcybiskup.

Reklama

Dodał, że o. Wenanty to patron, który rzeczy zwyczajne przeżywał w sposób nadzwyczajny. – Chcemy iść tą drogą. Tym bardziej, że Wasza wspólnota parafialna jest mocno związana z ojcami franciszkanami przez macierzystą parafię, skąd została przesiedlona – wyjaśniał. – Prosimy o to, aby Pan Bóg błogosławił wszystkim nauczycielom, rodzicom, uczniom, dzieciom, młodzieży. Aby byli po prostu dobrzy, by pokój i dobro zawsze były w ich sercu – powiedział metropolita przemyski.

Okolicznościową homilię wygłosił opiekun grobu Sługi Bożego o. Wenantego, o. Edward Staniukiewicz, franciszkanin z Kalwarii Pacławskiej. W kontekście tej wielkiej uroczystości zadał pytanie: jakie ślady swojej obecności zostawił pośród mieszkańców Czyszek o. Wenanty Katarzyniec? – Jakie ślady pozostawił w pokoleniu, które wyrwane z korzeni, z ukochanej lwowskiej ziemi zmuszone było opuścić rodzinne strony i przenieść to duchowe dziedzictwo również ojca Wenantego tutaj – powiedział, ponieważ dalej skupił się na wartościach, którymi żył o. Wenanty.

– Dzisiaj tak bardzo potrzebna jest skromność, pokora, nadzwyczajna gorliwość, sumienność w pracy, wielka pobożność w małżeństwach, rodzinach, parafiach, społeczności szkolnej, społeczności samorządowej, w urzędach pracy, miejscach naszego odpoczynku. Te wartości ciągle są potrzebne nam i nigdy nie tracą na swojej wartości. Nie bójmy się żyć tymi wartościami, którymi dzisiaj świat tak bardzo gardzi – apelował zakonnik.

Reklama

Na zakończenie pogratulował Szkole Podstawowej w Świętem wyboru tego niezwykłego patrona. – Obraliście wspaniałego patrona. On Was będzie prowadził. Będzie czuwał nad Wami. Będzie wskazywał, jak żyć. Nie wolno się tylko bać. Inni może będą myśleć czy mówić inaczej. Wy bądźcie sobą! Jeśli będziemy żyć tymi wartościami, którymi żył o. Wenanty z pewnością ślady i naszych stóp nas przetrwają. Jesteście wspólnotą duchowych córek i synów o. Wenantego Katarzyńca. Strzeżcie tego dziedzictwa i przekazujcie je kolejnym pokoleniom Waszej „małej ojczyzny”, tak jak przekazali to Wam Wasi pradziadkowie=, dziadkowie, Wasi rodzice – prosił franciszkanin.

Na zakończenie Eucharystii Komitet Organizacyjny uroczystości nadania imienia Szkole Podstawowej w Świętem skierował prośbę do abp. Adama Szala o poświęcenie nowego sztandaru szkoły i modlitwę w intencji całej wspólnoty szkolnej.

2021-10-21 11:12

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#AdwentoweInspiracje: jeszcze bliżej Jezusa!

2021-11-28 08:28

[ TEMATY ]

adwent

Adwent2021

#AdwentoweInspiracje

foto: canva

W ten Adwent redakcja portalu niedziela.pl pragnie towarzyszyć ci jeszcze bliżej niż w poprzednich latach. Nie chcemy cię pouczać i nakazywać, chcemy pokazać przykłady, świadectwa, inspiracje, które być może zachęcą cię do lepszego.

Najlepszym motywatorem do pozytywnych zmian, co sami zauważamy w swoim życiu, jest żywe świadectwo, ukazujące Bożą moc i miłość.

CZYTAJ DALEJ

Bp Galbas: Najgorzej jak ksiądz nie ma dla ludzi serca, żyje wtedy w niewidocznym więzieniu własnego egoizmu

2021-11-26 08:32

[ TEMATY ]

ksiądz

Adobe Stock

„Najgorzej jak ksiądz nie ma dla ludzi serca, żyje wtedy w niewidocznym więzieniu własnego egoizmu” – mówił bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej podczas święceń diakonatu, które odbyły się 25 listopada w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Są to już drugie w tym roku święcenia diakonatu w diecezji. Święcenia w stopniu diakonatu przyjął jeden akolita.

Biskup w homilii wskazał św. Józefa jako wzór zawierzenia siebie Bogu, przykład posłuszeństwa i wierności. Zwracając się do diakona zachęcał, aby na wzór św. Józefa uczynił ze swego życia służbę drugiemu człowiekowi. Zaznaczył przy tym, że aby ta służba była owocna nowy diakon musi żyć blisko Chrystusa i z Chrystusem.

CZYTAJ DALEJ

#AdwentoweInspiracje: jeszcze bliżej Jezusa!

2021-11-28 08:28

[ TEMATY ]

adwent

Adwent2021

#AdwentoweInspiracje

foto: canva

W ten Adwent redakcja portalu niedziela.pl pragnie towarzyszyć ci jeszcze bliżej niż w poprzednich latach. Nie chcemy cię pouczać i nakazywać, chcemy pokazać przykłady, świadectwa, inspiracje, które być może zachęcą cię do lepszego.

Najlepszym motywatorem do pozytywnych zmian, co sami zauważamy w swoim życiu, jest żywe świadectwo, ukazujące Bożą moc i miłość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję