Reklama

Niedziela Przemyska

Nadanie imienia Wenantego Katarzyńca szkole w Świętem

Wtorek, 19 października 2021 r., na trwałe wpisał się w historię Szkoły Podstawowej w Świętem, która otrzymała swojego patrona – o. Wenantego Katarzyńca.

Zdzisław Wójcik

Sztandar szkoły podstawowej w Świętem

Sztandar szkoły podstawowej w Świętem

Uroczystość nadania imienia o. Wenantego Katarzyńca OFMConv Szkole Podstawowej w Świętem, rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego sprawowana w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Świętem.

We wstępie do wspólnej modlitwy hierarcha wyjaśnił, że w życiu różnych społeczności są wydarzenia bardzo ważne, a takim ważnym wydarzeniem, jest właśnie nadanie sztandaru i imienia Szkole Podstawowej w parafii Święte. – Sztandar, wezwanie, nadanie imienia to pewna nobilitacja, ale także i zobowiązanie, aby ten sztandar był pewnym znakiem, symbolem ale także i zachęta do tego, aby sprostać wymaganiom jakie stawia nam niezwykły patron – zaznaczył arcybiskup.

Reklama

Dodał, że o. Wenanty to patron, który rzeczy zwyczajne przeżywał w sposób nadzwyczajny. – Chcemy iść tą drogą. Tym bardziej, że Wasza wspólnota parafialna jest mocno związana z ojcami franciszkanami przez macierzystą parafię, skąd została przesiedlona – wyjaśniał. – Prosimy o to, aby Pan Bóg błogosławił wszystkim nauczycielom, rodzicom, uczniom, dzieciom, młodzieży. Aby byli po prostu dobrzy, by pokój i dobro zawsze były w ich sercu – powiedział metropolita przemyski.

Okolicznościową homilię wygłosił opiekun grobu Sługi Bożego o. Wenantego, o. Edward Staniukiewicz, franciszkanin z Kalwarii Pacławskiej. W kontekście tej wielkiej uroczystości zadał pytanie: jakie ślady swojej obecności zostawił pośród mieszkańców Czyszek o. Wenanty Katarzyniec? – Jakie ślady pozostawił w pokoleniu, które wyrwane z korzeni, z ukochanej lwowskiej ziemi zmuszone było opuścić rodzinne strony i przenieść to duchowe dziedzictwo również ojca Wenantego tutaj – powiedział, ponieważ dalej skupił się na wartościach, którymi żył o. Wenanty.

– Dzisiaj tak bardzo potrzebna jest skromność, pokora, nadzwyczajna gorliwość, sumienność w pracy, wielka pobożność w małżeństwach, rodzinach, parafiach, społeczności szkolnej, społeczności samorządowej, w urzędach pracy, miejscach naszego odpoczynku. Te wartości ciągle są potrzebne nam i nigdy nie tracą na swojej wartości. Nie bójmy się żyć tymi wartościami, którymi dzisiaj świat tak bardzo gardzi – apelował zakonnik.

Reklama

Na zakończenie pogratulował Szkole Podstawowej w Świętem wyboru tego niezwykłego patrona. – Obraliście wspaniałego patrona. On Was będzie prowadził. Będzie czuwał nad Wami. Będzie wskazywał, jak żyć. Nie wolno się tylko bać. Inni może będą myśleć czy mówić inaczej. Wy bądźcie sobą! Jeśli będziemy żyć tymi wartościami, którymi żył o. Wenanty z pewnością ślady i naszych stóp nas przetrwają. Jesteście wspólnotą duchowych córek i synów o. Wenantego Katarzyńca. Strzeżcie tego dziedzictwa i przekazujcie je kolejnym pokoleniom Waszej „małej ojczyzny”, tak jak przekazali to Wam Wasi pradziadkowie=, dziadkowie, Wasi rodzice – prosił franciszkanin.

Na zakończenie Eucharystii Komitet Organizacyjny uroczystości nadania imienia Szkole Podstawowej w Świętem skierował prośbę do abp. Adama Szala o poświęcenie nowego sztandaru szkoły i modlitwę w intencji całej wspólnoty szkolnej.

2021-10-21 11:12

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na Marsz dla życia w Waszyngtonie

2022-01-22 14:38

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

50 tys. osób przeszło wczoraj ulicami Waszyngtonu w największym Marszu dla życia w Stanach Zjednoczonych. Pozdrawiając jego uczestników Papież Franciszek podkreślił, że „dopiero wówczas, gdy świętość osoby ludzkiej jest respektowana i jej prawa uznane, różne formy niesprawiedliwości społecznej mogą zostać przezwyciężone”.

Waszyngtoński marsz odbył się już po raz 49. Ma on miejsce zawsze w rocznicę wyroku Sądu Najwyższego, który 22 stycznia 1973 roku zezwolił w tym kraju na aborcję. Jego uczestnicy mają nadzieję, że zwiększająca się ochrona życia poczętego w poszczególnych stanach USA wkrótce doprowadzi do zniesienia wspomnianego wyroku i tym samym pozostawienia kwestii ochrony życia w gestii prawodawstwa poszczególnych stanów. Przepisy chroniące życie nienarodzonych od momentu, gdy wyczuwalne jest bicie ich serca, obowiązują już m.in. w Arizonie, Teksasie, na Florydzie, w Arkansas, Alabamie, Ohio i Missouri. A kolejne 26 stanów chce zmienić swe prawo, występując szczególnie przeciwko aborcji chirurgicznej.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Kim jest Teofil, dla którego Łukasz napisał Ewangelię?

2022-01-22 17:56

[ TEMATY ]

Ewangelia

Sr. Amata CSFN

1. Początek Ewangelii Łukasza

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję