Reklama

Prosto i jasno

Polityczne szantaże i przetargi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już pisałem kilkakrotnie, że żal patrzeć, jak kończy się mit kanclerza Leszka Millera. Jego upadek dokumentują ostatnio najróżniejsze szantaże i przetargi, którym premier ulega. Oto zdymisjonowany minister skarbu Piotr Czyżewski oświadcza publicznie, że nie wie, za co został odwołany, a wszystkie media piszą, że jest już trzecim ministrem skarbu, którego Miller odsunął pod naciskiem najbogatszego człowieka w Polsce - Jana Kulczyka.
Najdotkliwiej jednak odsłonił słabość premiera, jak i całej koalicji rządzącej SLD-UP tzw. polityczny plankton w Sejmie, głosując przeciwko rządowi w ważnym głosowaniu budżetowym, przyznającym dotację na regionalne przewozy kolejowe. Na marginesie dodam, że była to zasłużona porażka Millera, który najpierw pod groźbą strajku generalnego PKP przyznał kolejarzom 550 mln zł, a później, mając większość w Senacie, pieniądze te odebrał. Ta iście komunistyczna metoda rządzenia - dawania i odbierania może więc wkrótce zakończyć się upadkiem rządu i przedterminowymi wyborami, o ile SLD nie znajdzie w Sejmie brakujących głosów do przeforsowania planu wicepremiera J. Hausnera.
„Sejmowy plankton” zdradził Millera, odsłaniając przy okazji kulisy niegodnych przetargów, do jakich dochodzi w kupczeniu urzędami i stanowiskami. Chodzi o 15-osobowy Federacyjny Klub Parlamentarny, ugrupowanie Romana Jagielińskiego, któremu rząd zawdzięczał dotąd nieznaczną większość w Sejmie. Jagieliński przed głosowaniem poprawek budżetowych miał zażądać w zamian za głosy swojego klubu stanowisk wicemarszałka Sejmu, trzech wiceministrów, wiceszefa NFZ, prezesa Komisji Rejestracji Leków, wielu miejsc w spółkach skarbu państwa, dwóch kolejnych wicewojewodów... Widocznie życzenia Jagielińskiego były zbyt wygórowane, skoro tych stanowisk nie dostał. W konsekwencji jego ugrupowanie nie poparło rządu w głosowaniach. Po przegranej premier Miller oświadczył słusznie, że nie będzie ulegał politycznemu szantażowi, a wicepremier i minister MSWiA Józef Oleksy zapowiedział, że za karę uruchomi procedurę odwoływania pięciu już posiadanych przez Jagielińskiego wicewojewodów i jednego wiceministra spraw wewnętrznych. Wyglądało na to, że tym razem wszystko zakończy się przyzwoicie, że polityczni rozrabiacze w Sejmie zostaną upokorzeni.
Tymczasem nowy Federacyjny Klub Parlamentarny Romana Jagielińskiego, złożony w większości z posłów wyrzuconych z innych klubów, mających sprawy w sądach, znowu dogaduje się z SLD - jak mówi - w sprawach programowych, rozwoju gospodarczego Polski; chce zawiązania koalicji rządowej, domaga się jeszcze więcej stanowisk niż przed feralnym głosowaniem, pragnie wspólnie z SLD wystartować w czerwcowych wyborach europejskich i przyszłorocznych parlamentarnych. Jednym z negocjatorów jest wyrzucony z SLD Mariusz Łapiński, obecnie sekretarz klubu Jagielińskiego. Śmiać się czy płakać... To się chyba nazywa chichot historii.
Ale rząd Millera stoi pod ścianą. Nie mając większości sejmowej, może nie przepchnąć przez parlament planu Hausnera - ostatniej deski ratunku dla SLD, planu cięć wydatków publicznych, które dotykają najuboższych, zabierają pieniądze rencistom i emerytom, uderzają w osłony socjalne, w rodzinę. Wiedzą jednak posłowie SLD-UP, co czynią. Chodzi im jedynie o poprawę swojego wizerunku i notowań, aby przetrwać obecny rok. W przyszłym roku bowiem przypadają konstytucyjne wybory, będą pieniądze na wybory, rzuci się ludziom kolejne obietnice, a co najważniejsze - spodziewana jest lepsza koniunktura w gospodarce światowej. Amerykańska gospodarka już notuje ożywienie, co z pewnością przełoży się na wzrost także naszego PKB. Podobnie było w latach 1993-97, kiedy to właśnie koniunktura gospodarcza w USA przyniosła również u nas duży wzrost gospodarczy. Ponadto czekamy na obiecany offset amerykański w zamian za kupno samolotów F-16, dogadujemy się w sprawie inwestycji polskich w Iraku, rośnie dodatni bilans handlowy z Unią Europejską, spowodowany głównie spadkiem wartości złotego.
W rezultacie po obecnej stagnacji można spodziewać się lepszej koniunktury, o ile jednak rząd będzie prowadził dobrą politykę podatkową i zreformuje finanse państwa. Niestety, w planie Hausnera nie widać istotnych zmian w polityce finansowej i gospodarczej. Zaciskanie pasa nie jest żadną strategią. Oby nie było z tym planem tak, jak z negocjacjami naszych polityków z Unią Europejską. Najpierw wiele obiecują, potem pokazują, jak zaciekle walczą, a w końcu okazuje się, że nie tylko niczego załatwić nie potrafią, ale wszystko spartaczyli.
Innego rodzaju polityczny przetarg rozgrywa się wokół sondaży wyborczych. Prawo i Sprawiedliwość, Liga Polskich Rodzin oraz Polskie Stronnictwo Ludowe słusznie domagają się wcześniejszych wyborów. Na niby sekunduje temu Platforma Obywatelska, która jednak zastanawia się, czy nie poprzeć planu Hausnera. Podobnie było z wyborem Danuty Hübner na komisarza UE. Po zastanowieniu się - PO wstrzymała się od głosu, co pozwoliło na wybór osoby, której zarzuca się całkowitą uległość wobec Unii. Jak się wydaje, PO na pewno nie przyłoży ręki do obalenia obecnego rządu, woli raczej utrwalać patologiczny układ SLD-UP-FKP.
Upadanie rządu Millera można byłoby skrócić przyjęciem uchwały o samorozwiązaniu Sejmu. Taki jednak wniosek musi poprzeć dwie trzecie ustawowej liczby posłów, czyli aż 308. Kto, kogo i czym zaszantażuje? Jakie przetargi i obietnice to sprawią? Nie jest wykluczone, że to rzężenie SLD skończy się dopiero w konstytucyjnym terminie, czyli jesienią 2005 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Abp Marek Jędraszewski odebrał Platynowy Medal Polonia Minor

2024-05-21 08:07

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał w poniedziałek w Krakowie Platynowy Medal Polonia Minor, przyznawany przez władze samorządu województwa małopolskiego za działalność na rzecz województwa.

Marszałek Małopolski i zarząd województwa zdecydowali o uhonorowaniu hierarchy, aby wyrazić "najgłębszy szacunek i wdzięczność za arcypasterską posługę w archidiecezji krakowskiej oraz apostolską i pełną życzliwości troskę o powierzonych opiece wiernych". Medalem doceniają również "przynoszącą dobre owoce współpracę z samorządem województwa oraz stałą i bezcenną przychylność sprawom Małopolski i Małopolan".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję