Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z Papieżem

Papież Jan Paweł II zaapelował do wszystkich chrześcijan o udział w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. „W świecie spragnionym pokoju sprawą naglącą jest, by wspólnoty chrześcijan zgodnie głosiły Ewangelię, by dawały świadectwo Bożej miłości, która je jednoczy, by niosły radość, nadzieję i pokój, stając się zaczynem nowej ludzkości” - powiedział Ojciec Święty podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański 18 stycznia w Watykanie.
Jan Paweł II zwrócił uwagę, że temat rozpoczynającego się Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - zaczerpnięty z Ewangelii wg św. Jana: „Mój pokój wam daję” (por. 14, 27) - zaproponowały Kościoły Bliskiego Wschodu. Powiedział, że podczas najbliższych ośmiu dni „w każdej części świata chrześcijanie różnych wyznań i tradycji będą się gromadzić, by gorąco wypraszać u Pana łaskę umocnienia i wspólnego zaangażowania na rzecz ich pełnej jedności”. Będą to czynili, „wychodząc od bogactwa znaczenia zawartego w obietnicy Chrystusa, zastanawiając się dzień po dniu nad ewangelicznym darem pokoju i zaangażowaniem, jakiego on wymaga”.
„Obiecując swój pokój, Chrystus zapewnił uczniów o wsparciu w różnych próbach - powiedział Jan Paweł II. - Czyż nie taką bolesną próbą jest podział trwający wśród chrześcijan?” - zastanawiał się Papież, podkreślając, że właśnie dlatego chrześcijanie odczuwają żywą potrzebę, by zwrócić się do ich jedynego Pana, aby dopomógł im przezwyciężyć pokusę zniechęcenia na długiej i żmudnej drodze prowadzącej do pełnej jedności.

Jan Paweł II do Polaków

Podczas audiencji generalnej 21 stycznia Jan Paweł II zaapelował do rodaków o modlitwy w intencji jedności chrześcijan oraz pokoju. Wcześniej jeden z księży z Polskiej Sekcji Sekretariatu Stanu odczytał streszczenie katechezy, którą Jan Paweł II wygłosił po włosku. Wśrod pielgrzymów z Polski obecny był biskup polowy Sławoj Leszek Głódź. Do Polaków Ojciec Święty powiedział:
„Serdecznie pozdrawiam moich rodaków! Dzisiaj w szczególny sposób modlimy się o jedność chrześcijan i o pokój w świecie. Dzieło jedności rodzi się w sercu człowieka pojednanego z Bogiem i z ludźmi. Niech nam Bóg dopomoże, abyśmy byli jedno: ut unum sint.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja generalna, 21 stycznia 2004 r.

Audiencja dla naczelnych rabinów Izraela

16 stycznia Jan Paweł II przyjął na prywatnej audiencji dwóch naczelnych rabinów Izraela - Jonę Metzgera i Shlomo Amara, którzy przybyli do Watykanu na „Koncert pojednania”. Zorganizowała go Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan z okazji obchodzonego już po raz 15. we Włoszech Dnia Dialogu z Judaizmem.
Witając gości, Ojciec Święty powiedział, że w ciągu 25 lat pontyfikatu dokładał wszelkich starań na rzecz dialogu żydowsko-katolickiego i większego zrozumienia, szacunku i współpracy. „Jednym z najważniejszych wydarzeń mojego pontyfikatu pozostanie na zawsze jubileuszowa pielgrzymka do Ziemi Świętej wraz z jej wzruszającymi momentami wspomnień, refleksji i modlitwy w Instytucie Pamięci Yad Vashem i przy Ścianie Płaczu” - powiedział Papież. Dodał, że oficjalny dialog nawiązany między Kościołem katolickim a Naczelnym Rabinatem Izraela jest znakiem wielkiej nadziei.

Kolędowanie z Papieskim Kolegium Polskim w Rzymie

18 stycznia Jan Paweł II kolędował z Papieskim Kolegium Polskim w Rzymie. Wieczór kolęd i wspomnień odbył się w Papieskiej Bibliotece. Uczestniczyli w nim: rektor Kolegium - ks. Marek Stępień, księża, studenci, zakonnice i zakonnicy pracujący w placówce.
Spotkanie przebiegające w scenerii pięknej szopki oraz choinki z ręcznie malowanymi bombkami rozpoczęła, z akompaniamentem gitary, kolęda Przybieżeli do Betlejem pasterze. W trakcie jej wykonywania każdy z uczestników mógł przywitać się z Ojcem Świętym.
Podczas robienia pamiątkowego zdjęcia Ojciec Święty wspominał z uśmiechem: „Kolegium Polskie na Piazza Remuria... Ja tam też mieszkałem... i stamtąd wywieźli mnie do Watykanu, i nie wróciłem jeszcze...” Po tych słowach uczestnicy gromkim głosem zaprosili Papieża do odwiedzenia placówki. Po wykonaniu kolejnej kolędy jeszcze raz powtórzono zaproszenie, na które Jan Paweł II odpowiedział: „Dzięki” i dodał: „Tak jak mówię, wywieźli mnie i nie wróciłem... Niech Wam Bóg błogosławi. Bóg zapłać! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”. W czasie spotkania Ojciec Święty otrzymał „prezent” - upieczone przez siostry z Kolegium pączki. Kolędowanie zakończyło Lulajże, Jezuniu.
Po audiencji osobisty sekretarz Papieża - abp Stanisław Dziwisz przekazał wszystkim podarunki od Ojca Świętego, m.in. polskie wydanie orędzia Jana Pawła II na tegoroczny Światowy Dzień Pokoju.

Reklama

„Media w rodzinie: Ryzyko i bogactwo” orędzie papieskie

Media w rodzinie: ryzyko i bogactwo - to temat orędzia Jana Pawła II na 38. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Tradycyjnie dokument został ogłoszony 24 stycznia - we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.
W większości krajów Dzień obchodzony jest w ostatnią niedzielę przed Zesłaniem Ducha Świętego, czyli w tym roku - 23 maja. Wiele Kościołów lokalnych ustala własne terminy obchodów tego Dnia. W Polsce jest to trzecia niedziela września - w tym roku będzie to 19 września.
I Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu był obchodzony w Kościele z inicjatywy Pawła VI w niedzielę 7 maja 1967 r.
Sprawami mediów zajmuje się Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu, istniejąca pod tą nazwą od 1 marca 1989 r. Wcześniej była to Papieska Komisja ds. Środków Społecznego Przekazu, ustanowiona 2 kwietnia 1964 r., która z kolei kontynuowała działalność kilku innych instytucji watykańskich, powołanych głównie przez Piusa XII. Obecnie na czele Papieskiej Rady stoi Amerykanin - abp John Patrick Foley.

„Koncert Pojednania” w Watykanie

O odnalezienie w sobie odwagi pokoju zaapelował Ojciec Święty podczas uroczystego „Koncertu pojednania”, który odbył się 17 stycznia w Auli Pawła VI w Watykanie z inicjatywy Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan i Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Koncert zorganizowano dla upamiętnienia spotkania przedstawicieli wielkich religii świata w Asyżu w 1986 r.
„Wspólnie wyrażamy życzenie, aby ludzie zostali oczyszczeni z nienawiści i zła, które zagrażają nieustannie pokojowi, i potrafili wyciągnąć do siebie ręce nie znające przemocy, lecz gotowe nieść pomoc i pociechę temu, kto ich potrzebuje” - powiedział Papież podczas koncertu.
Orkiestra Symfoniczna z Pittsburgha pod batutą Gilberta Levine’a wykonała motety Abraham Johna Harbisona oraz II symfonię Zmartwychwstanie Gustava Mahlera. Wśród muzyków byli przedstawiciele trzech wielkich religi monoteistycznych. Obok chórów z Krakowa i Londynu wystąpił także Chór Państwowej Filharmonii z Ankary.
W wygłoszonym przemówieniu kard. Walter Kasper stwierdził, że wyznawcy trzech religii monoteistycznych są jedną rodziną. Ich historia obfitowała w bolesne wydarzenia, teraz jednak nadszedł czas na pojednanie, do którego zachęca Jan Paweł II. Przypomniał najważniejsze wydarzenia na tej drodze, a więc wizyty Papieża w rzymskiej synagodze i pod jerozolimską Ścianą Płaczu, na uniwersytecie islamskim w Kairze i w meczecie Omajadów w Damaszku.
Wszystko, co Ojciec Święty zrobił dla zwalczenia pogardy, niechęci i nienawiści, uznać należy za wkład na rzecz pokoju na świecie - powiedział kard. Kasper i zakończył życzeniem: Pace, Shalom, Salam.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jestem, który Jestem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 1-8.

Niedziela, 28 kwietnia. Piąta niedziela wielkanocna

CZYTAJ DALEJ

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o takiej kobiecie

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Zafascynowała mnie jej postać, gdyż jest świętą na obecne czasy. Kobieta wykształcona, inteligentna, delikatna i stanowcza zarazem, nie pozwalająca sobą poniewierać, umiejąca zatroszczyć się o swoją godność, dbająca o swój wygląd i urodę, a jednocześnie bez krzty próżności.

Żona biznesmena i doktor medycyny, która nie tylko potrafiła malować paznokcie - choć to też istotne, by się podobać - ale umiała stworzyć prawdziwy, pełen miłości dom. W gruncie rzeczy miała czas na wszystko! Jak to czyniła? Ano wszystko układała w świetle Bożych wskazówek zawartych w nauczaniu Ewangelii i Kościoła. Z pewnością zdawała sobie sprawę z tego, że każdy z nas znajduje czas dla tych ludzi lub dla tych wartości, na których mu najbardziej zależy. Jeżeli mi na kimś nie zależy, to nawet wolny weekend będzie za krótki, aby się spotkać i porozmawiać. Jednak gdy na kimś mi zależy, to nawet w dniu wypełnionym pracą czas się znajdzie. Wszystko przecież jest kwestią motywacji. Ona rzeczywiście miała czas na wszystko, a przede wszystkim dla Boga i swoich najbliższych.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha: chcemy z nadzieją patrzeć w przyszłość

2024-04-28 13:12

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

PAP/Paweł Jaskółka

„Przyzywając wstawiennictwa św. Wojciecha chcemy, w tych bardzo niespokojnych czasach, patrzeć z nadzieją w przyszłość - z nadzieją dla Polski, z nadzieją dla Europy, z nadzieją dla całego świata” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak witając przybyłych na trwające w Gnieźnie uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha.

Nawiązując do hasła przewodniego tegorocznych obchodów „Służyć i dać życie - pielgrzymi nadziei”, abp Wojciech Polak wyraził przekonanie, że główny patron Polski może być i dla nas szczególnym przewodnikiem i orędownikiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję