Marian Florek: Dla kogo są przeznaczone warsztaty biblijne?
Beata Stypułkowska: Warsztaty są przeznaczone przede wszystkim dla katechetów, studentów i absolwentów teologii, a także dla wszystkich zainteresowanych Pismem Świętym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W jakiej formie są organizowane?
Zaczęliśmy od roku akademickiego 2017/2018, najpierw w formie stacjonarnej, a w wyniku pandemii rozpoczęliśmy formę zdalną. W roku obecnym planujemy zajęcia zarówno stacjonarne, jak i zdalne, w których będą mogły uczestniczyć osoby spoza Częstochowy, spoza naszej archidiecezji i kraju.
Jakie spotkania formacyjne są planowane w tym roku akademickim?
Katecheci, studenci i absolwenci WIT będą mieli swoje spotkania, które będą wspomagać ich w głoszeniu słowa Bożego lub przygotowywać do tego. Dla pozostałych osób mamy propozycję uczestniczenia w 10 spotkaniach biblijnej katechezy dorosłych Mess’AJE, która polega na przechodzeniu przez kolejne progi wiary. W tym roku przechodzić będziemy przez pierwszy próg, zatytułowany „Wyjście”. Zajęcia będą odbywały się przez Skype’a zasadniczo w jeden wtorek w miesiącu. Oprócz tych katechez zapraszamy także do formacji lektorów dorosłych, którzy część zajęć będą mieli wspólnie z katechetami, a część spotkań we własnym gronie. Do tej grupy zapraszamy zarówno mężczyzn, jak i kobiety, które czytają słowo Boże w czasie liturgii.
Reklama
W jaki sposób i do kiedy można zgłosić się na warsztaty biblijne?
Należy wysłać zgłoszenie mailem (biblijnewarsztaty@gmail.com), w tytule podając rodzaj spotkania, np. „katecheci”, „Mess’AJE”, „lektorzy”. Formację można rozpocząć w każdym czasie, gdyż do każdego uczestnika dostosowywany jest indywidualny program formacyjny. Wyjątek stanowi katecheza Mess’AJE, gdyż w niej wskazane jest uczestnictwo w całym cyklu od początku. Pierwsza katecheza zaplanowana jest na 26 października o godz. 19.
Czy za udział w warsztatach pobierana jest opłata?
Warsztaty są bezpłatne, choć w trakcie ich trwania lub na koniec roku można złożyć dobrowolną ofiarę, gdyż prowadzenie warsztatów związane jest z pewnymi kosztami.
Przez cały rok akademicki osoby bez wykształcenia teologicznego mogą uczestniczyć jako wolni słuchacze w wykładach ze wstępu do Pisma Świętego (dwie soboty w miesiącu). W semestrze zimowym odbędą się warsztaty biblijne z internetem (trzy poniedziałki – spotkania przez Skype’a), a w letnim – specjalne spotkania formacyjne dla lektorów (jedna środa w miesiącu – spotkania zdalne i stacjonarne). Zgłoszenia należy przesłać e-mailem: biblijnewarsztaty@gmail.com .