Reklama

Niedziela w Warszawie

UKSW uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki

Tylko poszukując prawdy i chcąc ją odnaleźć będziemy w stanie budować przyszłość i wspierać człowieka w jego integralnym rozwoju – powiedział podczas inauguracji roku akademickiego ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego.

[ TEMATY ]

UKSW

inauguracja roku akademickiego

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W inauguracji uczestniczyli przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, rektorzy uczelni z całej Polski oraz kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz UKSW i biskupi.

W przemówieniu inauguracyjnym rektor UKSW podkreślił, że u podstaw tożsamości uczelni leżą etos chrześcijański, nauczanie i spuścizna patrona bł. Stefana Wyszyńskiego. - Jasno to artykułujemy i nie mamy zamiaru tego zmieniać w imię jakiejkolwiek poprawności – podkreślił ks. prof. Czekalski i dodał: – Nie lękamy się jednak i nie wykluczamy osób o innych poglądach, przekonaniach czy innej wierze. Pragniemy, aby godność człowieka, wzajemny szacunek, kultura wtórowały nauczaniu, prowadzeniu działalności badawczej - poszukiwaniu prawdy.

Ks. prof. Czekalski wskazał, że tylko poszukując prawdy i chcąc ją odnaleźć możliwe jest budowanie przyszłości i wspieranie człowieka w jego integralnym rozwoju. Przestrzegł też przed szkodliwością teorii o tak zwanym nowym człowieku - “człowieku natury, który odrzuca świat ducha i zatapia się bez reszty w materii i stawia siebie samego na miejscu Boga”. Dodał, że takiemu człowiekowi uniwersytet ma obowiązek powiedzieć prawdę - prawdę o nim samym.

Rektor UKSW przedstawił również plany rozwoju uczelni, zapowiadając zacieśnianie relacji uniwersytetu z gospodarką.

– Wyrazem otwarcia się naszej społeczności na problemy współczesnego świata jest niedawno powołane Centrum Gospodarki Światowej, którego celem jest współpraca ze środowiskiem społeczno-gospodarczym, prowadzenie badań i dydaktyki dla kadr menedżerskich i analiza finansowa – powiedział ks. prof. Czekalski. Dodał, że studenci, doktoranci i pracownicy UKSW mogą już od tego roku próbować swoich sił w prowadzeniu działalności gospodarczej poprzez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości.

Pogłębianiu współpracy UKSW z przemysłem oraz biznesem służyć będzie także nowoczesny kampus w Dziekanowie Leśnym. Zostanie on wyposażony w sprzęt zaawansowany technologicznie. Infrastrukturę uczelni poszerzy nowy budynek Collegium Medicum dla studentów kierunku lekarskiego oraz pielęgniarstwa.

Reklama

Wykład inauguracyjny w czasie uroczystości w Auditorium Maximum wygłosiła Anna Maria Anders – ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i Republice San Marino. Podkreśliła, że zarówno generał Władysław Anders, jak i kardynał Stefan Wyszyński, choć na różne sposoby, w różnych formach i z różnymi skutkami - przyjęli dziedzictwo klasyczne i chrześcijańskie. Przenieśli je na grunt najtrudniejszych i najbardziej dramatycznych czasów XX wieku. - Obaj dokonali wyboru drogi wolności oraz byli zjednoczeni wiarą wyrażoną mieczem i krzyżem. Jeden stał się bohaterem na polu bitwy, drugi na polu etyki chrześcijańskiej – powiedziała ambasador Anders.

W liście do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że tegoroczna inauguracja roku akademickiego przypada w czasie szczególnym, wkrótce po beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego - Patrona uniwersytetu. “W murach uczelni swoboda wyrażania myśli i wolność badań zostaje ujęta w ramy metodologii, a ich wartość powinna rozstrzygać się w trakcie pozbawionej osobistych czy ideologicznych uprzedzeń dyskusji” - napisał prezydent. Dodał, że bardzo ważnym elementem życia akademickiego jest otwartość na różne punkty widzenia i kultura debaty.

Obecny na uroczystości sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski podkreślił, że cała społeczność UKSW może „czerpać garściami” z nauczania Patrona, który był naukowcem, mężem stanu, wychowawcą narodu, a przede wszystkim wielkim obrońcom godności człowieka. W imieniu ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka przekazał Rektorowi UKSW dyplom uznania.

Przemawiając na zakończenie uroczystości kard. Kazimierz Nycz zwrócił uwagę, że każdy uniwersytet, a zwłaszcza UKSW, winien być punktem odniesienia dla współczesności i jasno świecącą lampą, w świetle której można uzyskać odpowiedzi na nurtujące człowieka pytania. “Brakuje nam takich punktów odniesienia w świecie, który jest emocjonalny i bardzo subiektywny” - ocenił metropolita warszawski. Wielki Kanclerz UKSW życzył też wszystkim rektorom, aby kierowane przez nich uczelnie “mądrze odpowiadały nie na mody współczesności, ale na jej realne potrzeby i wyzwania”.

Reklama

Uroczystą inaugurację poprzedziła Msza św. w kościele uniwersyteckim pw. Św. Józefa na ul. Wóycickiego pod przewodnictwem metropolity warszawskiego. W kazaniu kard. Nycz zaznaczył, że pierwotnym, najważniejszym i głównym kerygmatem chrześcijaństwa jest Jezus ukrzyżowany i zmartwychwstały. Jest On znakiem, do którego trzeba wracać. Metropolita podkreślił także troskę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II o uczelnie i wydziały katolickie, której dowody widoczne są w ich wzajemnej korespondencji. - Mieli komplementarną wizję nauki polskiej, także nauki katolickiej. Bardzo zależało im na racjonalności – przypomniał kard. Nycz i dodał, że warto o tym pamiętać nie tylko na wydziałach katolickich, ale na każdym wydziale uczelni, która jest związana z Kościołem i miała odwagę wziąć sobie za patrona kard. Wyszyńskiego. - Bardzo was proszę, abyście do tych dwóch patronów – św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego - wracali, ale nie w sposób powierzchowny i płytki, emocjalnalny, lecz żebyście wracali do fundamentu „fides et ratio” i tego, czego oczekuje od was współczesny świat – życzył spółczesności akademickiej UKSW Wielki Kanclerz uczelni.

Na początku Mszy św. do kościoła zostały uroczyście wniesione relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, a po zakończeniu Eucharystii metropolita warszawski na prośbę rektora UKSW zawierzył, za wstawiennictwem bł. Stefana Wyszyńskiego, Bożej Opatrzności wspólnotę uniwersytecką. – Za jego przykładem i przez jego wstawiennictwo zawierzamy Tobie, Boże, uniwersytet noszący jego imię – całą naszą społeczność akademicką: nauczycieli akademickich, pracowników administracji, doktorantów i studentów – mówił kard. Nycz.

Relikwie bł. kard. Wyszyńskiego zostaną także uroczyście wprowadzone do kaplicy uniwersyteckiej na kampusie przy ul. Dewajtis. Kaplica ta jako jedna z pierwszych w Polsce otrzymała wezwanie bł. Stefana Wyszyńskiego.

2021-10-11 16:36

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uniwersytet to wspólnota

O funkcjonowaniu i rozwoju uczelni w czasie pandemii, grantach naukowych i komunikacji między kampusami z ks. prof. Ryszardem Czekalskim, rektorem-elektem UKSW, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: W wyborach na nowego rektora otrzymał Ksiądz 74 spośród 100 głosów elektorów. To bardzo wysokie poparcie.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

[ TEMATY ]

wigilia

lotnisko

karp

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Jak zauważa rzecznik prasowy Kraków Airport Natalia Vince, dużo łatwiej jest przewozić potrawy świąteczne na terenie Unii Europejskiej. - Produkty pochodzenia zwierzęcego można przewozić w ramach UE w ilościach przeznaczonych do własnego użytku. Należy tutaj jednak pamiętać, że ryba jest kłopotliwym towarem z uwagi na zapach, więc rekomendowane jest zapakowanie np. hermetyczne które: po pierwsze umożliwi jej lepsze przechowanie i opóźni psucie, a po drugie nie uprzykrzy podróży innym pasażerom - mówi KAI Natalia Vince.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję