Reklama

Niedziela Częstochowska

Niepowtarzalne wydarzenia

– Pan Bóg każe nam obchodzić jubileusze nie tylko po to, by wspominać, lecz także po to, by patrzeć w przód, by Bogu podziękować za wszystkie łaski i prosić o wierność, abyśmy skarb wiary przenieśli w przyszłość – powiedział bp Andrzej Przybylski w parafii św. Jacka w Borze Zapilskim – Czarnej Wsi 1 października, w dniu 100. rocznicy poświęcenia kościoła.

Wdzięczność i duma z poświęconego 100 lat temu kościoła zgromadziły 1 października wspólnotę parafialną św. Jacka w Borze Zapilskim – Czarnej Wsi na dziękczynnej Mszy św. pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego. Trzydniowe przygotowanie do tej uroczystości prowadził ks. Stanisław Gębka.

– Wiele jest powodów do radości. Dzisiaj jest szczególna uroczystość. Dziękujemy za tę świątynię, za to, że mamy się gdzie modlić i nasi pradziadowie zadbali o to i chcieli mieć swoją świątynię – mówił ks. Andrzej Marszałek, proboszcz parafii św. Jacka w Borze Zapilskim – Czarnej Wsi.

Beata Pieczykura/Niedziela

W homilii ksiądz biskup przypomniał zebranym, że ten kościół w niespełna 2 lata wybudowali ich przodkowie, a 100 lat poświęcił go bp Władysław Krynicki. Znakiem, który łączy poświęcenie kościoła i bierzmowanie, jest święty olej krzyżma.

Tym olejem biskup namaszcza ściany kościoła podczas jego poświęcenia, a także czoła ludzi podczas bierzmowania. – Poświęcenie kościoła i poświęcenie ludzi. Co to znaczy poświęcić? To znaczy oddać Bogu na własność. W tym kontekście bp Andrzej zachęcał bierzmowanych, by wszystko, co mają, oddali Bogu: życie, plany i młodość: – Poświęcić się – to zgodzić się na to, by coś Bogu oddać z wiarą, że On da więcej, przede wszystkim życie wieczne – podkreślił kaznodzieja. –Spróbujcie zaufać Bogu – mówił do młodych bp Przybylski. – Wasi przodkowie wybudowali ten kościół i go oddali, ale zobaczcie, ile to za dostali. Tak jak 100 lat temu biskup tutaj świętym olejem kreślił znak krzyża na ścianach tego kościoła, aby go oddać Bogu, aby w tym kościele Bóg prowadził nas do nieba, wy też będziecie namaszczeni i Chrystus będzie was prosił: Dajcie Mi siebie. Dlatego apelował, aby byli hojni i nie skąpili Bogu własnego czasu, rezygnując np. z obejrzenia filmu czy surfowania w Internecie po to, by uczestniczyć w Mszy św., by otrzymać od Boga dar zbawienia i moc miłości.

Reklama

Beata Pieczykura/Niedziela

Ksiądz Andrzej Marszałek z radością podkreśla, że wierni lubią się spowiadać i do Komunii św. przystępować. Są zaangażowani i troszczą się kościół, dbają o jego czystość. Zwraca uwagę na to, że w parafii działają czciciele Niepokalanego Serca Maryi, Liturgiczna Służba Ołtarza oraz 9 róż Żywego Różańca.

Młodzi, którzy tego dnia przyjęli sakrament bierzmowania z rąk bp. Przybylskiego, dziękowali rodzicom, wspólnocie parafialnej, powiedzieli: – Otrzymaliśmy Ducha przybrania za synów. Odrodzeni przez chrzest i umocnieni przez bierzmowanie stajemy się budowniczymi nowej cywilizacji prawdy i miłości, światłem i solą ziemi. Stają przez nami wielkie zadania. Ufając jednak w pomoc Ducha Świętego przyjmujemy je z wdzięcznością i odpowiedzialnością. Apostołowie w dniu Pięćdziesiątnicy nabrali odwagi i wyszli z Wieczernika, głosząc światu wielkie dzieła Boże. My też opuścimy nasz wieczernik i pragniemy bez strachu i zażenowania świadczyć, że Bóg jest Ojcem i pragnie naszego szczęścia.

Pani Sabina z radością, że w Borze Zapilskim jest parafia, powiedziała „Niedzieli”: – To duża parafia, która obejmuje 9 wiosek; są to Bieżeń, Borowe, Bór Zapilski, Czarna Wieś, Jezioro, Łebki, Nowiny, Puszczew, Węglowice. Mamy dobrego proboszcza. Ludzie tu są otwarci i troszczą się o Kościół, a ja Różaniec mam w kieszeni i kiedy tylko mam wolną chwilę, to się modlę.

Rys historyczny

Parafię św. Jacka w Borze Zapilskim 1 września 1919 r. erygował bp Stanisław Zdzitowiecki, wydziel ją z parafii Truskolasy. Do 1921 r. nabożeństwa były sprawowane w wypożyczonej remizie strażackiej we wsi Węglowice. Staraniem pierwszego proboszcza ks. Michała Maniewskiego na terenie Czarnej Wsi został wybudowany drewniany kościół, wzniesiony na planie krzyża, w konstrukcji zrębowej. Prezbiterium jest zamknięte trójbocznie. Po bokach nawy zostały symetrycznie dobudowane dwie kaplice. Świątynię poświęcił bp Władysław Krynicki 1 października 1921 r., niektóre źródła podają 30 września. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Jacka, a w ołtarzach bocznych – obrazy Matki Bożej Częstochowskiej i św. Józefa. Stacje drogi krzyżowej pochodzące z 1795 r. przekazała parafia w Truskolasach. Dumą wspólnoty jest barokowy relikwiarz patrona – św. Jacka Odrowąża z drugiej połowy XVIII wieku. Ksiądz Andrzej Marszałek zmodernizował wnętrze świątyni i dostosował ją do zasad liturgicznych Soboru Watykańskiego II. Na bieżąco są prowadzone prace konserwacyjne w kościele i plebanii.

2021-10-01 23:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Francja: jutro rozpoczyna pracę Kanoniczny Trybunał Karny

2022-12-04 14:59

[ TEMATY ]

Francja

nadużycia seksualne

Trybunał Karny

Kaspars Grinvalds/fotolia.com

Jutro rozpoczyna pracę Krajowy Kanoniczny Trybunał Karny Konferencji Biskupów Francji. Będzie to wewnątrzkościelny sąd zajmujący się przestępstwami kanonicznymi, popełnionymi przez duchownych lub świeckich, m.in. przypadkami pedofilii.

Zastąpi on w sprawach karnych wszystkie istniejące we Francji sądy diecezjalne i międzydiecezjalne. Jego jurysdykcja obejmie całe terytorium kraju.

CZYTAJ DALEJ

W oczekiwaniu na Mesjasza

2022-12-05 13:13

Ks. Tomasz Lis

Poranna Msza św. roratnia w sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem małych parafian.

„Z narodzeniem Jezusa było tak …” pod takim hasłem przebiegają tegoroczne roraty w janowskim sanktuarium. Codziennie o 6.15 mrok świątyni rozświetlają lampiony, które niosą dzieci i starsi jako znak wspólnego czuwania z Maryją przed przyjściem Jezusa Zbawcy. Podobnie jak w latach poprzednich na roraty przybywa codziennie duża grupa dzieci i młodzieży. Rozważania dla najmłodszych prowadzi w tym roku ks. Piotr Niewrzałek, wikariusz parafii. Opowieść o historii zbawienia od stworzenia świata aż do przyjścia obiecanego Mesjasza przybliża dzieciom św. Joachim ojciec Maryi. – Dzieci mają możliwość poznać jak Pan Bóg prowadził ludzi poprzez ich dzieje do momentu narodzenia Bożego Syna. Każdego dnia dzieci mogą poznać kolejną postać ze Starego Testamentu, koleje jej życia i w jaki sposób odkrywano bliskość Pana Boga. Cieszy fakt, że każdego roku duża grupa dzieci wraz z rodzicami i dziadkami uczęszcza na poranne Msze św. roratnie, jest to nasza wspólna droga Adwentowa przygotowująca nas na czas Bożego Narodzenia – mówił ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii. Także i w tym roku nie zabrakło piosenki adwentowej mówiącej właśnie o „wielkim czekaniu” na Zbawiciela. W przygotowanie i prowadzenie rorat włączyły się siostry ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej posługujące w tutejszej parafii. Każdego dnia dzieci przynoszą na roraty serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami jakie każdego dnia podejmują jako duchowe przygotowanie do Bożego Narodzenia. - Każdego dnia losujemy trzy serduszka, a do rodziny dziecka, które je wykonało wędruje figurka Matki Bożej Niepokalanej, patronki adwentu. Mimo wczesnej godziny, w naszej parafii roraty zaczynają się o 6.15, uczestniczy w nich dość spora liczba osób. Szczególnie rodziców, którzy towarzyszą dzieciom w adwentowym wędrowaniu. Zapraszamy od poniedziałku do soboty na godz. 6.15 – dodaje ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję