Reklama

Niedziela Małopolska

Zakopane: ogólnopolskie rekolekcje duszpasterzy sportowców

W domu rekolekcyjnym KEP trwają ogólnopolskie rekolekcje dla duszpasterzy sportowców, które głosi bp Damian Muskus OFM. Uczestniczy w nich ponad 60 kapłanów z różnych stron Polski.

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Bp Muskus mówi o nowych wyzwaniach stojących przed kapłanami. - Kładzie nacisk na kapłańskie wyzwania i nadzieje w zmieniających się, trudnych czasach. Uwrażliwia, by nie bać się tego, co się dziś dzieje, ale głosić na co dzień Chrystusa, wychodzić do ludzi, zwłaszcza do zagubionych – relacjonuje ks. Edward Pleń SDB, krajowy duszpasterz sportowców.

Bp Muskus oparł rekolekcyjne rozważania na „dekalogu” sformułowanym przez papieża Franciszka podczas jednego ze spotkań z nuncjuszami. - To wskazówki nie tylko dla papieskich dyplomatów, ale także dla wszystkich kapłanów i osób konsekrowanych – podkreśla krakowski biskup pomocniczy.

- Kapłan jest człowiekiem Bożym, jest człowiekiem Kościoła, jest człowiekiem gorliwości apostolskiej, człowiekiem pojednania, człowiekiem papieża, człowiekiem inicjatywy i posłuszeństwa, modlitwy, czynnej miłości i pokory – wymienia poszczególne części papieskiego „dekalogu”.

Podziel się cytatem

Reklama

Ogólnopolskie Rekolekcje dla Duszpasterzy Sportowców odbywają się regularnie. Biorą w nich udział nie tylko diecezjalni duszpasterze, ale i kapelani w klubach ekstraklasy, pierwszoligowych, a także księża, którzy pracują w takich stowarzyszeniach, jak Katolickie Stowarzyszenie Sportowe RP, Parafiada czy Salezjańska Organizacja Sportowa. Jest też obecny delegat KEP ds. duszpasterstwa sportowców bp Marian Florczyk. W tym roku w rekolekcjach uczestniczy największa jak dotąd liczba kapłanów – ponad 60.

- To jest ładowanie duchowych akumulatorów, wyjście na pustynię wydarzeń, w których żyjemy. To czas modlitwy, spojrzenia, dokąd idę, doświadczenia wspólnoty. Dzielimy się różnymi doświadczeniami, integrujemy się – wyjaśnia krajowy duszpasterz sportowców.

Jednym z punktów rekolekcji jest jesienne spotkanie diecezjalnych duszpasterzy sportowców, podczas którego odbywa się podsumowanie minionych wydarzeń i planowanie kolejnych, m.in. spotkań opłatkowych czy sympozjów naukowych organizowanych przez Salezjańską Organizację Sportową.

W tym roku jednym z tematów była olimpiada w Tokio. Ogólnopolski duszpasterz sportowców towarzyszył reprezentantom Polski. - To było fantastyczne doświadczenie. Z powodu obostrzeń po raz pierwszy nie byłem na żadnym obiekcie sportowym, za to dosłownie 24 godziny na dobę byłem do dyspozycji sportowców. Gdy ktoś miał potrzebę rozmowy, chciał skorzystać z sakramentów, byłem dla niego – opowiada ks. Pleń.

Jak dodaje, nawiązując do nauk rekolekcyjnych, duszpasterstwo nie polega na tym, by kapłan czekał na wiernych. - Mamy do nich wychodzić, szukać ich – podkreśla.

- Dziś nie chodzi o fajerwerki, wielkie eventy. One są ważne, bo wieńczą pracę, ale my mamy być „mistrzami głoszenia Chrystusa”. Na tym się znamy - stwierdza.

W przyszłym roku rekolekcje odbędą się 19-22 września w Ośrodku Rekolekcyjno-Formacyjnym w Rybakach w archidiecezji warmińskiej.

2021-09-30 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wicemistrzowie Polski

Niedziela toruńska 40/2015, str. 2

[ TEMATY ]

sport

Archiwum SL-SALOS Przeczno

Drużyna SL-SALOS Przeczno wystąpiła w składzie: Hubert Orczykowski, Szymon Orczykowski, Adrian Szydłowski, Konrad Kurzeja, Dawid Dynas, Michał Dynas, Karol Gładyszewski, Bartosz Muszytowski, Łukasz Lasek, Dominik Sala, Hubert Sala, Karol Przybyszewski

Drużyna SL-SALOS Przeczno wystąpiła w składzie: Hubert Orczykowski,
Szymon Orczykowski, Adrian Szydłowski, Konrad Kurzeja, Dawid
Dynas, Michał Dynas, Karol Gładyszewski, Bartosz Muszytowski, Łukasz
Lasek, Dominik Sala, Hubert Sala, Karol Przybyszewski

Po zdobyciu brązowego medalu w 19. Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej w Futsalu, które odbyły się w dniach 6-8 lutego w Rumii, piłkarze SL-SALOS Przeczno zdobyli srebrny medal na 23. Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej w Świętochłowicach w dniach 18-20 września. Drużyna brała udział w rozgrywkach piłki nożnej w kategorii rocznika 2002 i młodsi.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję