Reklama

Niedziela Wrocławska

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

W homilii ks. Andrzej Delwo zwrócił uwagę na perykopę ewangeliczną o znalezieniu Pana Jezusa w świątyni. Dokonując analizy tekstu biblijnego, nawiązał do przeżywanego w parafii Odpustu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Świętujemy, tak jak Józef i Maryja, którzy szli do Jerozolimy na święto Paschy, aby nie zagubić tego, co najważniejsze. Na tym polega sedno świętowania, aby z naszej codzienności wziąć to, co jest istotą naszej tożsamości. Dlaczego świętowali w świątyni? Aby nie zapomnieli, kim są i co jest najważniejsze, aby nie zapomnieli o Przymierzu z Bogiem. Przez świętowanie mieli zachować swoją tożsamość – mówił ks. Delwo i podkreślił: – I my przychodzimy dzisiaj tutaj, aby świętować. Dobrze, że jest Odpust, bo możemy pewnych rzeczy nie zauważyć, bo możemy pewne rzeczy przespać. I może się okazać, że w pewnym momencie nie zauważymy, że coś nam umknęło, że coś straciliśmy, że coś poszło nie tak. To zwykle zaczyna się od niezauważenia. Każda ludzka zła droga zaczyna się od tego, że czegoś nie zauważyliśmy, że coś nam umknęło. A później okazuje się, że trzeba szukać. Może po to jest dzisiejsze święto, abyśmy wzbudzili w sobie czujność wiary, aby kiedy przyjdzie taki moment rozluźnienia, móc tak jak Maryja i Józef wrócić do świątyni. Wrócić do źródeł, aby odnaleźć na nowo Jezusa, by zobaczyć, kim On naprawdę jest – mówił ks. Delwo.

Reklama

Podkreślił następnie, że Maryja i Józef uszli dzień drogi i wrócili do Jerozolimy. Dopiero po trzech dniach znaleźli Jezusa w świątyni. Tak było również ze św. Stanisławem, który w pewnym momencie życia wyruszył w drogę, podjął trud, aby zrealizować powołanie.

– Podjął trud drogi, trud szukania miejsca, w którym mogłoby się to powołanie zrealizować (…). To nie trwało trzy dni jak w przypadku Maryi i Józefa, ale znacznie dłużej. Ale to nas czegoś uczy: pokazuje, że by zrealizować wiernie to, czego Bóg od nas chce, trzeba wyruszyć w drogę. Powołanie do świętości wymaga trudu, wymaga wyjścia w drogę, czasami w nieznane. Trzeba uczynić krok do przodu, czasem drugi, trzeci i kolejny – mówił kaznodzieja.

Podkreślił, że dzisiejszy człowiek nie chce się trudzić, idzie na łatwiznę. A tymczasem św. Stanisław uczy nas, że jeśli idzie się na łatwiznę, można przegapić świętość, bo świętość jest tam, gdzie jest trud. Świętość wymaga czasu, poświęcenia. Może po to jest ta duchowa pielgrzymka, by wyjść i zobaczyć coś więcej, uciec od pokusy powierzchowności wiary, powierzchowności przeżywania modlitwy, liturgii.

– Św. Stanisław Kostka zaprasza nas do tego, byśmy nigdy na taką powierzchowność się nie zgadzali, mimo że jest łatwiejsza, przyjemniejsza. Łatwo ją usprawiedliwić zmęczeniem, pracą, ostatnio covidem. Łatwo usprawiedliwić brak Mszy św. niedzielnej, łatwo usprawiedliwić brak spowiedzi, ale czy to usprawiedliwienie przyczyni się do naszego zdrowia duchowego? Zobaczcie, jak dzisiaj jesteśmy chorzy, może właśnie dlatego, że szukamy lekarstwa nie tam, gdzie trzeba – mówił ks. Andrzej i zachęcał, by nasze spotkanie z Jezusem nie było spotkaniem z kimś abstrakcyjnym, bo Jezus jest konkretną Osobą. W świątyni zadaje konkretne pytania, działa konkretnie.

Reklama

Podkreślił następnie, że co prawda Jezus pokazuje nam się w sposób konkretny, ale nieatrakcyjny. – Wybierz Jezusa, który jest nieatrakcyjny, którego byśmy odsunęli, którego byśmy odrzucili. Jezus pokazuje siebie w ten sposób: daliście mi jeść, daliście mi pić. Konkretnie, ale nieatrakcyjnie. Ile razy takiego nieatrakcyjnego Chrystusa minęliśmy? Ile razy nie zareagowaliśmy? – pytał kaznodzieja i podkreślił: – Po to tutaj jesteśmy, byśmy na nowo zobaczyli konkret tego Jezusa, również w tej Jego nieatrakcyjności.

Zauważył, że św. Stanisław uciekając do Rzymu, również odrzucił wszystko, co było atrakcyjne, a ubrał łachmany. Była to chęć ukrycia się przed ojcem i bratem, którzy go szukali, ale również upodobnienia do Chrystusa i wzrostu w wierze.

– Dojrzewanie do wiary to również zmiana logiki myślenia o tym, czego chce ode mnie Bóg. Myślimy często, że istotą bycia z Panem Bogiem jest to, że mamy Mu coś dać: czas, siebie, swoje życie. Czasami zgadzamy się na to i jesteśmy szczęśliwi im więcej damy. Choć czasami to dawanie jest przeszkodą, rodzi bunt, agresję, niezrozumienie. Ale gdy patrzymy na św. Stanisława Kostkę, historię Jerozolimską i na to, co przynosi Chrystus i jeśli myślimy, że mamy coś Panu Bogu dać, to jesteśmy w błędzie. Zobaczmy, co jest centralną częścią Eucharystii: „Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy. Bierzcie i pijcie z tego Kielicha”. Bierzcie, nie dawajcie. Bierzcie – to jest istota spotkania z Jezusem (…). Przychodzisz tutaj a Jezus mówi: Bierz! Ja chcę Ci coś dać! Ja chcę Ci dać swoją łaskę! Będzie to łaska powołania, upomnienia, umocnienia. Nie wiem, jaką łaskę otrzymasz dzisiaj. Za każdym razem będzie to inna łaska, na dzień dzisiejszy Ci potrzebna. A właściwa postawa wobec Pana Boga to taka, w której wyciągam ręce i biorę, co On mi daje, nie grymaszę, nie narzekam. Czasami będzie to coś fajnego a czasami będzie to trud, cierpienie, może choroba, odrzucenie. Biorę wszystko, nie grymaszę i nie wybrzydzam. Do takiego poziomu świętości doszedł Stanisław Kostka. Czy ja jestem zdolny wziąć wszystko, co daje mi Pan Bóg? – pytał ks. Delwo i tłumaczył: – Jeśli weźmiesz wszystko, to dasz drugiemu wszystko, czego potrzebuje. Ale jeśli weźmiesz tylko część, to nie będziesz zdolny ofiarować tego, co ktoś może w tym momencie od Ciebie potrzebować: uczucia, świętości, zainteresowania. Co wtedy dasz drugiemu człowiekowi, jeśli akurat tego, czego nie wziąłeś, on będzie potrzebował? – pytał kapłan i zakończył: – Św. Stanisławie Kostko, prowadź nas drogą świętości!

2021-09-19 18:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: niebawem dokument na temat rozeznawania objawień

2024-04-24 09:52

[ TEMATY ]

objawienia

Adobe Stock

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

W tym kontekście przypomniano, że kardynał spotkał się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji w poniedziałek. Nie ujawnił on żadnych dalszych szczegółów dotyczących dokumentu, ani kiedy dokładnie zostanie on opublikowany.

CZYTAJ DALEJ

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję