Reklama

Niedziela Małopolska

Podhale pamięta o Sybirakach

Mieszkańcy Zakopanego i okolic 17 września uczcili pamięć o ofiarach reżimu komunistycznego.

[ TEMATY ]

Sybiracy

Podhale

Damian Krawczykowski /Niedziela

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Sybiraków w Starym kościółku przy ul. Kościeliskiej. Licznie zebrani wierni po Eucharystii udali się pod symboliczny Grób Sybiraków na Pęksowym Brzyzku.

Reklama

- Bardzo się cieszę, że wbrew niekorzystnej pogodzie, znaleźliśmy się tutaj w tak obszernym gronie. Szczególnie cieszę się, że jest tak dużo młodzieży. My dorośli, wychowawcy, nauczyciele musimy pamiętać o tym, że to ci młodzi ludzie mają zachować pamięć o tych okrutnych czasach, o tej tragicznej historii, o tym okrutnym czasie komunizmu, kiedy to nasi rodacy byli prześladowani, katowani i tracili życie. Musimy o tym mówić, aby pamięć o nich nigdy nie zaginęła – mówiła do zebranych Agnieszka Nowak Gąsienica, zastępca burmistrza Zakopanego.

Uroczystości zorganizowane zostały z inicjatywy Burmistrza Miasta Zakopane, Starosty Tatrzańskiego oraz Dziekan Dekanatu Zakopiańskiego.

2021-09-17 12:39

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziesiąty luty będziem pamiętali...

Niedziela świdnicka 9/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Sybiracy

Ryszard Wyszyński

Pomnik ofiar „Golgoty Wschodu” w Wałbrzychu

Pomnik ofiar „Golgoty Wschodu” w Wałbrzychu

To słowa wzruszającej „Ballady Sybiraków”, anonimowych twórców, poświęconej Polakom, którzy w latach wojny w okupowanej Polsce trafili na Sybir – w przymusowych wywózkach zarządzonych i przeprowadzonych przez sowieckiego okupanta

Taki los spotkał tysiące polskich rodzin zamieszkałych na dawnych Kresach Rzeczpospolitej, zwłaszcza rodziny osadników wojskowych, funkcjonariuszy służby państwowej, księży. Niemal całą polską inteligencję z małych miasteczek i osad, ale nie tylko, bo też Lwowa i Wilna. Pierwsza wywózka rozpoczęła się przed świtem 10 lutego 1940 r. i odbywała się brutalnie pod nadzorem NKWD. Po niej dokonano jeszcze kilku kolejnych: w kwietniu i lipcu tego samego roku, w czerwcu i lipcu 1941 r. oraz w latach 1944-56. Już sam transport w bydlęcych wagonach trwający tygodnie dziesiątkował zesłanych, a szczególnie dzieci i ludzi starszych. Celem podróży były sowieckie gułagi rozsiane po całej Rosji – od śniegów Workuty przez całą Syberię aż po Kołymę i stepy Kazachstanu. Czekała ich w nieznanych im miejscach praca ponad ludzkie siły, głód, wyniszczające choroby i śmierć. Pobyt w łagrach trwał dla wielu od 6 do nawet 16 lat. Udało się przeżyć nielicznym, a z powodu warunków ci, co ocaleli, nazwali później ten straszliwy czas pobytem na nieludzkiej ziemi. Szacuje się, że podczas lutowej deportacji wywieziono na Sybir ok. 140 tysięcy Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Zawiercianie mówią: życie to najcenniejszy skarb

2022-05-23 10:29

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Agata Kowalska/Niedziela

Ulicami Zawiercia przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Każdy z uczestników jednogłośnie mówił: życie jest najcenniejszym skarbem i każdy jest zobowiązany do tego, by je chronić – od momentu poczęcia.

W niedzielę 22 maja Koronką do Bożego Miłosierdzia odmówioną w centrum Zawiercia rozpoczął się pierwszy z trzech archidiecezjalnych Marszów dla Życia i Rodziny. Uczestnicy przeszli ulicami miasta w stronę parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tam rozpoczął się festyn rodzinny „Tak dla życia”.

CZYTAJ DALEJ

Szef MON: Polska zakupi sześć kolejnych baterii systemu Patriot

2022-05-24 09:40

[ TEMATY ]

wojsko

wpolityce.pl

Polska zakupi sześć kolejnych baterii systemu Patriot. To drugi etap budowy programu obrony powietrznej Wisła – poinformowała we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Błaszczak przekazał w "Polsat News", że do Polski trafi sześć kolejnych zestawów Patriot. "Konsekwentnie realizujemy drugi etap programu obrony przeciwlotniczej" - powiedział. Zaznaczył, że w pierwszym etapie realizacji systemu Wisła zakupiono dwie baterie systemu Patriot. "To jeszcze nie finał, do finału zostało nam jeszcze trochę czasu" – stwierdził.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję